alunite pe intreg corpul | Forumul Medical ROmedic

alunite pe intreg corpul

19-04-2007
Doinitza
Nu este medic/terapeut
Doinitza
Buna ziua! As vrea sa supun atentiei problema mea: sunt "plina" de alunite. Intreaga suprafata a corpului meu este acoperita de alunite, de diferite dimendiuni, de la un varf de ac pana la 3mm diametru. Mentionez ca nu sunt in relief, sunt la nivelul pielii. Ceea ce ma nelinisteste este faptul ca aceste alunite tot apar, incontinuu...Poate fi periculos? Cu multmiri!
5 comentarii
0
22-04-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Aceste alunite (daca sunt alunite) trebuie examinate de medic si urmarite in timp pentru eventuale modificari. Dermatologul va stabili daca vreuna dintre ele este "periculoasa". Recomandarea care oricum este general valabila in astfel de cazuri este sa nu te expui la soare.
0
24-04-2007, ora 00:00
roxideya
Nu este medic/terapeut
roxideya
am citeva alunite dar rosii;ce sint de fapt acestea?cind apar sint de marimea unui virf de ac, apoi sunt mai mari, si sint ca niste alunite, de culoare rosie.
0
24-04-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Probabil sunt hemangioame (adica o proliferare de vase de sange).
0
02-07-2009, ora 21:02
DClaudiu24
Nu este medic/terapeut
DClaudiu24
si eu am aceeasi problema numai k eu am alunite vreo 50 mari si restu mici 250.dar vad k continua sa se raspandeask pe corp si altele...ce ma fac as vrea sa mi le scot este posibil fara sa patesc vreo compliktie???va rog sa mi rasp la msj..multumesc
0
13-10-2009, ora 09:34
pwfik
Nu este medic/terapeut
pwfik
buna.am si eu o alunita pe nas si vreau sa o scot.e maro si rotunda nu foarte mare, putin iesita in relief.vreau neaparat sa scap de ea da credeti k o sa ramana cicatrice ? :| :-s mie ca dupa daca ramane cicatrice mare sa nu regret.:(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •