am nevoie de un sfat: durere de inima si insuficienta respiratorie

26-08-2013
aurelbanescu
Nu este medic/terapeut
aurelbanescu
buna ziua, sunt din Targoviste si am o mare problema cu sotia, acum cred ca o luna a inceput sa se vaite ca o doare inima sa planga ca nu poate sa respire dupa care sa nu mai vada, fata ii se albise ca varul era rece si spunea ca are nevoie la wc, am incercat sa o duc pana la baie dar a lesinat inainte sa ajunga, fata I sa schimbat dintr-o data sa umflat de nu o mai recunosteam, nasul, ochii, buzele, foarte accentuat am reusit sa o fac sa se trezeasca dupa care am chemat ambulnta, mi-au spus ca poate fi o reactive adversa la ceva, acum o saptamana pe la miezul nopti nu mai putea sa respire, o durea inima, am chemat ambulate, au duso la urgente si apoi au transferato la boli infectioase, de ce? nu stiu, urmeaza un tratament care nu o ajuta cu absolut nimik si merge din rau in mai rau, nici macar nu ne dau un diagnostic decat ca este suspecta de tbc, am uitat sa mentionez este alergica la o gama de antibiotic test facut si dovedit dar inca continua sa ii se administreze zilnic, mine se pare ca o duc la spitalul Marius Nasta in Bucuresti, ESTE CINEVA IN MASURA SA MA AJUTE? CHIAR SI CU UN SFAT, O OPINIE, STIU CA IN ROMANIA AVEM DOCTORI FOARTE BUNI, TREBUIE SA EXISTE CINEVA CARE NR POATE AJUTA, ARE NUMAI33 DE ANI SI O FETITA DE 8 VA RUGA AJUTATINE !
8 comentarii
0
26-08-2013, ora 21:09
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna seara...parerea mea este sa va linistiti, sunteti singura persoana care o puteti sustine, o puteti ajuta.
Institutul Marius Nasta are medici f. bine pregatiti, tuberculoza se trateaza, starea de rau va trece.
A facut o radiografie, tuseste, a slabit, mananca mai prost???ce alte simptome are??
Daca se va confirma tuberculoza, controlati fetita si pe toti cei care au intrat in contact.
Va doresc multa rabdare, noroc, sotiei multa sanatate.
Si mai dati cate o veste, Doamne ajuta.
0
26-08-2013, ora 21:18
aurelbanescu
Nu este medic/terapeut
aurelbanescu
multumesc de raspuns si incurajari, a facut rmn total acum 2 saptamini totul parea in regula mai putin tensiunea in jur de 9 - 10 nu prea maninca in schimb b ea apa si continua sa spuna ca o doare inima multumesc pt rabdare si ajutor, sunt disperat e tot ce am, da tuseste si atunci se simte si mai rau
0
26-08-2013, ora 21:49
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
posibil in urma lesinului sa fi ramas cu o oarecare frik care ii provoaca atacuri de panik...daca cauti pe net ai sa gasesti la axietate si atacuri de panik niste simptome de nu-ti vine a crede dar care nu provoaca rau inafara inafara de frik care se instaleaza in noi...daca sustine ca o doare inima ar trebui facut urgent un control la cardiologie, ekg si eco ca sa fie sigura ca la inima e in neregula...daca se dovedeste ca nu are nimik la inima atunci sigur se gandeste prea mult ca ar avea probleme cardiace ce ii provoaca o usoara stare de anxieatate..de acolo si respiratie grea, inima incordata etc...trebuie mers urgent la cardio...mi se pare ciudat totusi sa se planga de dureri de inima si medicii sa nu ii faca control, , , stiu ca majoritatea gandesc ca la 33 ani nu ai probleme cardiace dar nu intotdeauna e asa...sanatate multa
0
26-08-2013, ora 21:59
aurelbanescu
Nu este medic/terapeut
aurelbanescu
am cerut asta dar ni sa spus a ii lasam sa isi faca meseria ca stiu ce au de facut, nu ii contrazic ca sunt pregatiti dar azi noapte a avut temperatura si frisoane iar doctori au intrebato cit a avut temperatura? de unde sa stie? cu nu avea ermometru la ea iar cind am incercat sa ii chemam sa vada daca poate sa faca ceva au spus ca isi putea lua si sing temp, ca nu e mare lucru, ce nu pot sa inteleg de ce nu sa gasit nimik la rmn? se spune ca se vede totul la rmn, multumesc pt ajutor
0
26-08-2013, ora 22:28
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
da asa e daca ia facut rmn complet acolo ia vazut toate organele...insista mai mult la medici ca doar vezi cate se intampla in tara asta din cauza indiferentei data de medici...trebuie sa ai buzunarele pline sa te bage cineva in seama si poate nici atunci nu isi dau prea mult silinta.
0
26-08-2013, ora 22:36
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Da, se vede totul la RMN, dar, depinde cine-l citeste...ai rabdare pana maine, la Marius Nasta va fi altfel..
0
26-08-2013, ora 22:57
aurelbanescu
Nu este medic/terapeut
aurelbanescu
Multumesc pentru sustinere, ma bucur sa vad ca sunt oameni care chiar le pass de suferinta semenilor sai, cat despre bani daca ar fi fost vorba credetima sunt in stare sa dau tot ce am doar ca sa am familia mea asa cum era, fara problemele astea.. Va multumesc ca sunteti alaturi de noi
0
26-08-2013, ora 23:03
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Te rog sa dai de veste daca ajunge la Filaret(Marius Nasta)
Ai grija de fetita, de sotie, ti am spus si repet...tuberculoza se vindeca..
Dar trebuie sa te aduni pentru a duce la bun sfarsit toate cele.
O noapte buna si maine o zi care sa-ti aduca multa liniste..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un alt posibil efect al menopauzei: scurtarea respirației?
  • Tratamentul timpuriu al durerii în piept poate salva vieți
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  •