am o BTS si nu stiu ce este, nu am gasit tratament.

17-11-2009
1ando6
Nu este medic/terapeut
1ando6
buna ziua. stimate d-le doctor, de cca 4 ani am dobandit o BTS minora si nu reusesc nicicum sa scap de ea. simptomele care le am la nivelul uretrei pe ultima jumatate a penisului sunt cateodata senzatie de intepaturi usoare sau altadata de mancarime. tin sa va precizez ca nu am nicio scurgere si nici nu ma ustura cand urinez dar dupa ce am terminat urinatul si iau pe degete ultima picatura si o pipai ea este cleioasa. pe mine personal aceasta boala nu ma deranjeaza prea mult dar pe femeile cu care am contact sexual le imbolnavesc, secretia vaginala devenind dupa un anumit timp cleioasa si urat mirositoare. am mers la medic de cateva ori dar neavand scurgeri nu am dus mai nimic pe lama. mi s-a spus ca ar fi vorba de o bacterie... va precizez ca in aceasta lunga perioada de cand sunt infectat m-am documentat de pe site-ul d-voastra despre tot ce inseamna BTS. medicul la care am fost eu si prietena mea ne-a prescris prima data tratament cu azitromicina si a doua oara 6luni cu fluconazol 150 un comprimat saptamanal. in ambele cazuri niciun rezultat. citind pe acest site despre BTS am urmat din proprie initiativa tratament pentru fiecare dintre BTS. nu cred ca mai exista pastila pe care sa nu o fi luat. deja m-am consolat cu gandul ca nu o sa mai scap niciodata de acest necaz, m-a afectat si psihic daca ma credeti. VA ROG mai dati-mi o speranta !
6 comentarii
0
06-02-2010, ora 18:32
Maxim Marina
Nu este medic/terapeut
Maxim Marina
Metronidazol, Tinidazol, augmentin ai luat????Dupa simptomatologie pare a fi vorba de o infectie cu bacterii anaerobe(gardnerella vaginalis)Simptomatologia:secretie urit mirositoare de peste, mincarimi usturimi, leziuni vulvare...In cazul aceste antibioticele nu-ti sunt de mare ajutor(doar augmentin)...Trimite-ti prietena la un examen ginecologic(secretie vaginala).
0
08-02-2010, ora 10:42
1ando6
Nu este medic/terapeut
1ando6
Buna Marina si merci ptr comentariu. A fost de mai multe ori prietena mea la ginecolog, ultima oara acum o saptamana. A facut analiza secretiei vaginale la Medcenter si nu au gasit nimic, nici tricomonas nici candida, nicio bacterie. nu mai stiu ce sa cred si incotro s-o apuc. as da oricat numai sa ne vindecam. ma terorizeaza bacteria asta cam de 6 ani. am luat toate pastilele posibile, am urmat toate tratamentele la tot ce am citit pe net si nu ne trece. Tare mi-e frica sa nu se fi cronicizat la mine de atata timp si sa fi devenit rezistenta la orice tratament. Am nevoie de un medicament nou, revolutionar, cel putin asa cred.
0
08-02-2010, ora 12:38
Maxim Marina
Nu este medic/terapeut
Maxim Marina
Nu ai cum sa iei medicamente revolutionare fara a ti se descoperi bacteria sau virusul care iti cauzeaza infectia.De cronicizat sigur s-a cronicizat..Nu mai urma tratamente, iti vei distruge ficatul si multe altele..Test antigen chlamidia, mycoplasma, ureaplasma...din secretie vaginala si urocultura a facut??
0
21-02-2010, ora 19:54
maria45
Nu este medic/terapeut
maria45
si eu am aceiasi problema ca a lui ando de mai bine de 6 ani si sint la fel de disperata.nu-mi trece cu absolut nimica.si problemele de cuplu sau agravat sint disperata ca am si o minarime la nivelul subbratelor si nu-mi trece cu nimica...
0
01-03-2010, ora 12:30
1ando6
Nu este medic/terapeut
1ando6
Buna ziua! Am fost diagnosticat cu stafilococ auriu si conform antibiogramei este sensibil la: amox./clavculanic ac, ceftazidime, ceftriaxone, ciprofloxacin, co-trimoxazole, cefepime, cefoperazone, gentamicin, meropenem, oxacilin, rifampicin, teicoplanin, tobramicyn, vancomycin. Va precizez ca am mers la medic, mi-a dat tratament cu CEFORT (ceftriaxona) 10 fiole injectabil la 12 ore si NU M-AM VINDECAT. Va rog mult sa-mi prescrieti ceva eficient. Va multumesc!
0
20-04-2018, ora 09:08
Mihaela N.
Nu este medic/terapeut
Mihaela N.
Andi eu cred că trebuie să faci test exact la secția aceea uleioasă de după urinat. Așa se procedează în statele unite ale Americii când ai o problemă de genul. Adică se analizează exact ce curge de unde curge nu altceva.dar trebuie că proba sa fie proaspătă adică te duci la cabinet urinezi și în secunda doi iei proba de pe organ. In secunda doi proba ajunge la laborator și se pot vedea acolo ce se vede dar o condiție mai este sa nu se usuce proba căci altfel nu vom avea pe ce sa punem diagnostic. Părerea mea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •