alunita rupta | Forumul Medical ROmedic

alunita rupta

12-02-2009
Luizik
Nu este medic/terapeut
Luizik
As avea nevoie de ajutorul dvs. Mi s-a rupt o alunita in timpul somnului, cred ca din greseala. A curs putin sange dar acum am pus un leocoplast cu rivanol. As vrea sa stiu daca este periculos faptul ca s-a rupt si daca trebuie sa fac ceva in mod special. Va multumesc.
34 comentarii 12 ÃŽnainte ›
0
12-02-2009, ora 10:49
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
trebuie sa mergi curand la dermatolog, va hotari ce sa ii faca alunitei, sa o cauterizeze eventual.Depinde de felul alunitei, medicul stie.
Nu tge speria, medicul te poate ajuta mult.
sanatate!
0
12-02-2009, ora 22:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Acea alunita cel mai bine ar fi sa fie excizata, deoarece se poate transforma in cancer de piele dupa traumatisme repetate.
0
17-02-2009, ora 21:24
Luizik
Nu este medic/terapeut
Luizik
Va multumesc pentru raspuns dar imi este extrem de frica de spitale, si imi e extrem de frica sa merg aici in targu-jiu la un spital.Daca ati putea sa-mi recomandati o clinica undeva si sa-mi spuneti in ce consta excizarea alunitei(daca ve dureros, cat dureaza, trebuie sa raman internata).Va rog frumos sa-mi raspundeti.
0
21-02-2009, ora 16:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Excizia se poate face chirurgical atat de catre un dermatolog cat si de un chirurg. Nu este necesara internarea!
0
21-02-2009, ora 16:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Excizia se poate face chirurgical atat de catre un dermatolog cat si de un chirurg. Nu este necesara internarea!
0
31-05-2009, ora 18:27
lavinia_s
Nu este medic/terapeut
lavinia_s
Si eu am o problema cu o alunita de pe gat, mi-am rupt-o din neatentie (se mai tine saraca intr-un colt)i-am pus apa oxigenata si un plasture, am procedat gresit?se poate intampla ceva rau?va rog frumos sa-mi raspundeti.E adevarat ca daca alunita e maligna si s-a rupt poate determina decesul in 6 luni???
0
31-05-2009, ora 21:26
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Mergi la dermatolog, ti-o poate rezolva! nu mai pune nimic pe ea si nu intra in panica, e un Dumnezeu.
dar mergi in timp util la medic.
Multa sanatate si ai incredere in Dumnezeu!
0
03-06-2009, ora 21:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru lavinia_s:
Trebuie sa mergi la un dermatolog pentru a exciza acea alunita.
Daca alunita era maligna, provoca decesul fara sa fie rupta!
O alunita rupta, insa, se poate transforma intr-o tumora maligna. De aceea este bine sa fie excizata.
0
10-06-2009, ora 17:57
Ernesto_M
Nu este medic/terapeut
Ernesto_M
Nu stiu cum mi-am rupt o alunita pe care o am din nastere pe abdomen, a curs un pic de sange, si mai am si senzatie de mancarime si cand o ating ma ustura, s-a si umflat un pic. Ce pot face? Va rog sa ma ajutati? :(
0
14-06-2009, ora 09:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Inainte de a pune intrebarea ai citit ce scrie mai sus??
0
14-06-2009, ora 12:03
Ernesto_M
Nu este medic/terapeut
Ernesto_M
Da e acelasi lucru ca si cei de mai sus, va multumesc, dar mai am o intrebare. Nu am fost la doctor si mi-am pus doar un leocoplast peste sa nu o mai deranjeze pantalonii sau lenjeria si mi s-a cicatrizat nu mai ma doare nu mai imi da nici o senzatie, pare a fi vindecata, ce sa fac sa mai merg la consultatie sau... ?
0
18-06-2009, ora 20:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu exista "sau"! O alunita traumatizata, daca nu este excizata trebuie tinuta sub observatie.
0
27-06-2009, ora 11:39
Emma91
Nu este medic/terapeut
Emma91
Astazi dupa ce mi-am rupt alunita din greseala am cautat speriata pe net ceva despre acest lucru..am auzit k poti face cancer de piele ba mai rau poti muri.Este adevarat..daca da.care sunt sansele sa se dezvolte cancerul de piele si sa survina moartea
0
29-06-2009, ora 21:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sansele exacte nu le poate evalua nimeni Problema este ca aceste sanse exista
0
29-06-2009, ora 21:42
lavinia_s
Nu este medic/terapeut
lavinia_s
Va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns la intrebarea de data trecuta.Am mers la dermatolog si a considerat ca alunita trebuie scoasa asa s-a si intamplat dar acum cicatricea se cam intareste.Imi puteti spune va rog care este cauza E ceva grav In prezent folosesc un unguent prescris de dermatolog dar totusi sunt cam speriata.Va multumesc
0
06-01-2010, ora 15:32
REdMona
Nu este medic/terapeut
REdMona
azi, din greseala mi s a rupt o alunita de pe spate(de tot)...a curs sanga, nu foarte mult dar sunt foarte speriata...imi e frica s nu fac cancer sau alceva.ce ma sfatuiti s fac?
0
06-01-2010, ora 15:37
REdMona
Nu este medic/terapeut
REdMona
Am uitat sa mentionez ca acum umarul..adik zona aceea de unde a fost rupta alunita o simt amortita.
va rog sa mi raspundeti cat mai repede!
0
08-01-2010, ora 16:08
REdMona
Nu este medic/terapeut
REdMona
Imi puteti raspunde si mie la intrebare???????
0
12-01-2010, ora 18:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la un examen dermatologic!
Cel mai indicat ar fi sa excizati acea alunita.
0
19-03-2010, ora 15:18
haita
Nu este medic/terapeut
haita
buna ziua am si eu o intrebare am si eu o alunita in varful nasului si am rupto din greseala ce trebui sa fac am auzit mai multe pareri despre alunite si imi este foarte frica de cancer. Si as vrea sa o excizez alunita dar dupa aia nu este nici un pericol este foarte urata dc ma puteti ajuta cu un sfat.VA MULTUMESC
0
19-06-2010, ora 19:23
De
Nu este medic/terapeut
De
spuneti-mi va rog frumos: daca mi s-a rupt o alunita, trebuie sa ma prezint urgent la doctor??? sau poate astepta pana luni sa ma duc la un dermatolog? avand in vedere ca azi este sambata
va multumesc
0
22-06-2010, ora 01:15
nikoletha
Nu este medic/terapeut
nikoletha
Am avut un cos mare pe spate si dupa ce lam stors s-a facut alunita.Si acuma lam rupt din greseala.Ce pot sa fac?Trebuie sa ma duc de urgenta la doctor?
0
06-07-2010, ora 20:34
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca a inteles toata lumea :
PAREREA MEA ESTE CA ORICE ALUNITA TRAUMATIZATA AR FI BINE SA FIE EXCIZATA !!!
0
12-07-2010, ora 10:57
mamasita
Nu este medic/terapeut
mamasita
Am avut, cred, un cos exact sub o alunita ea nu este mare este doar la nivell pielii o pata de culoare. Nu stiu cum n-am observat ca este alunita sau am uitat si am rupt acel cos de la care a curs putin sange.Acum alunita s-a rupt bineinteles dar nu de tot se mai tine putin si este exact ca si capul unui cos uscat.Ce sa fac sa o rup?
0
13-07-2010, ora 21:47
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu !! Mergeti urgent la dermatolog !
0
14-07-2010, ora 09:50
bebedana
Nu este medic/terapeut
bebedana
buna ziua... am avut o alunita langa gura si la berbertit am taiato cu lama e grav???? spunetimi va rog ca nevasta mea mia zis ca fac cancer de piele pot face ??era un maro asa alunita si un pic iesita din piele deci nu prea se vedea asa mult afara ce fac datimi un sfat!!!!
0
18-07-2010, ora 17:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cititi sfaturile de mai sus!!
0
28-03-2011, ora 14:02
A.i
Nu este medic/terapeut
A.i
Buna ziua! Am o problema si as dori sa ma ajutati cu un sfat.Am o alunita deasupra buzei superioare.Nu este foarte mare dar imi este frica sa ma epilez in aceasta zona cu ceara deoarece stiu ca este un risc de a o rupe.Va rog spuneti-mi ce as putea sa fac.Va multumesc.
0
17-06-2011, ora 13:56
carr0t
Nu este medic/terapeut
carr0t
buna ziua...de dimineata mi-am rupt din gresala un coltisor al unei alunite de pe burta cu unghia...ce ar trebui sa fac pana ma duc la un dermatolog?
0
17-08-2011, ora 22:30
alexandragr
Nu este medic/terapeut
alexandragr
Cat costa o excizare?
Adaugă un comentariu / răspuns
34 comentarii 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  • Aluniță ruptă
  •