alunite albe sau negi | Forumul Medical ROmedic

alunite albe sau negi

12-02-2007
deiuk
Nu este medic/terapeut
deiuk
buna ziua!!! am si eu o problema!!!mi-au aparut pe gat niste negi...sau alunite albe..sicer nici nu stiu ce sunt...chestia e ca apar din ce in ce mai multi si mi-e frica sa nu apara si pe fata...poate fi cancer de piele??? din pozele care le-am vazut nu prea seamana...daca le ating incepe sa ma manance si nu pot sa le suport..dupa un timp se maresc si se intaresc si apar altele pe langa..la inceput am crezut ca sunt niste puncte de grasime dar cu timpul s-au inmultit deci nu cred ca asta e problema...va rog daca puteti sa imi dati o lamurire sau un sfat..ce ar trebui sa fac si daca a mai avut cineva asa o problema..sunt foarte inestetice si pe deasupra de cand le am pe astea au inceput sa imi apara si mai multe cosuri pe fata cu toate ca eu nu aveam probleme decat in timpul menstruatiei si atunci doua trei...si inca o intrebare..de ce este mai indicata operatia cu bisturiul??de exemplu in situatia mea s-ar vedea f urat sa am gatul plin de cicatrici. cineva mi-a spus ca poate fi papilloma virus dar nu inteleg...acela nu se transmite pe cale sexuala...ce cauta pe gat.va rog mult ajutatima...multumesc anticipat
1 comentarii
0
12-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca ai niste papiloame pediculate. Afectiunea este data de un virus din familia papovavirusuri, care produc la om verucile vulgare, condilomatoza genitala, verucile plane si alte afectiuni. Tratamentul nu se face cu bisturiul deoarece ele s-ar inmulti! Cel mai utilizat tratament este electrocauterizarea. Este bine, deci, sa iei legatura cu un medic dermatolog pentru a te trata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: AluniÈ›ele cu fire de păr nu sunt maligne (canceroase)
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • Negi la mână sau picior - cum scapi de negi
  • Neg pe deget - cauze, tratament, sfaturi utile
  •