alunite ciudate | Forumul Medical ROmedic

alunite ciudate

02-05-2013
oanluc
Nu este medic/terapeut
oanluc
Buna ziua,

Am 29 de ani, am pielea alba, ochi albastri si multe alunite pe corp. Nu obisnuiesc sa ma expun la soare. De vreo 3 ani, cred, mi-au aparut pe corp doua alunite cam ciudate. Una o avea de mai multi ani, dar a inceput sa creasca in inaltime si a devenit parca foarte fragila. Nu s-a rupt niciodata, dar e moale si mi-e frica deoarece se afla sub sani deci se poate rupe destul de usor de la sutien. Culoarea ei e putin mai inchisa decat culoarea pielii mele iar varful e mai inchis la culoare. Cealalta alunita, care a aparut acum vreo trei ani, e la culoarea pielii, moale si creste mult in inaltime. E localizata in zona inghinala. Sa-mi fac griji? Va multumesc mult!
2 comentarii
0
02-05-2013, ora 20:59
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Avand in vedere ca au aparut modificari de forma si culoare ale nevilor( alunitelor), va recomand excizia acestora si examen histopatologic.Pentru o excizie corecta si rezultat estetic postoperator, va recomand sa mergeti la o Clinica de Chirrugie Plastica. Numai bine
0
02-05-2013, ora 22:22
oanluc
Nu este medic/terapeut
oanluc
Va multumesc tare mult pt raspuns. Deci ar trebui sa-mi fac griji...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •