am nevoie de o lamurire

03-02-2008
freegirl
Nu este medic/terapeut
freegirl
iau mercilon de o luna de zile.pana acum ne-am si protejat chiar daca luam aceste pastile. sambata am facut-o fara prezervativ.si abia astazi am citit ca daca iei antibiotic nu ai protectie. eu am luat toata saptamana trecuta inclusiv sambata si duminica pt ca am avut o gripa foarte urata.ce fac acum?la cat timp pot face un test de sarcina?mie pe joi trebuie sa imi vina si menstruatia. nu stiu ce sa fac.imi este foarte frica. nu am stiu si nici nimeni nu mi-a spus ca antibioticele nu trebuie folosite odata cu anticonceptionalele. va multumesc!
2 comentarii
0
04-02-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Numai unele antibiotice scad efectul anticoncepţionalelor, pe când cele mai multe nu interferă.
2. Este bine să nu luaţi antibiotice fără sfatul medicului. Când cereţi sfatul medicului, informaţi-l că luaţi anticoncepţionale şi alte eventuale medicamente.
3. Un test de sarcina devine relevant la 2 saptamani de la contactul presupus fertil.
0
04-02-2008, ora 00:00
freegirl
Nu este medic/terapeut
freegirl
multumesc mult pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul