am nevoie de un sfat competent

25-05-2010
lucilla29
Nu este medic/terapeut
lucilla29
buna ziua. am o mare problema si sper sa ma puteti ajuta. pe maxilarul inferior, in locul de unde mi-a fost extras molarul de minte (extractie care a avut loc acum 7 ani) se vede o proeminenta mica, un bulb parca iesit din gingie, chiar in capatul gingiei, catre urmatorul molar. de asemenea, in aceeasi zona pot observa cateva striatii care merg dinspre gingie inspre obraz. m-am speriat ingrozitor pt ca am auzit ca ar putea fi cancer bucal. nu imi amintesc daca asa s-a vindecat sau daca aceasta umflatura a aparut acum. am fost la medic, care a spus ca nu e, dar nu a avut rabdare sa ma consulte in amanuntime. a spus ca in proportie de 99 la suta nu e. mi-a facut un film si spune ca nu se vede nimic. nu stiu in ce masura filmul putea evidentia daca e ceva, pt ca acea placuta a fost postata in spatele maxilarului iar problema de care va vorbesc este in partea de sus si putin catre obraz. va rog sa imi spuneti daca pot sa ma linistesc sau e cazul sa fac si alte investigatii. mentionez ca locuiesc momentan intr-un oras mic iar in medicii de aici nu prea am incredere. va rog sa imi spuneti in ce masura pot sa ma linistesc, daca filmul ar evidentia sau nu o anomalie. va multumesc
3 comentarii
0
25-05-2010, ora 16:33
DOINA ALBU
Nu este medic/terapeut
DOINA ALBU
Buna ziua,
azi am fost la medic sa-mi scot un molar de minte inferior dar din pacate nu a reusit sa -mi scoata maseaua pentru ca s-a rupt coroana. Am primit trimitere la un medic chirurg. Molarul nu este inclus doar ca era cariat orizontal la nivelul gingiei probabil de-asta s-a si retezat.
Spuneti-mi va rog scoaterea radacinilor este o operatie complicata?
0
27-05-2010, ora 10:52
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Depinde, in general o extractie de molar de minte este putin mai dificila datorita pozitie si densitatii osului in zona respectiva. Dar trebuie sa-l scoateti mai ales ca, coroana a fost fracturata; si nu va faceti probleme, un chirurg bun o scoate si dvs veti fi anesteziata, deci nu veti simti nici o durere
0
28-05-2010, ora 15:00
DOINA ALBU
Nu este medic/terapeut
DOINA ALBU
Buna ziua,
Am fost la chirurg si am scos radacina molarului de minte. N-am simtit nimic in schimb chirurgul s-a chinuit putin pentru ca a avut 3 radacini si era foarte bine fixata.
Mai intai a taiat cu bisturiul si a incercat sa o scoata cu un elevator, dupa care a mai cerut un elevator cu ciocul pe dreapta (auzeam ce anume cerea asistentei), tot n-a vrut sa iasa atunci a folosit putin si freza( ce a facut cu ea nu stiu), si in cele din urma a scos-o. M-a cusut si gata odontectomie = 250 ron.M-am umflat putin, m-a durut dupa ce a trecut anestezia dar acum e ok.
Multumesc pentru incurajare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul