as vrea sa ma jutati daca se poate cu un diagnostic, cu un tratament pentru aceste analize.

18-03-2011
marya_dana17
Nu este medic/terapeut
marya_dana17
buna ziua! mama mea in varsta de 40 de ani are de mai mult timp dureri foarte mari de picioare, maini, articulatii si o durerea care vine din spate pana in fata in dreptul stomacului...acum a fost la reumatolog si i a indicat sa faca o serie de analize.pana acum a fost tot prin spitale internata, cand la nefrologie, cand la gastroenterologie pentru durerea care o prezinta intre plamani si rinichi.diagnosticele nu au fost prea sigure.la nefrologie i s-a spus ca nu are piatra doar un chist pe rinichiul drept, a facut si colonoscopie, de unde i-a iesit un colon iritabil, datorita caruia ar avea durerile abdominale.si la ultimele analize facute la indrumarea unui medic reumatolog are urmatoarele rezultate, care nu sunt bune deloc.
proteina c reactiva 1, 33 avand valori normale pana la 0, 5
vsh 20
Anti-TPO 8, 59 cu valori normale pana la 34
Citomegalovirus - Anticorpi IgM 0, 286 valoarea normala fiind de 0, 7
Citomegalovirus - Anticorpi IgG 467, 1, iar valoarea maxima admisa e de 0, 5, adica o creste de peste 900%...:(:(:(:(
Virus Epstein Barr - Anticorpi VCA IgG 176, 667, valoare normala de 20
Virus Epstein Barr - Anticorpi VCA IgM 2, 775 cu valoare normala 20.
as vrea sa ma jutati daca se poate cu un diagnostic, cu un tratament pentru aceste analize...:(:(:(:(
am nevoie de un raspuns urgent, va rog din tot sufletul meu...
Multumesc!
14 comentarii
0
18-03-2011, ora 23:26
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Ti-am trimis mesaj privat.
0
18-03-2011, ora 23:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Analizele au o importanta minora in diagnosticul afectiunilor reumatologie, esential fiind examenul clinic direct.
Prin urmare, cautati un reumatolog care sa aiba rabdarea sa va examineze si sa nu va "trimita la plimbare" doar pentru ca analizele ar fi normale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-03-2011, ora 13:07
marya_dana17
Nu este medic/terapeut
marya_dana17
buna ziua!
sa inteleg domnule doctor ca aceste analize sunt bune??? chiar daca unele sunt marite cu 900%??? si mesajul privat cum pot sa il citesc??? :(:(:(:( spuneti-mi macar la ce sa ma astept de la analizele acestea?va rog...
0
21-03-2011, ora 22:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca trebuie sa recititi postarea mea: nu am precizat ca analizele ar fi normale, ci doar ca """ Analizele au o importanta minora in diagnosticul afectiunilor reumatologie, esential fiind examenul clinic direct. """
"""""Prin urmare, cautati un reumatolog care sa aiba rabdarea sa va examineze"""". Aceste analize sunt de competenta reumatologului, iar eu nu ma pot pronunta, mai ales in absenta examenului clinic direct.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-05-2011, ora 12:16
dananorat
Nu este medic/terapeut
dananorat
buna ziua, , sunt noua pe aici, sunt disperata, mama mea in virsta de 70 de ani sufera de spondiloza cervicala anchilozanta, , si are dureri extraordinatre de mini, cap picioare spate, in general tot sistemul osos, , se deplaseaza ffoarte greu, nici un medicament, calmate nui mai calmeaza deloc durerile a incercat tot ce este recomandat pt aceste boli, a facut tratamente, balneoclimaterice, fizioterapie cam tot ce se face, , dar degeaba, , durerile sunt cumplite are cind arsuri in miini si spate si cefalee, cind are friguri, , permanent are dureri insuportabile, , as vrea sa stiu cam ce medicament pentru calmare ar fi bun in astfel de cazuri, un medicament puternic pt calmarea durerilor, , arsurilor si frigurilor din oase, , va multumesc, , astept un raspuns, , , ajutatima va rog, ,
0
30-05-2011, ora 12:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ce greutate are pacienta??
Este vorba despre o problema pur mecanica (compresia nervilor spinali datorata stenozei canalului vertebral).
Nici un medicament si nici o procedura nu pot avea un efect real, ci doar unul paleativ, de usurare temporara a durerilor.
Solutia este cel mai adesea chirurgicala.
Prin urmare, consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-05-2011, ora 14:09
dananorat
Nu este medic/terapeut
dananorat
Multumesc mult pt raspunsul Dumneavoastra,
are 48 kg, si ultima data de cind a facut un tratament a fost acum o luna, fiind internata cu diagnosticul de, , , Dureri cronice, dorso lombare iradiate pe membrele superioare bilaterale predominat stinga,..diagnosticul fiind de Spondiloza cervico dorso lombara cu radiculagii secundare perihartrita scapulo humerala bilaterala, predominant.., , , de atunci a urmat tratamentul prescris dar nici vorba de calmare a durerilor, , , as vrea sa stiu totusi daca exista calmante mai puternice decit TRAMADOLUL, , care sa-i calmeze durerile acute, si arsurile predominate in miini, , , Multumesc mult, , o zi minunata va doresc cu respect Dana,
0
30-05-2011, ora 14:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tramadolul este un opiaceu si nu trebuie utilizat decat maximum cateva zile. Nu exista ceva mai puternic.
Solutia nu este nicidecum acest tratament antialgic, ci un diagnostic corect si o eventuala solutie de tip neurochirurgical.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-05-2011, ora 15:13
dananorat
Nu este medic/terapeut
dananorat
Va multumesc mult, , pt raspunsul Dumneavoartra, , as mai dori o intrebare, , in termeni nostri populari cum se numeste aceasta boala, , , NECROZA ASEPTICA DE CAP FERMURAL, , , LA CE SE REFERA, , eu am fost diagnosticata cu aceasta boala, , acum 15 de ani, , , deoare ce nu pot merge mai mult de 50 m fara sa stau jos, tratament nu mi-a fost recomandat decit calmante, , , aspirine si unguientele existente, , sa-u tratament balneoclimateric, , , mi-sa spus ca singura solutie este operatiea de sold, , o proteza, , dar, in toti acesti ani am dus o lupta cu mine insami pt ca mai am si glanda tiroida, , care im-i da batai de cap, , ma ingras mereu ori cit as tine eu dieta, , nu am decit 70 de kg dar este prea mult pt mine care am 1 50m, , si din cauza greutati nu pot merge, , , ce ma sfatuiti sa mai fac in acest caz?, , multumesc, pt rabdare, , si scuze de deranj, , , cu stima si respect, Dana
0
30-05-2011, ora 15:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va raspund punctual:
- necroza capului femural determina distrugerea articulatiei soldului si durerile pe care le mentionati;
- tratamentul medicamentos si fizioterapic are doar un rol temporar, paleativ. Singura solutie este proteza de sold, care poate fi insa amanata, cu conditia sa nu ajungeti la invaliditate totala.
- problema greutatii nu se datoreaza tiroidei, ci 100% alimentatiei. Tiroida poate afectata secundar, datorita obezitatii.
- problema obezitatii nu este una endocrina (tiroida) si 100% psihologica, adica o dependenta de drog (mancarea), care se rezolva la psiholog si nu la endocrinolog.
- cand veti reusi sa slabiti cele 20-25 kg in plus, veti observa ameliorarea spectaculoasa a durerilor de sold.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-05-2011, ora 15:57
dananorat
Nu este medic/terapeut
dananorat
Multumesc mult, , asa este, , dieta tin de foarte multi ani sincer am obosit, ma-m saturat de dieta dar nu am ce face continui, incerc sa mai elimin citeva kg ca in ultimul timp, am cam tras chiulul, , , , multumesc inca o data, , pt raspunsurile dv prompte si la obiec, , mi-au fost de ajutor, , , , o dupeamiaza placuta, , cu stima si respect Dana
0
30-05-2011, ora 22:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum v-am sfatuit, incercati sa intelegeti, impreuna cu un psiholog, ce reprezinta dependenta de drog (in cazul D-voastra, mancarea).
Cand veti intelege legatura dintre supraponderabilitate si alimentatia necorespunzatoare, veti reusi sa treceti la etapa urmatoare, incununata de succes.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-06-2011, ora 00:05
dananorat
Nu este medic/terapeut
dananorat
Multumesc mult, , , , am vb cu un medic si acum urmez o dieta, , sper sa im-i revin la normal, , cit de curind , multumesc mult, , weekend placut, ,
0
05-06-2011, ora 22:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Adevarata problema este ca, ajungand la greutatea normala de 40-45 kg, sa va mentineti in acea limita...adica sa nu "derapati" din punct de vedere alimentar...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteoartrita ar putea fi prevenită prin dietă și sport
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Nanotehnologie pentru detectarea biomarkerilor moleculari ai osteoartritei
  • Ce modificări dietetice sunt eficiente pentru reducerea simptomelor osteoartritei?
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •