am nevoie urgent de un raspuns: de cam 10 luni am sifilis

16-10-2011
Dinasv
Nu este medic/terapeut
Dinasv
Buna ziua, in urma cu 10 luni am fost diagnosticata cu sifilis.de atunci si pana acum am tot facut tratament cu: penicilina intravenos18 zile cu pauze intre ele, moldamin intramuscular, tetrecilcina capsule.acum am facut analize si mi-au iesit VDRL SLAB POZITIV +, TPHA negativ, iar sotului meu VDRL negativ si TPHA pozitiv +.am o inflamatie la gingii, stomatologul mi-a zis k nu sunt probleme dentare desii pe mine ma doare iar aceasta durere se muta de la dinti in ficat apoi rinichi.am stari de voma iar knd incep tratamentul cu moldamin sau penicilina aceste simtome dispar.as dori sa stiu daca aceste simtome sunt provocate de sifilis si daca sotul meu este vindecat. ce trebuie sa fac in aceasta situatie?? va rog dati-mi un raspuns urgent.multumesc
7 comentarii
0
17-10-2011, ora 08:02
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Cred ca ar trebui sa va repetati serologia (dumneavoastra si sotul) peste 2 luni. RPR (VDRL) sunt teste nespecifice ptr sifilis ce se pot pozitiva si in alte circumstante decat infectia luetica (ex: infectii, sarcina, boli autoimune, etc).
Verificati, eventual daca simptomatologia gingivala se remite si cu alte antibiotice decat cele recomandate pentru sifilis.
Cu stima,
0
17-10-2011, ora 20:43
Dinasv
Nu este medic/terapeut
Dinasv
Va multumesc mult pt raspuns. exista totusi posibilitatea ca sotul meu sa fie vindecat cu VDRL negativ si TPHA + ?
0
18-10-2011, ora 14:47
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Da, exista posibilitatea ca in urma unui tratament corect efectuat TPHA sa ramana pozitiv toata viata asta neinsemnand ca pacientul are boala.
Cu stima,
0
26-10-2011, ora 22:17
Dinasv
Nu este medic/terapeut
Dinasv
Va rog frumos sa-mi spuneti in ce consta un tatament corect efectuat, ce se administreaza si cat timp? va multumesc
0
27-10-2011, ora 13:18
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Schema recomandata de OMS este cu Moldamin. Doza si numarul de tratamente difera in functie de stadiul bolii.
Numai bine,
0
27-10-2011, ora 18:59
Dinasv
Nu este medic/terapeut
Dinasv
Va multumesc mult pt raspunsurile dumneavoastra, mi-ati fost de mare ajutor. cu stima,
0
29-10-2011, ora 17:04
cris_sti 8_2
Nu este medic/terapeut
cris_sti 8_2
Am nevoie de ajutor.Am primit rezultatele de la o secretie uretrala si mi-a iesit:
-foarte frecvente celule epiteliale
-rare leucocite
-prezent flora microbiana-predominand coci gram pozitivi
- nu se remarca alte elemente semnificative pe frontiu ( candida sau trichomonas)
Poate cineva sa-mi spuna daca e ceva grav?Am cumva vre-o boala venerica?Ajung tocmai saptamana care vine la medic si as vrea sa stiu ce ma asteapta.Va multumes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce dor dinții la rece, cald sau dulce?
  • De ce doare locul extracției?
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  • Un nou studiu relevă beneficiile testării acasă pentru sifilis
  • O posibilă renaștere a epidemiei de sifilis
  •