am nevoie se un sfat

19-03-2009
gabriela79
Nu este medic/terapeut
gabriela79
buna tuturor
am 29 de ani si iau de 9 ani anticonceptionale ( fara pauza) - doar de cea de 7 zile care se face o data pe luna, taote astea la recomandarea unui "medic bun " care mi-a zis ca nu e nevoie sa fac vreo pauza
acum, impreuna cu sotul meu ne dorim f. mult un bebe, dar am inteles ca daca nu fac o pauza de 6 luni, fatul ar putea sa se nasca cu malformatii sau exista riscul de avort spontan in primele 3 luni de sarcina
actual sunt in Italia si, asa cum am eu " bafta" mereu am dat peste un alt doctor care mi-a spus doar ca exista riscul de a avea gemeni daca raman imediat insarcinata, de cele expuse mai sus mi-a spus doar ca sunt "prostii, nimic demonstrat medical"
inainte de a face pasul as dori, macar acum sa fiu informata, daca pana acum nu am stiut totul despre anticonceptionale, nu as vrea sa risc o viata care s-ar naste din mine si nici nu as putea trai cu constiinta impacata ca nu am facut tot ce se putea pentru a preveni un eventual " avort spontan"
va multumesc din suflet
-
1 comentarii
0
19-03-2009, ora 22:58
miha_pinkcat
Nu este medic/terapeut
miha_pinkcat
gabi, parerile sunt impartite.unii zic ca nu conteaza, altii ca da...mie doctora imi spusese ca trebuie sa opresc anticonception. cel putin cu 5-6 luni inainte sa ma gandesc la o sarcina...decat sa risti, mai bine astepti 6 luni...dupa ce vei naste incearca sa pui un sterilet. eu am incercat ambele variante si am vazut ca steriletul a fost o optiune mai buna...acum ma gandesc sa pun altul, deoarece au trecut 5 ani de cand am nascut si m-am cam saturat de anticonceptionale, de..."aoleu, am uitat sa iau pastila!!!!". cand aveam sterilet nu stateam cu gandul la ore, pastile si reteta de la doctor pentru anticonceptionale.succes si rabdare macar cateva luni...miha
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul