am hepatita C... cand pot sa fac un copil?

08-08-2008
irina_fane
Nu este medic/terapeut
irina_fane
am hepatita c, am facut interferon si ribavirina 12 luni, am terminat tratamentul an februarie 2008 si rezultatu analizelor este foarte bun. cand trebuie sa fac primu pas pt a face un copil? varsta mea este 34 ani si nu am copii dar ami doresc foarte mult. multumesc
3 comentarii
0
08-08-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Hepatita C cronica nu este o contraindicatie pentru sarcina.
-------------*

Exista o mica probabilitate de a transmite infectia la copil, care este cam la fel si daca nasterea este pe cale naturala si daca este cezariana.
-------------*

Infectia se transmite mai curand daca sarcina virala este peste 10^6 (un milion) copii de ARN viral pe mililitru. Spuneti ca rezutatele au fost foarte bune, presupun ca asta inseamna ARN nedetectabil. Daca la 6 luni de la tratament rezultatul se mentine, probabil ca ati scapat de virus, de tot.
-------------*

In timpul sarcinii si interferonul si ribavirina sint contraindicate. In special ribavirina este absolut contraindicata, nu trebuie planificata nici o sarcina cel putin 6 luni dupa sfarsitul tratamentului (concentratia ei in sangele mamei scade treptat).
-------------*

Mai vorbiti cu infectionistul si ginecologul, dar din cate pot sa imi dau seama de la distanta nu vad nici o problema pentru o sarcina in viitorul apropiat.

Numai bine!

(*modificat de admin)
0
08-08-2008, ora 00:00
irina_fane
Nu este medic/terapeut
irina_fane
mrss frumos, antradevar dupa 4 luni de interferon rezultatul a fost nedetectabil si asa sa mentinut pana la sfarsit si la analizele facute la o luna dupa terminarea tratamentului, am deja 5 luni de la terminarea tratamentului si analizele sant bune, le fac lunar.numai bine si tie
0
30-03-2010, ora 09:57
veyrona
Nu este medic/terapeut
veyrona
buna ziua!sunt insarcinata in 27 de saptmani, am virusul hep c cu o viremie de 173ui/ml!as dori sa stiu ce se recomanda;nastere naturala sau cezariana?iar despre alaptare?va multumesc1
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Islandezii au ca obiectiv eradicarea hepatitei C
  • Tratamentul hepatitei C cronice cu antivirale reduce semnificativ nevoia pacienților de spitalizare pentru diferite probleme de sănătate
  •