mi-au aparut in zona pubiana niste bubite rosii

29-04-2009
deb
Nu este medic/terapeut
deb
buna!am o mare problema.De vreo saptamana dupa un contact sexual cu partenerul meu(stabil), neprotejat, mi-au aparut in zona pubiana niste bubite rosii, dar care imi provoaca o mancarime ingrozitoare, ba chiar ma si pisca ingrozitor la contactul cu apa si sapunul.Nu stiu ce sa fac;am folosit elocom de vreo 2 zile, insa nu vad o ameliorare, deasemenea am folosit si o pudra de menta si la fel, nimic.Ce pot sa fac?partenerului meu deasemenea i-au aparut bubite mici albicioase sub pielea care acopera penisul, insa fara mancarimi, nici macar nu il ustura.Un sfat va rog!Am 17 ani apropo si el 19.
9 comentarii
0
01-05-2009, ora 16:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ai ce face, trebuie sa folosesti apa si sapunul; cumpara-ti sapun lichid special pentru igiena intima, gasesti in orice supermarket [ ia-ti unul mai de calitate, de la o firma mai buna ], iar de la farmacie pliculete de Femigin B pentru spalaturi vaginale si o crema Nidoflor.Tunde putin parul pubian atat cat poti, spala-te cu sapun, clateste cu Solutie Femigin, foloseste un prosop numai al tau pentru uscare si da-te cu crema.Obligatoriu chilot de bumbac.Fa asta de doua ori pe zi.In cateva zile ar trebui sa-ti treaca.
0
03-05-2009, ora 00:54
laurasaed
Identitate neconfirmată
laurasaed
Primul lucru pe care trebuie sa il faci, este sa te duci sa iti faci analizele medicale. Pentru a sti care anume sunt aceste analize, contacteaza un ginecolog si spune-i despre problema ta. Orice schimbare in zona genitala, interna sau externa, trebuie luata in serios, chiar daca partenerul sexual este stabil. Poate fi o simpla iritatie de la sapun sau lenjerie, dar pt a fi sigura, nu ezita sa-ti faci un control.
0
03-05-2009, ora 13:39
deb
Nu este medic/terapeut
deb
ei bine folosesc un sapun lichid special pentru zonele intime.Prosopul pe care il folosesc este numai al meu.Mi-am cumparat femigin b si ungunet Nidoflor, insa am folosit femiginul pe post de pudra si nu pentru spalaturi vaginale.Ceea ce ma bucura este ca bubitele acelea insuportabile mi-au mai trecut, iar mancarimile din cate imi dau seama au disparut.Deocamdata e totu bine, oricum continui sa folosesc de 2 ori pe zi nidoflorul.Mersi mutl de sfaturi:*
0
03-05-2009, ora 16:06
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Buna. Ce consideri tu partener stabil? Ai incredere deplina in el? El a mai avut inaintea ta partenere?
Problea ta poate fi o candidoza rezultata de la sapun, poate de la un chilot de sintetic si poate prea stramt. Oricum poti incerca spalaturi cu Femigin B sau Tantum rosa. Poti folosi si ovule sau crema cu clotrimazol. Du-te totusi la un medic.
Multa sanatate la amandoi.
0
31-05-2009, ora 14:13
viorica30
Nu este medic/terapeut
viorica30
-Buna ziua, ce se intampla daca a luat 2 ani pastile LOGEST fara pauza?, ca are o iritatie cu mancarimi, si secretie branzoasa
-sotul a facut si el o iritatie si se cojiste
-tratament folosit; tinizol, tantum rosa, klion-d
-pt sot ;tinizol, clotrimazol
-fata a intrerupt pastillele, , logest", si dupa tratamentul sus mentionat a avut ciclu de 2 ori cu cheaguri mici
nu a trecut iritatia
-CATE ZILE TRATAMENT?AU TRECUT 10 ZILE SI SA AMELIORAT, VA DISPARE?
Astept un raspuns, va multumesc
0
01-06-2009, ora 16:10
teea
Nu este medic/terapeut
teea
2 pastile logest fara pauza?cum vine asta?logestul sunt ac..se ia cate una pe zi(preferabil la aceeasi ora) 21 de zile pe luna..apoi pauza 7 zile..apoi iar cate una pe zi..si asa mai departe.
mancarimile si secretia ar putea fi cauzate de o candida(se manifesta uneori si din cauza folosirii ac, dar si din cauza antibioticelor, sistemului imunitar slabit etc..).oricum trebuie mers la ginecolog pt o proba de secretie si un tratament adecvat.
0
01-06-2009, ora 16:28
viorica30
Nu este medic/terapeut
viorica30
Am spus, , ce se intampla daca am luat 2 ani pastile LOGEST fara pauza" sau cele 7 zile sant un fel de pauza...
multumesc pt raspuns, acum a trecut boala, a mers la doctor si totul e bine docamdata [ a spus medicul]
0
01-06-2009, ora 16:31
teea
Nu este medic/terapeut
teea
easy now..imi pare rau, nu am citit foarte atent...nu se intampla nimic daca ai luat ac 2 ani fara pauza...unii medici nu recomanda deloc pauza..altii o recomanda o data la 6 luni..se face pauza o luna..
0
01-06-2009, ora 16:37
viorica30
Nu este medic/terapeut
viorica30
MULTUMESC FRUMOS, toate cele bune
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.