deviatie de sept, polip partea dreapta si rinita

24-10-2008
zaman
Nu este medic/terapeut
zaman
Am deviatie de sept, am mers la medic mi-a gasit si un polip pe partea dreapta si rinita! Nu suport de la un timp aerul rece, eu lucrand 2 ani de zile undeva unde era curent ! cum stau 10 min in curent sau aer rece ametesc parca imi paralizeaza muschii fetei si simt un usor sunet in urechea stanga ! as dorii sa imi spuneti daca stiti din ce cauza am aceasta sensibilitate la rece tinand cont ca am si o presupusa spondiloza deoarece la frig atat muschii de la ceafa si ai umerilor ii simt contractati !as vrea sa aflu de la dvs daca sunt metode de tratament nechirurgicale si care sunt acelea! VA MULTUMESC ANTICIPAT!
3 comentarii
0
24-10-2008, ora 17:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate nu exista tratament NEchirurgical al deviatiei de sept.
mergeti la o clinica unde aceasta interventie se face cu anestezie generala.. si o sa se rezolve problema.
0
24-10-2008, ora 21:45
zaman
Nu este medic/terapeut
zaman
multumesc, cu deviatia de sept m-am lamurit, dar totusi de ce ametesc si imi este rau cand dau de curent si frig ?pur si simplu simt ca imi paralizeaza muschii! multumesc anticipat
0
25-10-2008, ora 09:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Frigul..este un factor.. Vazocontractant...
adic se contracta vasele sangvine.. cervical si facial.. se diminueaza circulatia si ca consecinta ai o proasta oxigenare.
Pentoxi retard.. 1 pe zi.. 3 luni..
Incearca sa faci hemoleucograma+ VSH+ ASLO
sa vezi daca nu e vorba de o inflamatie cronica( reumatizm).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.