am calcat pe o pioneza, simptome hiv

29-07-2014
Aylin_Maria
Nu este medic/terapeut
Aylin_Maria
Buna ziua! Intr-o zi cand m-am intors de la facultate, in curtea caminului in care stau am calcat pe o pioneza. Instantaneu m-am panicat gandindu-ma ca poate o fi avut pe ea sange infectat cu hiv cineva calcand inainte pe ea. Cam la o saptamana intr-o seara m-a durut gatul, dar pana a doua zi mi-a trecut. Acum, la o luna de la incident am descoperit ca un ganglion de sub barbia s-a inflamat. Doctorul de familie a zis ca am o carie acolo, dar eu nu cred ca e de la ea pentru ca e mica si nu ma doare maseaua. Pe partea aia am avut acum 2 ani abces dentar, dar nu cred ca are legatura nici cu asta nici cu faptul ca amigdalele mari. Adevarul e ca tot la acea pioneza ma gandesc mai ales ca in camin sunt multi care nu se protejeaza. Plec si la mare saptamana asta si ma tem ca tot acolo imi va sta gandul. Voi ce ziceti?
2 comentarii
0
30-07-2014, ora 02:10
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Sunt foarte mici sansele (aproape de nule) ca respectiva pioneza sa fi fost infectata cu virusul HIV mai ales in conditiile in care acest virus este foarte sensibil in mediul extern si moare daca sta in aer intr-un interval de timp incepand de la 10 minute si pana la 30 minute (depinde in functie de cantitate de sange infectat cu virusul HIV) si mai ales nu rezista la temperaturile mari care sunt la nivelul solului vara.
0
31-07-2014, ora 09:38
Aylin_Maria
Nu este medic/terapeut
Aylin_Maria
Va multumesc mult pt raspuns! M-am mai linistit!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.