am nevoie de un sfat: Sotul meu de 42 ani a suferit un accident vascular cerebral

19-01-2012
aeraluca
Nu este medic/terapeut
aeraluca
Sotul meu de 42 ani, a suferit un accident vascular cerebral ischemic de nuclei bazali stanga, in urma caruia are dificultati de memorie recenta. Mentionez ca, cu ocazia ACV-ului, s-a descoperit si o MAV parietala dreapta, la care s-a intervenit cu Gamma Knife. Acum, investigand cauzele ACV-ului, avem 2 diagnostice: fibrilatie atriala parasistica si boala de nod sinusal, precum si o trimitere la Institutul CC Iliescu pentru a stabili modalitatea de tratament si/sau necesitatea montarii unui stimulator cardiac. Ma intreb daca pe astfel de probleme nu ar fi mai bine sa mergem la Tg. Mures. Ce ma sfatuiti?
Multumesc anicipat
5 comentarii
0
20-01-2012, ora 18:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Parerea mea este sa mergi colo unde ati fost trimisi si sa asculti sfaturile si recomandarile medicilor care-l ingrijesc.Sotul are probleme serioase cardiace, complicate la nivel cerebral ce nu se vor trata cu nici o recomandare naturista de pe forumuri.
0
20-01-2012, ora 22:26
aeraluca
Nu este medic/terapeut
aeraluca
Multumesc pentru sfat! Si eu inclin sa fac asta! Parerea generala ca, Tg Mures este centrul cardiologiei romanesti, precum si o internare la cardiologie la un spital din Bucuresti, de unde am plecat fara nici un diagnostic, ma fac sa cer pareri pe forum. Intrebarea mea pt dvs: daca ar fi sa trimiteti un pacient, o persoana cunoscuta, pentru investigatii cardiologice, l-ati trimite la CC Iliescu sau la Tg Mures?
In ceea ce priveste remediile naturiste accept si filtrez orice idee, fara a exclude in cazul sotului meu tratamentele alopate.
-*

(*modificat de admin)
0
22-01-2012, ora 16:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Si in Bucuresti si la Tg. Mures sunt centre cardiologice de prestigiu.La urma urmei alegerea este a pacientului ; oriunde vei merge sunt sigura ca vei primi recomandarile care trebuie si un tratament corect.
0
08-03-2014, ora 18:17
Iamandi S
Nu este medic/terapeut
Iamandi S
In anul 2004, in urma diminuarii auzului in urechea dreapta si a senzatiei ca am un dop in urechea dreapta am consultat un audiolog URL care m-a trimis sa fac un RMN la neurologie.
Diagnosticul: neurinom acustic cu dimensiuni aproximative de 15/8 mm-benign. La vremea respectiva aveam 64 de ani, iar doctorul neurolog mi-a explicat ca la aceasta varsta asemenea tumori evolueaza lent si nu ar fi cazul de operatie inca. De atunci, la fiecare 2 ani, pentru a-i urmari evolutia, am facut cate un RMN. De fiecare data crescuse cu cate 2-3 mm. Ca simptome: nu mai auzeam deloc cu urechea dreapta, senzatia ca ar fi astupata, diverse sunete de diverse intensitati, echilibru instabil etc. Anul trecut, 2013, simptomele agravandu-se si aparand si unele mai serioase si in urma altui RMN care acum arata ca tumoarea ajunsese la 2-3 cm, am apelat la dl dr Stoica Fery de la Spitalul Bagdasar Arseni. In urma discutiei avute cu dl doctor am optat pentru iradiere cu raze de cobalt numita GAMMA KNIFE care, in 85 % din cazuri, ar fi rezultat in decursul a 2 ani diminuarea considerabila a tumorii sau chiar distrugerea ei. Iradierea a avut loc in martie 2013, o singura sesiune.
In februarie 2014 am fost la control, fara insa prea mari sperante. Dar spre bucuria mea si a dlui doctor neurinomul déjà scazuse in circumferinta cu aproximativ 2 mm si arata semne de necrozare.
Pentru ca acesta este cazul meu, nu citit, nu auzit, ci trait de mine, as vrea sa recomand acest tratament in cazuri asemanatoare de neurinoame sau meningioame de dimensiuni rezonabile.
Pentru asemenea probleme, de obicei medicii recomanda operatia care, pe langa costul exorbitant exista si riscul sechelelor serioase.
O programare de consult la dl dr Stoica Fery ar ajuta si ar da sperante. Pentru pensionari talonul de pensie si trimiterea de la medical de familie sunt suficiente ca totul sa fie gratuit, inclusiv RMN-ul din spital.
0
29-09-2014, ora 14:09
andreeadb87
Nu este medic/terapeut
andreeadb87
Buna ziua,
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat, parere, orice...Bunica mea in varsta de 75 de ani, a suferit un avc ischemic, cu pareza pe partea drepata, nu isi misca mana, piciorul drept, si nu poate vorbi, scoate niste sunete dar nu se intelege nimic.Este internata de o saptamana in spital, iar astazi de dimineata a fost dusa la terapie intensiva, deoarece a facut o complicatie la plamani(toata noaptea tusea si respira greu, a avut si febra 38).Tin sa precizez ca a mai facut acum 2 ani un infarct, din care si-a revenit.
Va rog din suflet spune-ti-mi mai are vreo sansa sa isi revina?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: