am nevoie de un raspuns: Boala inflamaorie pelvina e grava?

10-12-2007
sori
Nu este medic/terapeut
sori
Mi s-a spus ca am lichid in sacul douglas. Trebuie mentionat ca am fost diagnosticata cu Boala Inflamaorie Pelvina, pentru aceasta inflamatie fac tratament cu antinflamatoare.
Spuneti-mi va rog daca este ceva grav.
10 comentarii
0
11-12-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu stim daca e grav sau nu doar pe prezenta unui lichid in Douglas. Poate fi de la ceva banal inflamator-pana la lucruri f serioase. Nu stim daca lichidul este clar-tulbure-sau sangvinolent, asta ne-ar ajuta mult. O punctie in fundul de sac Douglas ar fi bine venita pt diagnostic.
0
16-12-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
Va multumesc frumos! Saptamana asta am programare la medicul ginecolog.
Mai am o singura intrebare, la Bolile inflamatorii pelvine apar si usturimi la urinare (in conditiile in care la analizele de urina (5 la numar) nu apare nimic sin nici la analizele ginecologice (vreo infectie cu ceva). De mentinut ca am facut inclusiv tesul Chlamydia din sange si este negativ.
Va multumesc!
0
16-12-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
In general usturimi mictionale inseamna sindrom cistitic- adica o inflamatie a vezicii urinare sau uretrei, care nu intotdeauna este de natura bacteriana(deci sumarul de urina poate fi normal), dar aceasta inflamatie poate sa insoteasca o inflamatie pelvina(metroanexita sau altceva ginecologic).
0
16-12-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
Multumesc frumos de tot
Imi puteti recomanda de asemenea si un tratament ca toti medicii la care am fost ( 3 ginecologi, 1 nefrolog si 2 urologi ) pentru aceste usturimi urinare nu mi-au dat decat: urinex, rowatinex, etc. nimic care sa ma scape de aceste usturimi ingrozitoare la urinare.
Multumesc frumos din nou!
0
17-12-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Eu as da un antiinflamator nesteroidian(de ex ARCOXIA 60 mg 1 tb pe zi) si un antibiotic(de ex ZINNAT 500 mg 1 tb la 12 h)(chiar daca urocultura este negativa- in ideea de metroanexita). Dar, nu este permis tratamentul prin Internet, in absenta unui consult, e doar un sfat medical.
0
21-12-2007, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
VA MULTUMESC!
Am urmat intre timp un tratament pentru aceasta afectiune cu 2 injectii cu Diprophorse si ketonal. Ma simt mai bine (au mai disparut usturimile si la sezut ) dar acum am o durere dupa ce urinez ma doare burta jos (sentimentul meu este ca dupa ce se goleste vezica doare). Ma puteti ajuta si de aceasta data va rog? Acum sunt sarbatorile si nici un medic nu mai gasesc pana in ianuarie.
Va multumesc frumosssss!
0
27-02-2008, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
va multtumesc frumos pentru tratament e mult mai bine si sunt mai linistita. cand mi-ati zis de sindromul cistic am decis sa fac o cistoscopie si a reiesit cistita cronica. Acum urmez tratament pana la vindecarea totala. Va multumesc din nou!
PS:
0
07-09-2008, ora 00:00
sori
Nu este medic/terapeut
sori
Avand in vedere ca m-ati sfatuit ca ar putea un sindrom cistic am vb cu medicul meu de familie si m-a sfatuit sa fac o cistoscopie, DA este cistita. LA secretia vaginala (am o scurgere galbuie umeda) a iesit E coli si enterococ. Este normala secretia? TRebuie sa fie asa? MA refer la culoare si aspect?
Va multumesc anticipat
PS MULTUMESC mult, la sfatul dvs am aflat ce am!
0
07-09-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Stimata Doamna, eu nu pot sa dau tratament online si evit mereu acest lucru. Dau doar niste sfaturi generale care pot indruma in directia corecta pacientul...Atunci cand lucrurile par foarte clare, mai indraznesc uneori sa recomand anumite medicamente, dar...decizia o ia medicul curant care va vede. E f corect sa faceti si o cistoscopie la acest tablou clinic.
0
04-11-2009, ora 19:00
olga56
Nu este medic/terapeut
olga56
Dul dr Markus Sorin va felicit ptr faptul ca studiati boala aceasta f. grea LES.Multi dr nu stiu sa o trateze si f. multi iti spun ca esti terminat si te trateaza superficial.Nu stiu daca am inteles bine cind ati spus ca ar trebui toti care facem tratamente invazive si toxice sa urmam un tratament mai nou la care lucrati dvs si care te ajuta in 3-5 ani sa te vindeci.Acum fie vorba ca as fi multumita macar sa nu mai avanseze si sa nu-mi mai imbolnavesc alte organe.Ce ma sfatuiti? va rog daca puteti sa va rupeti din timpul dvs sa-mi dati un sfat.Mii de multumiri, spor, sanatate si realizari
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: