am o problema...corzile

06-07-2012
rapunzell94
Nu este medic/terapeut
rapunzell94
este prima oara cand fac acest lucru. Am 18 ani, studiez canto clasic. acum vreo 2 saptamani, m-am dus la un medic orl, pt a se uita la corzile mele vocale. tin sa mentionez ca inainte de asta am avut o raceala ce mi-a afectat corzile, dar asa si-asa ( asta fiind prin luna mai ). pe la mijlocul lunii iulie am fost la medic si mi-a dat un tratament urmat de o pauza vocala. ( pauza vocala este destul de mare, in jur de 10 zile ). iar acum pot vorbii, dar cand vorbesc vocea imi suna foarte jos (nu imi suna asa de obicei). nu indraznesc sa cant pt ca nici n-am voie pana nu vine medicul. s-a intamplat ceva cu corzile mele ? ca si tratament am urmat : homeovox, paracetamol, aerosoli ( dextametazonin, rinofug si ser fiziologic ). e posibil sa imi fii afectat corzile, sau vocea mea sa sune mai gros deoarece n-am vorbit o perioada mai indelungata ?. Multumesc
1 comentarii
0
31-01-2017, ora 16:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 faci investiagtii la gastrologie.. sa vezi daca nu ai reflux gastro-esofagian..si inacest caz trebuei sa eviti destul de multe alimente care irita faringele
2 faci consult la ORL sa vada Corzile vocale
3 ca sa nu incordezi corzile vocale.. trebuei sa inveti sa respiri corect cand vorbesti..asa se invata la un profesor de canto
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.