am metastaze pulmonare... ce sfaturi imi dati?

22-10-2008
daniela 64
Nu este medic/terapeut
daniela 64
In data de 21.11.2007 m-am operat de fibrom uterin (histerectomie totala interanexiala) iar la biopsie am avut urmatorul diagnostic: Leiomiosarcom uterin (act pozitiv difuz in celule tumorale, VIM pozitiv difuz in celule tumorale, KI67 pozitiv 20% in celule tumorale, p53 pozitiv 20% in celule tumorale).

In perioada 10.04.2008-22.05.2008 am efectuat radioterapie ( s-a administrat DT=50 Gy pelvis).

In data de 11.09.2008 am efectuat un PET/CT la Oradea iar rezultatul este: Plamani expansionati bilateral, prezinta multiple leziuni nodulare cu aspect muriform de 10-18 mm diseminate bilateral. O parte din leziunile descrise prezinta o moderata acumulare FDG, cel mai activ fiind apical stanga, insa altii sunt inerti. Concluzia: Determinari secundare pulmonare partial avide FDG. Uter si anexe excluse chirurgical, fara semne de recidiva tumorala.

De pe data de 01.10.2008 am inceput chimioterapia cu urmatorul tratament:
Ifosfamide 3 g/day
Adriblastina ( doxorubicin) 30 mg/ day
Dacarbazin - 400mg / day
Mesna - 400 mg/day phial/day
Normal saline solution- 2 phial/day
Glucose - 1 bottle/day
metoclopramida clorhidr
Algocalmin - metamizolum
furosemid
dexamethason sodium phosphate
loratadine
ondansetron

AS dori sa-mi spuneti si mie daca tratamentul prescris este cel mai indicat, daca exista altceva mai eficient., sa-mi dati si mie mai multe sfaturi. Va multumesc si astept.
2 comentarii
0
22-10-2008, ora 18:00
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Citostaticele sunt eficiente si sunt de calitate. Conteaza reevaluarea dupa un nr. de serii.Va doresc succes!
0
01-04-2010, ora 21:19
cami9
Nu este medic/terapeut
cami9
Cum va mai simtiti?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Descoperire crucială în domeniul cancerului de sân metastatic
  •