am aflat ca nervul meu optic e mai ciudat fata de cel normal

15-09-2011
clau..
Nu este medic/terapeut
clau..
Am fost la controlul oftalmologic am aflat ca nervul meu optic e mai ciudat fata de cel normal, medicul mi.a spus ca m am nascut asa exista asa ceva?Tensiunea la ochi o am 10-12 Se poate trata ce am la nerv?Nu mi sa dat diagnostic vad semne pete dar am anemie..tensiunea mica sunt sensibila la lumina.
9 comentarii
0
15-09-2011, ora 20:36
clau..
Nu este medic/terapeut
clau..
Este grav sau este normal daca asa m.am nascut?
0
15-09-2011, ora 21:12
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Care este diagnosticul oftalmologului? Atrofie optica, drusen papilar, prezenta fibrelor de mielina, altceva???Daca nu ai un diagnostic pus, scrie descrierea fundului de ochi; numai bine
0
15-09-2011, ora 22:28
clau..
Nu este medic/terapeut
clau..
Nu mi.a scris diagnostic mi.a spus doar ca nervul meu nu e cum ar trebui sa fie normal, mi.a dat de inteles ca nu am nimic grav, ce ar trebui sa fac sunt riscuri grave sau se poate din nastere sa fie si sa se agraveze, ce consecinte pot fi?Medicul mi.a explicat sa inteleg bine ca nervul meu e ca in forma de cana, a folosit o expresie, ce ar trebui sa fac?De ce nu mi.a dat diagnostic inseamna ca nu am ceva grav?Tensiunea e buna 10-12? Asa mi sa spus ca e buna, vad ceva pete dar am anemiemsidremia o am foarte mica.Ce ar trebui sa fac?El mi.a dat de inteles ca nu am nimic ma trimis la inca un medic oftalmolog sa isi dea si el cu parerea dar el e sigur ca asa m.am nascut.Va multumesc mult, am nevoie de un sfat.
0
15-09-2011, ora 22:30
clau..
Nu este medic/terapeut
clau..
El a mai folosit si expresia ca nervul meu e ca o maltformatie ca un om cu 6 maini mi.a dat un exemplu.
0
15-09-2011, ora 22:38
clau..
Nu este medic/terapeut
clau..
PD 63 cm scrie pe o chitanta si VD=CL
0
15-09-2011, ora 22:46
clau..
Nu este medic/terapeut
clau..
R SPH CYL AXS VD=CL
0.00+0.50 107
+0.50+0.25 111
*+0.50+0.25 110


L 0.00 +0.75 95
0.00 +0.75 100
*0.00 +0.75 97

PD=63mm
0
15-09-2011, ora 22:49
clau..
Nu este medic/terapeut
clau..
Asta e tot ce mi-a dat.Asta e rezultatul la analiza pe care mia facut-o ma pus la un aparat in care am vazut turn dupa aceea ceata iar turn.
0
16-09-2011, ora 12:59
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Sincer, daca domnul doctor nu poate pune un diagnostic, macar descrierea fundului de ochi poate sa o faca. S-o gasi pana la urma un oftalmolog care sa sugereze un diagnostic. M-ai facut curioasa. M-am gandit la prezenta de fibre de mielina parapapilare, dar asta e o supozitie. Pentru a avea o idee privind malformatia ta, ar trebui sa te examinez sau sa faci o angiofluorografie sau o poza a fundului de ochi si atunci stim sigur despre ce este vorba; numai bine
0
16-09-2011, ora 19:39
clau..
Nu este medic/terapeut
clau..
Mi.as dori sa imi puteti face o consultatie dar eu sunt din timisoara, va multumesc mult pentru raspuns am inca o intrebare mi sa facut vinisoare la ochi am tras curent imi tiuie capul mi sa umflat dintele ce as putea pune la ochi sa imi treaca?Mai am nevanac picaturi pot sa mi le pun trece?Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un dispozitiv imprimat 3-D ce poate detecta rapid anemia
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Aplicația pentru smartphone care depistează neinvaziv anemia
  • Testul oftalmologic ce permite diagnosticarea problemelor de vedere la domiciliu
  • Cameră foto pentru retină ce elimină necesitatea dilatării cu atropină
  • Analize pentru anemie
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  • Riscul de anemie este mai crescut la persoanele vârstnice care folosesc aspirină
  •