am crize dar nu stie nimeni din ce cauza

31-08-2008
Boia Claudia
Nu este medic/terapeut
Boia Claudia
De vreun an de zile am momente in care din nimic mi se face rau adica: am frisoane..ma doare ingrozitor de tare capul, ma dor toate, nu stiu ce sa spun ca nu ma doare...dar am frisoane ingrozitoare...ma tine aproximativ o jumatate de ora apoi ma calmez si cateodata am si doua crize din acestea p noapte sau si zi uneori...dar apoi nu mai am nimic...ma simt bine...dupa operioada..din nou imi revin aceste <crize> ca sa le zic asa...am fost la doctor d multe ori insa mi-au spus k st obosita si atat...dar eu nu cred ca este doar atat..va rog din suflet spune-ti-mi ce ar putea fi si ce sa fac..:( va multumesc...
4 comentarii
0
01-09-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Daca pe primul plan sint tremuraturile (frisoanele), se pot face analize si masura Calciu si Magneziu. Mai poate fi spasmofilie. Daca cele mai grave sint durerile de cap, poate sa fie cefalee cluster (este ceva asemanator cu migrena). Ar trebui un consult neurologic.

Numai bine.
0
10-09-2008, ora 00:00
obbika
Nu este medic/terapeut
obbika
Dar dak am frisoane de aprox o sapt, cam de cand am inceput sa iau tratament pt helicobacter pylori, de la ce poate fi?Analizele mi le-am facut si au iesit bune, doar fierul e putin sub masura.(adik volumul eritrocitar mediu e putin mai mic decat ar trebui)
0
15-09-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Multa lume se pare ca are intoleranta la unul sau altul din antibioticele pentru Helicobacter (Claritromicina, Amoxicilina, Bismut, Metronidazol, Tetraciclina etc.). Numai dv. stiti cum va simtiti si cat de grava este reactia. Daca este cazul, mergeti la dr. sa va schimbe schema de tratament, exista multe scheme alternative pentru Helicobacter.

Numai bine.
0
15-09-2008, ora 00:00
obbika
Nu este medic/terapeut
obbika
Multumesc frumos pentru raspuns. Toate cele bune!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apar frisoanele?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •