diagnostic: pneumonie interstitiala

25-08-2008
Eraser
Nu este medic/terapeut
Eraser
Buna ziua,

Iarna trecuta am avut o pneumonie acuta, dupa diagnosticul medicului meu de familie, care dupa tratamentul cu Zinnat nu a trecut, situatia s-a inrait si din cauza ca simteam o presiune pe piept am fost internat in spital, acolo am primit un tratament cu Fortum si diagnosticul de pneumonie interstitiala.

Dar dupa toata aceasta intamplare am ramas cu o tuse uneori seaca si alteori productiva.
Am momente cand tusea e foarte puternica si ma simt de parca se zdruncina totul in mine si de asemenea simt o mancarime pe caile respiratorii.
De obicei dimineata tusea e productiva si expectorez ceva alb.
Ce este si mai ciudat e ca la cateva saptamani tusea dispare aproape complet, si apoi revine singura.
Doctorul meu mi-a sugerat ca ar fi vorba de un astm, dar dupa testul spirometric mi-a spus ca nu e astm.
Am citit undeva ca ar putea fi un astm alergic.
Eu am si o deviatie de sept, e posibil ca lucrul acesta sa contribuie in vreun fel ?
Un pneumolog mi-a sugerat ca ar putea fi vorba de un bromhospasm si mi-a sugerat sa iau
Teotarn, pe care nu l-am luat deoarece dupa tratamentul cu Fortum, TGP a crescut brusc la 154, si am tinut regim cateva luni.(Am facut testele pentru HepB si HepC si au venit negative, iar la ultimul test, acum o luna, TGP era 40)
Inca ceva, radiografiile sunt curate.
E posibil sa fie un fel de bronsita ?
Am luat si bromchovaxom.
Exista vreo posibilitate ca tusea mea sa aibe vreo legatura cu inima.
Sunt foarte confuz.
Orice sfat este binevenit...
Inca un lucru, sunt nefumator.
Va rog sa ma lamuriti,
Va multumesc din suflet..
5 comentarii
0
25-08-2008, ora 00:00
Eraser
Nu este medic/terapeut
Eraser
Am omis sa mai precizez ceva,
Am si lipsa de calciu...si uneori cand tusesc simt o intepatura in piept..
Va multumesc...
0
26-08-2008, ora 00:00
suzana caruntu
Nu este medic/terapeut
suzana caruntu
incearca te rog mult un tratament naturist si o sa vezi ca va fi bine, dar trebuie sa incerci sim sa ai incredere.
valorile la tgp si tgo au fost crescute din cauza pastilelorpe care ti le-au administrat(antibiotice presupun), de aia ai si tinut regim.
ia-ti o trimitere si du-te neaparat sa faci ceva teste la alergologiesa vezi la ce anume esti alergicsi dupa aia mai vedem.
0
26-08-2008, ora 00:00
luchiano
Nu este medic/terapeut
luchiano
Eraser, am si eu exact aceleasi simtome. in urma unei raceli de acum 2 ierni am ramas acea tusa.iarna trecuta la fel am patit. am umblat pe la medici, la orl, la pneumolog am facut tratamente de m-am saturat...fara nici un efect. trebuie sa merg la pneumolog, spus ca o sa imi dea tratament pt astm daca nu imi trece tusea, desi de la spirometrie nu reiese ca as avea astm. ultima oara am facut aeorsoli.vreo 8 sedinte parca...nu am mai tusit cateva saptamani bune.
0
26-08-2008, ora 00:00
luchiano
Nu este medic/terapeut
luchiano
.scuze de dublu post, am dat tab si enter din gresela si s-a trimis.
sa imi continui ideea...am mai citi pe aici pe formum, mai multe persoane care acuza acelesi simptome si care fac indelungi tratamente si nenumarate fara a scapa de tuse. chiar nici un medic nu e instare sa un diagnostic bun si sa aplice un tratament adegvat pentru a scapa de acesta tusa?
daca cineva a avut acelesi probleme si a reusit sa scape de ele, rog sa ne scrie si noua cum a reusit sa combata tusea. multa sanatate!.eraser, ai fost la alegologie?...ce rezultat ai obtinut de acolo?
0
26-08-2008, ora 00:00
Eraser
Nu este medic/terapeut
Eraser
La astm ma gandesc si eu, totusi urmeaza sa merg la orl sa vad daca am sau nu sinuzita din cauza deviatiei de sept...
Dna Suzana Caruntu, imi puteti sugera va rog un tratament naturist ?
Pentru ca am incercat si eu cateva : Baraka, Stodal, ceai de pin cu propolis.

Va multumesc pentru sfaturi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: