am cancer de col?

29-02-2012
89LOREDANNA
Nu este medic/terapeut
89LOREDANNA
va rog din tot sufletul meu sami rasp si mie.am facut test papanicolau, si mia iesit frotiu inflamator nespecific, celule scuamoase de talie mare cu nuclei mariti in volum, pleomorfism si hipercromazie nucleare minime, celule scuamoase atipice cu semnificatie nedeterminata..doct mia spus ca e rana pe col si trebuie sa fac testarea hpv sa vada daca rana e de natura infectioasa sau microbiana, coloposcopie am facuto inainte de papanicolau si mia iesit colpita.rog sami spuneti ce inseamna toate asteapana fac test hpv ptr ca acuma nu pot deoarece, fac un tratament cu unidox si ovule cervugid ptr ca nu mia iesit bine la mycoplasma, a iesit frecvente celule pavimentoase superficiale si intermediare, rare ploimorfonucleare, bacili gram(+) bacili gram (-), si nici despre astea nu stiu cat de grav este. voi putea face copii??? VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL
2 comentarii
0
01-03-2012, ora 23:34
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Cancer de col nu ai, asa ca stai linistita. Daca genotiparea HPV iese pozitiva, iarasi nu inseamna ca ai cancer... Asa ca nu te mai ingrijora. Este normal sa ti se dea genotiparea HPV intrucat ti-a iesit si celule scuamoase atipicice cu semnificatie nedeterminata, iar cand Pap iese asa, primul lucru care se face este genotiparea HPV. Si mie mi-au iesit acele celule scuamoase la ultimul Papanicolau in ianuarie si mi-am facut testul HPV care a iesit negativ. Ai 80% sanse ca testul HPV sa iasa pozitiv, si 20% sa iasa negativ, cel putin asa se spune. Eu am fost in cei 20% asa ca nu iti mai face griji degeaba pana nu faci testul.
Oricum, si daca ai HPV nu inseamna ca ai ori vei face vreodata cancer de col. Multe femei au acest virus si nu le cauzeaza nimic niciodata..
Sa iti faci mai departe investigatiile recomandate de medicul ginecolog si sa nu iti fie teama.
0
02-03-2012, ora 20:07
89LOREDANNA
Nu este medic/terapeut
89LOREDANNA
uufff, m-am mai linistit putin..grija cea mai mare e sa nu fiu sau sa nu raman sterila...imi doresc din tot sufletul un copil.doct mi-a spus la fel sa nu imi fac griji si ca s-ar putea ca hpv sa iasa negativ, si ca ceea ce mia iesit la papanicolau e din cauza microbilor care au iesit la mycoplasma...sper sa fie bine..m-am speriat foarte tare ptr ca am citit ca dupa rana faci cancer..nu inteleg de unde toate infectiile astea si acum si rana, , sunt casatorita de la 17 ani, am mai avut un singur prieten inainte de sot..., nu am avorturi, oofff
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: