am dureri de severe de talpa si calcai

06-08-2013
cros2904
Nu este medic/terapeut
cros2904
buna ma numesc Mariana am 29 de ani am probleme cu talpile si cu calciile in primu rind dimineata primii pasi ii fac parca as merge prin petre care mi se infibg in picioare peste citeva minute deja pasesc nornal seara, dimpotriva durerea nu trece chiar daca masez trece doar pe timp scurt uneori nu pot dormi de durere si uneori imi amortesc degetele de pa picior sio senzatie de furnicaturi pe toata talpa si acum mia esit si o vena la picior care la atingere doare as vrea sa stiu la ce medic sa ma adresaz si care sint metodele de diagnosticare a problemei Va multumesc
5 comentarii
0
07-08-2013, ora 07:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
precizeaza pt medici
CE lucrezi si daca trebuie sa stai mult in picioare
cat si greutatea ta in comp. cu inaltimea
sanatate maxima-ti doresc
0
07-08-2013, ora 09:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, aceasta suferinta este tipica pentru supra-solicitarea membrului pelvin, prin greutate excesiva si efort disproportionat (stat in picioare, mers pe jos).
Nu am inteles tocmai elementele esentiale: greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, neurochirurgicale, metabolice, vasculare, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-08-2013, ora 14:47
cros2904
Nu este medic/terapeut
cros2904
inaltimea 164 si 65 kg dar in trecut am avut serviciu care necesita statul in picioare cu sportu nu ma ocup dar pe jos merg foarte des
0
07-08-2013, ora 14:49
cros2904
Nu este medic/terapeut
cros2904
vreau sa ma adresez la medic dar nu stiu la care si ce proceduri sint de diagnosticare
0
07-08-2013, ora 14:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam in postarea precedenta, este vorba despre supra-solicitarea ante-piciorului si a retro-piciorului prin greutate excesiva si efort exagerat (stat in picioare, mers pe jos).
Prin urmare, logic, singura solutie viabila consta tocmai in gestionarea solicitarii piciorului: scadere ponderala si reducerea drastica a stationarii in picioare si a mersului pe jos.
Daca, dupa 3-4 luni de reducere drastica a solicitarii piciorului, suferinta persista, puteti incepe demersuri: consult la neurochirurg, la chirurgul vascular, eventual la reumatolog etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum îngrijim corect călcâiele?
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •