am dureri de oase...

24-05-2009
maya89
Nu este medic/terapeut
maya89
am 19 ani si de ceva timp am niste dureri, cateodata insuportabile de oase.umerii in special.si pikiparele ma dor ingrozitor.incerc sa ma masez dar nu pot daca apas putin ma doare.sunt niste dureri ciudate.cand ma arde...cand simt o greutate, la picioare.am ameteli tot timpu.obosita mereu.simt nevoia sa dorm intruna.ce poate fi?
14 comentarii
0
24-05-2009, ora 21:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Domnisoara,
Este indicata o consultatie la reumatolog.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirugia Gleznei si a Piciorului
0
06-06-2009, ora 23:41
ioska1987
Nu este medic/terapeut
ioska1987
buna ziua, sunt victor, de ceva vreme am niste dureri de spate in partea de sus intre omoplati, ce as putea face sa scap de aceasta durere?multumesc
0
07-06-2009, ora 00:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Consultati un ortoped.
Lui ii veti spune toate detaliile: varsta, antecedente traumatice, metabolice, reumatologice sau infectioase, tipul de activitate sau sport practicate etc.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirugia Gleznei si a Piciorului
0
07-06-2009, ora 00:34
maya89
Nu este medic/terapeut
maya89
buna seara.de curand...mai acum cateva zile am calcat stramb si am facut entorsa la gleza.am fost la doctor si mi-au bagat piciorul in ghips pana la genuchi.as vrea sa stiu daca pe viitor o sa mai am probleme cu glezna.in cat timp se va vindeca?doctorii ami nimik nu mi-au zis mi l-au bagat in ghips si atat.doctorii din ziua de azi daca nu le dai banii fff multi nu se uita la tine.glezna mea arata destul de urat.fff umflata...degeteele umflate.
0
07-06-2009, ora 14:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Entorsa de glezna trebuie privita cu toata seriozitatea, iar imobilizarea gipsata se aplica exceptional de rar, doar in cazul unei entorse grave. Gradul de extindere al hematomului nu este intotdeauna corelat cu gravitatea entorsei.
In rest, pentru o entorsa medie sau usoara, atitudinea optimala este reluarea rapida a mersului, sub protectia unei orteze tip Aircast.
Doar la 2-3 saptamani de la episodul initial se poate aprecia gravitatea entorsei si instabilitatea reziduala.
Pana atunci va puteti continua tratamentul anticoagulant asa cum v-a fost prescris, pentru evitarea trombozei venoase profunde.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-06-2009, ora 20:52
maya89
Nu este medic/terapeut
maya89
pai doctorii nu mi-au dat nici un fel de medicamente sa iau.mi-au bagat pikiorul in gips si atat.entorsa e desyul de grava niimik nu mi-au zis decat mi l-au bagat in gips si mi-a zis sa stau in pat sa nu calc ku el.dupa cate mi-ati spus mie frica sa nu patesc ceva eu nu stiam ca trebuie as iau si un tratament:( era vcam vanat piciorul cand mi l-au pus in ghips
0
08-06-2009, ora 11:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Orice tratament prin imobilizare gipsata, mai ales cand aveti sprijiunl interzis pe picior, necesita tromboprofilaxie (prevenirea migrarii unui cheag de sange catre plamani). Aceasta se realizeaza cu injectii subutanate de tip heparinic sau, mai nou, cu pastile.
Gravitatea entorsei se va judeca la 14 zile, cand se elimina gipsul si se efectueaza un control clinic complet. Peristenta semnelor de gravitate ar putea prelungi durata imobilizarii gipsate.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-06-2009, ora 19:48
maya89
Nu este medic/terapeut
maya89
mai am si eu o intrebare.in 2 zile imi dau jos gispul de la picior.l-am tinut 2 saptamani k am avut o entorsa la glezna.eu am mai calcal in el nu mereu.dar am calcat pt ca mi-a fost facut un fel de tok din gips.e posibil sa nu ma fi vindecat daca am ami calcat in calcai?mare efort nu ma facut.k numa durut decat o data
0
16-06-2009, ora 21:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Atitudinea va fi hotarata la controlul clinic si radiologic urmator.
Nu va pot sfatui sa calcati sau nu pe picior atata timp cat nu stiu ce ati avut, daca entorsa a fost grava sau nu, complicata sau nu etc etc.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
17-06-2009, ora 13:49
aares
Nu este medic/terapeut
aares
Am o mare rugaminte in urma unei radiografii de bazin tatal meu a fost diagnosticat cu coxartroza-problema este ca durerea sa lasat pe picior si a inceput sa doara si genunchiul.Acum un an de zile am fost la clinica MEDLIFE dar nu erati dumneavoastra era un medic ( de la spitalul de urgenta floreasca) i s-a recomandat o operatie de protezare de sold -am inteles ca este foarte scumpa proteza nu stiu care este procedura de achizitionare a unei proteze de sold -prin CASMB.Va rog foarte mult as dori sa vin la o consultatie la dumneavoastra dar la spital cum se poate lua legatura cu dumneavoastra.Va multumesc
0
17-06-2009, ora 13:49
aares
Nu este medic/terapeut
aares
Am o mare rugaminte in urma unei radiografii de bazin tatal meu a fost diagnosticat cu coxartroza-problema este ca durerea sa lasat pe picior si a inceput sa doara si genunchiul.Acum un an de zile am fost la clinica MEDLIFE dar nu erati dumneavoastra era un medic ( de la spitalul de urgenta floreasca) i s-a recomandat o operatie de protezare de sold -am inteles ca este foarte scumpa proteza nu stiu care este procedura de achizitionare a unei proteze de sold -prin CASMB.Va rog foarte mult as dori sa vin la o consultatie la dumneavoastra dar la spital cum se poate lua legatura cu dumneavoastra.Va multumesc
0
17-06-2009, ora 13:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Eu ma ocup doar de Chirurgia Gleznei si a Piciorului (popular-vulgar, "labei piciorului"), prin urmare nu va pot ajuta pentru protezarea soldului.
Tot ceea ce va pot spune este ca proteza este gratuita 100%, prin Programul National de Endoprotezare, deci nu se pune problema cumva s-o cumparati D-voastra.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
14-12-2010, ora 10:12
Simona.
Nu este medic/terapeut
Simona.
buna ziua.am aproape 18 ani si de vreo 2 ani am dureri de oase.Am fost la diferite spitale(incepand cu marie currie, institul de reumatologie dr ion stoia si filantropia) si niciunul nu mi'a dat de cap.am facut doar recuperari 10 zile/luna punandumi-se diagnosticul de sindrom poliartrologic si scolioza.In urma cu aprox.2 luni am plexcat de la scoala pentru ca numai suportam durerile genunchii erau foarte inflamati si am ajuns la Sf. Pantelimon..unde mi s-a facut prima radiografie la coloana si mi s-a spus ca am cifoscolioza, iar de aici m-a trimis la un centru particular kineto dema group.Aici alta consultatie la care am aflat ca pe langa cifoscolioza am si piciorul drept mai mic cu 2 cm fata de cel stang si ca toata atitudinea mea este spre dreapta si ca de asta am dureri si de genunchi.Toate bune si frumoase, am facut recuperari vreo 3 saptamani insa aq 2 sapt mi-au aparut durerile de genunchi insuportabile:am ramas blocata pe strada de la mijloc..nu puteam sa ma mai misc timp de cateva secunde, mi s-au umflat genunchii iar, au aparut si durerile de incheieturi ale mainii si ale degetelor, dureri de cot, dureri de umeri..iar durerile se lasau de la mijloc in jos pe picioare pana in varful degetelor.dureri care iti provoaca plansul si nimeni nu iti spune nimic..te duci la urgente si te trimit acasa ca nu au ce sa iti faca nici mcar un calmant.Acum, insa m-am dus cu parintii mei la o clinica privata de pediatrie din sectorul 4 Qmed unde mi s-a dat sa fac analize(anticorpii) si o radiografie la bazin pentru ca doctorita crede ca e posibil sa am 2 diagnosticuri:spondilita anchilozanta sau spondiloartrita seronegativa.Nu stiu ce sa mai cred.Pe timp de vara am facut perfuzii cate 5 zile pe luna cu tramado, l algifen si ketonal si injectii cu dexametazona.Insa acum nu cred ca nici pastilele nu isi mai fac efectul..doar ketonalul porbabil pentru ca am ajuns dependenta de el.Pe langa ketonal m-am dat cu Puterea ursului cu care m-au mai lasat durerile.Astept pararea dumneavoastra.Multumesc
0
14-12-2010, ora 10:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti simptomele tipice unei maladii reumatologice inflamatorii de tip auto-imun (de tip poliartrita).
Trebuie sa retineti ca diagnosticul este 99% unul clinic, bazat pe examinare clinica directa. Analizele perfect normale nu pot exclude aceste diagnostice, din simplul motiv ca adeseori evolueaza mult timp cu analize perfect normale.
Diagnosticul si tratamentul acestor maladii este o problema majora in Romania, din simplul motiv ca 99% din reumatologi se bazeaza doar pe analize si nu pe simptome, motiv pentru care pacientii nu sunt tratati la timp, producandu-se distructii articulare majore, ireversibile si mutilante.
Prin urmare, aveti nevoie de un reumatolog bun.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •