am avut un accident si am perforat timpanul stang

13-02-2009
ceremech monica
Nu este medic/terapeut
ceremech monica
buna ziua! am o problema cu urechea stanga, Am avut un accident (arsura) pe partea stanga a corpului, asa mi-am perforat timpanul.
Din totdeauna am avut otite si dureri groaznice la aceasta ureche, otitele nu mai contenesc sa dispara, nu bine tratez una si urmeaza alta.Am facut nenumarate tratamente.dar in ultimul timp am neglijat otita si.dr. mi-a spus ca e grav.Am un polip langa timpan, mi s-a sugerat sa fac TOMOGRAF.si operatie de refacere a urechii interne.Am uitat sa mentionez ca in urma otitelor repetate nu mai aud in proportie de 30%.Am cumparat aparat auditiv intrauricular, dar am avut o alta otita si mi-a scazut auzul, deci aparatul nu ma ajuta, Problema e ca pe mine operatia de refacere si nu mai stiu eu ce ma sperie, in special nu cunosc consecintele.Mi s-a recomandat SPITALUL MILITAR din BUCURESTI, intrebare:ESTE BINE SA MA OPEREZ?am 32 ani, imi este fff frica, nu cunosc pe nimeni in BUCURESTI.AJUTATI-MA. Va multumesc!
5 comentarii
0
13-02-2009, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara !
Nu trebue sa.ti fie frica de operatie.. se face cu anestezie generala, nu simti durere.. si ai numai beneficii.
O sa scapi de focarul de infectie din ureche, o sa se refaca timpanul.. si o sa poti folosi aparatul auditiv.
Dac nu faci aceasta interventie.. este mare riscul.. ca supuratia sa lezeze osul.. care desparte urechea de creier.. si sa faci o complicati eintracraniana.. gen Meningita.
Curaj..
0
13-02-2009, ora 19:05
ceremech monica
Nu este medic/terapeut
ceremech monica
Buna seara ! Frica o pot invinge, vreau sa mai stiu de ce mi s-a RECOMANDAT UN TOMOGRAF ? acel polip e grav? trebuie sa fac operATIA DE URGENTA? e costisitoare?SPITALUL MILITARI dinBUCURESTI mi-l recomandati?cum tre sa procedez ptr operatie in BUCURESTI? eu fiind din SUCEAVA. VA MULTUMESC!
0
13-02-2009, ora 19:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tomograful are menirea sa ajute medicul in vizualizarea posibilei extinderi a distrugerii osoase si apropierea focarului de infectii fata de organele vitale din jur.. creier, vase mari de sange, nervi !
Din cele expuse mai sus.. reese ca urechea nu e bine si trebue sa va operati cat mai Urgent.
cat de grav a fost.. o sa va pocesteasca Medicul care va opereaza.. dupa operatie.. numai asa o sa vada cat de mult si pana unde sa extins procesul!
Cat despre operatie.. am fost mereu de parerea ca Pacientul trebue sa se opereze cat mai aproape de domiciliu.. o operatie la ureche necesita ingrijire si control foarte des.
Drumurile la distanta sunt o problema.
Cred ca Iasul.. sau Cluj.. pentru Dvs. ar fi mai aproape!
0
13-02-2009, ora 20:11
ceremech monica
Nu este medic/terapeut
ceremech monica
Sunt deacord cu d-voastra, acelasi lucru am vb cu dr. ORL, insa dumneaei mi-a recomandat BUCURESTI, am uitat sa va mentionez ca.am 30ani, pe motivul ca sunt fffff tanara ptr o astfel de interventie mi s-a recomandat asa.Deci, mi s-a spus ca cel mai bine e sa merg la BUCURESTI, acolo medicina e mult mai avansata si SPITALUL MILITAR -BUCURESTI este unicul din tara care iti reface urechea intrna si ai posibilitatea unui aparat auditiv implantat in timpan, ESTE ADEVARAT? Va multumesc din suflet ptr incurajari.AVEAM MARE NEVOIE
0
13-02-2009, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Din pacate NU cunosc pe nimeni la Bucuresti.. si nici dotarile spitalului Militar.
Aici nu pot sa va fiu de folos...
Poate va ajuta pe forum cineva care a fost acolo!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un nou tip de grefe de piele pentru vindecarea mai rapidă a arsurilor
  • Dispozitivul pentru printarea 3D a grefelor de piele
  • Implant din mătase pentru tratarea timpanului perforat
  • Bandajul inteligent pentru tratarea rănilor și prevenirea infecțiilor
  • Impactul microbiotei intestinale asupra barierei mucusului intestinal este modifiat la șoarecii cu arsuri
  •