alunite inestetice | Forumul Medical ROmedic

alunite inestetice

06-08-2007
dodo s
Nu este medic/terapeut
dodo s
Bun gasit! Am cateva alunite pe fata: pe barbie, pe varful nasului, pe gat. Nu ma dor, nu am mancarimi, dar sunt destul de mari(ceva mai mari decat bobul de piper si continua sa creasca) si inestetice. As vrea sa le inlatur. Poate fi periculos?
12 comentarii
0
09-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca sunt inlaturate chirurgical nu sunt probleme. Ar trebui sa va adresati unui chirurg estetician.
0
09-08-2007, ora 00:00
dodo s
Nu este medic/terapeut
dodo s
Multumesc pentru raspuns! O sa urmez sfatul dumneavoastra.
0
30-09-2007, ora 00:00
Elena B
Nu este medic/terapeut
Elena B
Buna ziua ! De cateva luni imi tot ies niste alunite maro ( banuiesc ca de la soare ).Am fost la doctor, la o clinica privata si mi-a pus diagnosticul de papiloame si mi-a mai spus ca trebuie inlaturate imediat, intrucat exista posibiliatea extinderii lor.Problema este ca am destul de multe si pretul inlaturarii fiecareia dintre ele este 1.400.000 lei cu laser-ul sau 800.000 cu cauterizatorul.Nu-mi permit nici una dintre aceste metode.Aveti idee cum as putea scapa de ele ? Sau alta clinica cu preturi mai mici ? Multumesc ptr raspuns !
0
05-10-2007, ora 00:00
Bodu
Nu este medic/terapeut
Bodu
incearca DUOFILM (este o subtanta care inlatura ciuperci, HPV, bubitze de tot felul)

PS sa nu folosesti DUOFILM pe carne vie sau in zona genitaal(in vagin sau pe lobishori)

.
0
05-10-2007, ora 00:00
Bodu
Nu este medic/terapeut
Bodu
am uitat sa te intreb: in ce zona a corpului ti-au aparut ?
0
06-10-2007, ora 00:00
Elena B
Nu este medic/terapeut
Elena B
Va multumesc ptr ajutor !
Mi-au aparut pe gat ( fata si spate ) si pe piept.Unele sunt mai mici, altele mai mari, unele sunt maro si altele sunt de culoare neagra. :).
Din ce am observat, cele mici, care abia se vad sunt de culoare maro.
0
06-10-2007, ora 00:00
Elena B
Nu este medic/terapeut
Elena B
Hmmm, am cautat pe internet aceasta solutie Duofilm, si am gasit ca ar fi indicata ptr veruci si negi si HPV., , Papiloamele mele fac parte din aceasta categorie ? Ptr HPV am mai gasit si Condyline, dar nu am folosit-o, intrucat credeam ca alunitele mele nu fac parte din HPV.Folosesc Duofilm si pe alunitele maro si pe cele negre ?
0
06-10-2007, ora 00:00
Bodu
Nu este medic/terapeut
Bodu
incearca sa vorbesti cu un dermatolog...e un mini risc...pentru ca daca sunt alunitze nu trebuie cauterizate (cu DUOFILM)..trebuie sa vorbesti cel mai bine cu un dermatolog BUN...si incearca sa nu mai folosesti haine sintetice sau sa iei/dai imprumut haine.problema este ca acest HPV(human papilona virus) se ia prin contact direct-haine piele (evident daca ai imunitatea scazuta ).dar sa stii ca nu este o problema -pot disparea singure

Ai grije de corpul tau Elena

sanatate
0
10-10-2007, ora 00:00
Elena B
Nu este medic/terapeut
Elena B
Va multumesc foarte mult ptr toate sfaturile !
Mai am o rugaminte la Dvs : imi puteti recomanda un doctor dermatolog bun ? Locuiesc in Bucuresti.
0
10-10-2007, ora 00:00
Bodu
Nu este medic/terapeut
Bodu
da...la spitalul militar exista 2 doctori excelenti, la elias, si chiar la colentina. (astea toate sunt spitale municipale) poti consulta si o clinica particulara gen MEDICOVER(dar sa stii ca preturile sunt mari..si doctorii mai slabi) dar daca lucrezi..sau esti studenta du-te la doctorul tau de familie...si fa-ti o programare..si nu te sfii sa-ti intrebi doctorul sa-ti spuna cat mai multe detalii despre ceea ce vede :)

pregateszte-te..ca vine mos craciun..si trebuie sa fi vesele
te pup papa
0
01-07-2014, ora 17:41
bogdan_momita
Nu este medic/terapeut
bogdan_momita
Am si eu o problema, am ceva alunite pe fata, nu ma deranjeaza nici la barbierit nici nu ma dor, doar ca sunt inestetice..nu sunt mari, sunt rotunde dar..unde imi puteti recomanda in Iasi sa merg la un consult?

Si mai am o alunita in zona inghinala care ma jeneaza in sensul ca trebuie sa fiu atent cand ma rad sa nu cumva sa o ating.nu e de culoare neagra...nu a crescut, dar e putin iesita in afara..sa imi fac griji??
0
20-07-2014, ora 23:08
ANDUTZA_ANDA
Nu este medic/terapeut
ANDUTZA_ANDA
buna ziua,
vi-l recomand pe Dr Kaleshi, un dr foarte bun, aroman la origini, il gasiti sambata dimineata la cabinet Mediderm, s6, dupa piata Veteranilor... sau cautati pe net ca il gasiti si la spital
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •