am o expectoratie transparenta vascoasa, dr. a zis ca e vb de rinita cronica hipertrofica cu caracte | Forumul Medical ROmedic

am o expectoratie transparenta vascoasa, dr. a zis ca e vb de rinita cronica hipertrofica cu caracte

11-03-2009
(gabriela)
Nu este medic/terapeut
(gabriela)
expectorez zilnic o secretie transparenta vascoasa, uneori alba spumoasa.dimineata e de culoare galbena si nu reusesc sa o elimin decat cu ajutorul apei de mare sterilizate(provine din rinofaringe)Medicul ORL mi-a spus ca e vorba despre rinita cronica hipertrofica cu caracter alergic si-n plus am si o deviatie de sept.m-a operat cu radiofrecvente spunandu-mi ca nu voi mai avea secretia, pt ca micsorand cornetele acastea nu vor mai secreta.Din nefericire pt mine n-a fost asa.secretia e la fel, o pot elimina doar pe gura.fiind aderente stationeaza pe mucoasa faringelui si-mi provoaca senzatie de gat uscat, de corp strain in gat si-n plus sunt greu de eliminat.simtomele de rinita le mai am(nas infundat, rinoree.cateodata mi se infunda urechile, iar in poz culcat simt un lichid care circula spre interiorul urechii)am luat xyzal, aereus, rinocort aqua, vibrocil unguent spray, am facut aerosoli.nu stiu ce ar putea fi!de ieri sunt racita si mi s-au format si secretii specifice racelii, dar acelea ies normal pe nas, in timp ce alea transparente ies pe gura! ce parere aveti domnule doctor si ce sfat imi dati?dupa op. mi s-a facut si o sinechie in nara stg!multumesc
6 comentarii
0
11-03-2009, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU ati specificat nimic daca sa facut sau nu o radiografie SAF. daca ati operat si septul sau numai cornetele( nu imi explic cum sa facut sinechie in caz ca cu radiofrecventa se lucreaza in interiorul cornetului.. fara a se leza mucoasa. ???)
Pe moment sca sunteti racita..va recomand sa luati INHALANT.. pus in ciai fierbinte de musetel sa faceti inhalatii. si dupa ce se raceste ciaiul.. sa faceti spalaturi nazale cu el!
ca si medicatie.. Colargol sau Protargol.. pot sa micsoreze secretiile nazale.. 1%.. cate 3-4- pic la 8 ore 10 zile. Sinupret 2 la 8 ore.
si daca nu aveti o Radiografie SAF.. faceti una !
-
0
11-03-2009, ora 21:06
(gabriela)
Nu este medic/terapeut
(gabriela)
aceasta problema o am de 4 ani, am facut radiografie in care arata sinusul maxilar drept opac, dar medicul ORL mi-a spus ca daca nu am si alte simtome(durere presiune)e psibil sa nu fie valida radiografia(care e o suprapunere de imagini)care poate da si eroare.Am facut si tomograf in Italia;iar acolo inafara de hipertrofie de cornete, mai spunea ceva de o ingrosare de tesut(asemanator partilor moi)nu mai stiu exact.Sinechia am facut-o imediat dupa op la vreo 7 zila, mi-a rupt-o atunci, iar acum o saptamana am fost iar la un control si mi-a zis ca trebuie operata.OP am facut-o in feb anul trecut la o clinica renumita in Bc.am luat si sinupret(pastilute verzi)ambroxol, ACC.200.Nu functioneaza asupra acelei secretii
0
11-03-2009, ora 21:24
(gabriela)
Nu este medic/terapeut
(gabriela)
dupa mine cornetele nu au legatura cu aceste secretii.trebuie sa fie altceva de tipul polipilor(un tesut asemanator dar care n-a format polip)E posibil?de-a lungul timpului mi.am imaginat de toate.Acest fapt ma pune in situatie jenanta in colectiv pt ca am nevoie sa expectorez mereu.eu am facut endoscopie rigida.Credeti ca e nevoie de una flexibila, sau daca ar fi fost ceva ar fi vazut cand m-a operat?din pacate eu nu prea am putut sa-mi spun parerea medicului meu pt ca nu are rabdare sa asculte(dar ma gandesc sa schimb si sa merg spre Bucuresti, sa-mi rezolv sinechia cu laser(mai ieftin) si daca e cazul a 2a micsorare de cornete tot cu laser.multumesc pt. sfaturi!
0
12-03-2009, ora 10:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Daca interventia a fost la Bacau.. inteleg ca sunteti din zona moldovei !
este posibilitatea sa ajungeti la Pascani?
0
13-03-2009, ora 09:25
(gabriela)
Nu este medic/terapeut
(gabriela)
va multumesc pt. amabilitate dar eu vreau sa ajung la un laser, pt sinechie si cornete, iar deviatia nu am facut-o pt ca mi-e frica ca nu voi suporta tamponamentul nazal(si-n plus am o deviatie scoliotica, si mi-as dori si o reasezare a nasului exterior)asa ca pt deviatie mai astept. MULTUMESC!
0
27-09-2009, ora 17:26
dragos_G
Nu este medic/terapeut
dragos_G
gabriela,
am probleme asemanatoare cu ale tale, spune-mi te rog daca ai reusit sa gasesti un tratament care sa dea roade, eu ma chinui de 3 luni e zile...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: