am nevoie de ajutor! la orice efort mic incepe calvaru

12-05-2009
mihaella92
Nu este medic/terapeut
mihaella92
buna :* am si eu o problema de ceva ani care imi e frik sa o rezolv

o sa incep cu inceputu...
totu a inceput pe la 7, 8 ani cand la un efort mai mare incepea sa imi bata inima cu "viteza luminii"...am crescut...acum am 17 ani si tot aja e..insa cu o mica schimbare, numai tre' sa fac un efort mare, pt k la orice efort mic incepe calvaru :(
exemple:
1-ma trezesc dimineatza, si cand incerc sa ma ridic, exact atunci inima o ia razna
2-incerc sa ridic o patura, sau nuj o greutate similara
3-in liceu meu invatz la etaju 4 si deja knd ajung sus, sunt terminata, :((, adik incep sa tremur, normal sa imi bata foarte tare inima, sa plang fara sa vreau, sa fiu rece k gheatza..
4-chiar si knd merg la mare nu pot sa merg mult p plaja pt k incepe inima, sau la munte nu pot urca nici makr o vale
5-sau cand sunt ascultata la o materie, la fel, dar cred k asta e pe baza emotiei
si sunt multe exemple care nu imi vin acum in minte...dar oricum sunt nijte simptome care ar trebuii luate in considerare..plus k am uitat sa spun k raman fara respiratie, si de vreo luna si ceva am observat k am un gust foarte dulce in gura, pot chiar sa il compar cu mirea...molesheala in unele zile..nu chiar in fiecare zi...dar reactiile inimii incep neavand niciun motiv in majoritatea cazurilor
mentionez k am fst si la un doctor dar acum cativa ani si mi s'a spus k e cv normal pt varsta mea, atunci, si mi'a dat nijte pastile pt calmarea batailor [propanoro-insa intre timp am aflat k e bun doar pt tensiune si am renuntat la ell]insa de atunci mi'am pierdut increderea si imi e frik sa ma mai duc...
mama ma cearta k vrea sa ma duc la doctor...dar eu sunt foarte ambitioasa si nu vreau sa raman cu lectiile in urma la scoala si intotdeauna las sanatatea pe locu 2, chiar dk stiu k nu e bn.si zic k ma duc in vacantza...
sfatul vostru principal va fi sa ma duc la medic...ok promit solemn k asta e primu lucru pe care il voi face knd voi termina scl, nu de alta dar chiar nu ma ai tzine deloc inima, , , :(
dar totusi vreau sa stiu ce riscuri am, sau nuj cum sa le spun, ce probleme aj putea abea, diagnosticuri..domnilor doctor poate imi puteti spune cate ceva..:-<
va multumesc anticipat
1 comentarii
0
12-05-2009, ora 22:08
mihaella92
Nu este medic/terapeut
mihaella92
imi cer scuze pt greselile de ortografie...
am vrut sa zc k gustul din gura il compar cu mierea*
medicamentul-propanorol*
ce probleme as putea avea*
domnilor doctori*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici