am boala hodgkin, forma clasica, stadiul 2, extins in mediastin

13-05-2008
francesca2
Nu este medic/terapeut
francesca2
Am 50 de ani, am fost diagnosticata in februarie 2008 cu boala hodgkin, stadiul 2, forma clasica.Am facut primul ciclu de chemioterapie ABVD in 24 aprilie, apoi urmatorul trebuia sa-l fac pe 8 mai, dar pentru ca valorile leucocitelor au fost prea mici, s-a amanat pe 14 mai.Pentru a creste valorile leucocitelor mi-a dat 6 injectii MYELOSTIM(una pe zi), dupa care am avut dureri insuportabile(am luat calmante -TACHIDOL).Am facut toate examenele posibile:ecografie, T.A.C., P.E.T., SHINTIGRAFIA, SPIROMETRIA, BIOPSIE LA MADUVA ROSIE A OSULUI si R.M.N.Prin examenul P.E.T. s-a vazut extensia celulelor tumorale Hodgkin-reed stenberg :sunt depozitate in zona mediastinului- un nod(aceasta s-a vazut si la T.A.C.), in ilul epatic si sub brat.
Stiu ca sunt sanse de vindecare 80-90% si am citit multe de aceasta boala, urmez curele in Italia si stiu ca ciclul de chemio ABVD este standardizat, peste tot se da acelasi tip de chemio.Va rog, spuneti-mi, din experienta dumnevoastra, care este evolutia bolnavilor de Hodgkin in Romania, se simt mai bine dupa chemio?
multumesc
1 comentarii
0
21-07-2008, ora 00:00
lilidesa70
Nu este medic/terapeut
lilidesa70
Buna ! ma numesc Iacob Liliana am 38 ani sunt din Resita si vreau sa -ti spun ca in anul 1994 am fost diagnosticata cu hodgkin scleroza medulara stagiul 2 B.Cei de la Fundeni (Bucuresti) m-au operat mediastinal si mi-au extirpat o tumora foarte mare ce mi-a cuprins plaminul drept(partea de jos) invaluise aorta si urcase in sus pe trahee, tumora ca gramaj a avut 850gr, am facut chimio, dr. nu mi-au dat nicio sansa.am venit acasa mai mult moarta decat vie si am urmat un tratament 100% naturist iar dupa 15 luni am ramas insarcinata, am o fetita superba..suntem sanatoase amandoua si daca vrei mai multe detalii poti sa-mi scrii -.doresc sa te ajut dar trebuie sa stiu mai multe detalii despre simptomele pe care le ai

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.