am luat 6 zile fluomizin ovule pentru vaginita

04-02-2012
stochitoy
Nu este medic/terapeut
stochitoy
am luat 6 zile fluomizin ovule pentru vaginita (la recomandarea medicului) insa nu cred k si'au facut efectul pentru ca secretia vaginala tot galbena a ramas k si inainte...si ma asteptam sa redevina alba cum ar fi normal. Ce alt tratament sa mai incerc daca acesta medicamentos nu a dat roade?
3 comentarii
0
04-02-2012, ora 08:56
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Ati facut un examen de secretie vaginala inainte? Daca da, ce rezultat ati avut? Oricum ar fi bine sa il repetati, eventual la alt laborator
0
04-02-2012, ora 16:55
stochitoy
Nu este medic/terapeut
stochitoy
da..am facut si examen de secretie si papanicolau si colposcopie, tot ce era nevoie..iar raspunsul a fost vaginita si aveam colul cam inflamat(rosu)...in rest toate au iesit bine
0
04-02-2012, ora 20:41
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Trebuia sa faci o alta analiza si anume - analiza de - secretie vaginala cu antibiograma.
Numai in antibiograma iti scrie ce bacterie patogena este si la ce antibiotic este sensibila.
Daca simti ca nu ti-a trecut, astepti 10 zile de la ultimul ovul si repeti analiza.
Intreaba totusi la laboratorul de analize daca trebuie sa astepti tot atat si dupa fluomizin. Poate poti sa o repeti mai devreme de 10 zile.

Pentru analiza - nu te speli in vagin, nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca 10 zile cel putin de la ultimul antibiotic luat (daca ai luat), ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •