alunita rupta | Forumul Medical ROmedic

alunita rupta

23-12-2008
bebetzica
Nu este medic/terapeut
bebetzica
Buna ziua am si o intrebare pentru un medic dermatolog. In urma cu doua luni iubitul meu a avut un cos deasupra unei alunite..nu a umblat la el dar intre timp cosul s+a uscat si nu mai e nici alunita..a ramas doar un semn rosu care este alb pe margine, ca si cum ar fi incercuit asa, si un punct mic de tot negru care se simte ca o coaja la pipait. sunt foarte ingrijorata. va rog sa-mi spuneti ce e de facut. Abia luni are programare la medic. o zi buna Multumesc anticipat
5 comentarii
0
23-12-2008, ora 15:47
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil era vorba de o formatiune nevica care s-a transformat intr-un nev Sutton, adica un "nev cu halou".
Nu trebuie sa faceti nimic! Nevul va involua si se va fibroza, ulterior pielea repigmentandu-se.
Mergeti, totusi, la dermatolog pentru a confirma sau infirma ceea ce cred eu.
0
23-12-2008, ora 16:51
bebetzica
Nu este medic/terapeut
bebetzica
Multumesc mult de tot!Are luni programare la dermatolog.
0
27-02-2010, ora 00:28
marilena dumitru
Nu este medic/terapeut
marilena dumitru
Buna seara. Am si eu o intrebare si va rog frumos cine poate sa imi raspunda si mie.
Mama mea are alunite pe corp (nu foarte multe) printre care si una deasupra sprancenei. O are de foarte multi ani, ca si pe celelalte de altfel. Acum vreo 3-4 luni pe cea de deasupra sprancenei i-a iesit un cos. Chiar pe alunita.Arata foarte urat cosul ala acolo. La inceput nu a vrut sa umble la el, deoarece se afla pe alunita. dar pana la urma tot a "umblat" putin. La stors usor. si in locul lui a ramas o coaja mica. Exact asa cum ramane in urma unui cos pe care il stoarcem. Nimic deosebit.Intre timp s-a mai tot "lovit" din greseala la alunita; si inainte o mai lovea ca e cam rau crescuta acolo si i-a mai luat de cateva ori coaja aceea care se facuse de la cos si a tot facut mereu coaja la loc.Dupa atata timp si acum are coaja. Dar repet, este mai mult din "vina" mamei ca se tot loveste la ea.Alunita este de culoarea pielii, asa a fost mereu, nu si-a schimbat forma, nici culoarea. Doar ca are coaja de prea mult timp. Azi i-am pus un plasture sa nu o mai loveasca sa poata sa ii cada coaja aia singura.Credeti ca am facut bine ca i-am pus plasture?
Vreau sa va intreb daca e vreo problema, daca e periculos ca are coaja de atata timp si daca stiti vreun unguent care sa o ajute sa se vindece mai repede. Nu are dureri, nu are absolut nimic.
Va rog frumos sa imi raspundeti. Va multumesc.
0
24-06-2010, ora 11:46
Adelina16
Nu este medic/terapeut
Adelina16
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Aveam o alunita mica pe barbie si banuiesc ca mi-a iesit un cos pe sub piele exact sub ea, eu seara uitand de alunita ma tot jucam acolo si am "deranjat " un pic alunita, nu curge sange, culoarea e aceeasi doar ca prinsa asa o corjita ca si cum s-ar vindeca, dupa ce se vindeca poate sa mai fie un risc ?
0
24-06-2010, ora 11:50
Adelina16
Nu este medic/terapeut
Adelina16
este prinsa *
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  • Aluniță ruptă
  •