am limba legata.

08-01-2010
ancutzsa
Nu este medic/terapeut
ancutzsa
am 17 ani si am limba legata pana aproape de varf. pana acum nu m-a deranjat prea tare, si totusi ma gandesc din ce in ce mai des daca exista posibilitatea ca la varsta mea sa fac o operatie de taiere a frenului sublingual. tot ce am citit pe forum despre aceasta operatie se referea la bebelusi. Daca parintii mei nu au facut nimic cat am fost bebelus o sa raman asa mereu? pentru ca nu vreau deloc. astept raspunsuri. multumesc
2 comentarii
0
04-03-2010, ora 13:34
Kalynda
Nu este medic/terapeut
Kalynda
Ceao Ancutzsa, si eu am avut fren sublingual, si fiul meu m-a mostenit la nastere. Nu am avut deloc probleme de vorbire din cauza lui, insa si eu l-am observat cand eram adolescenta si am mers la chirurgie maxilo-faciala, l-a taiat si gata! Problema insa a fost ca, la varsta aceea, deja trebuie cusut si doare in prima zi.doar trebuie sa vorbesti si sa mananci, nu?.si exista o oarecare jena cateva zile dupa. Apoi mergi sa scoata firele si atat...ai scapat de fren. Micutul meu are 6 luni si l-am programat sa i-l taie...pt bebelusi e mai usor, pt ca nu necesita atata tam-tam...taie sub anestezie locala cu spray si gata!
0
06-03-2010, ora 20:03
ancutzsa
Nu este medic/terapeut
ancutzsa
multumesc mult pentru raspuns...ma bucur sa aflu ca pot scapa de frenul care ma deranjeaza, chiar si la varsta mea...cred ca voi fi atat de fericita, ca nici nu voi simti durerea.merci mult inca odata:*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul