alunita agatata...va rog o parere urgent | Forumul Medical ROmedic

alunita agatata...va rog o parere urgent

25-02-2008
roxxxycrist
Nu este medic/terapeut
roxxxycrist
am o alunita pe gat...(cred ca mai mica de un milimetru - ceva mic cat gamalia de bold)...si am agatat-o cu o ata de la bluza (o bluza de lana deci nu ata groasa...un fir subtire cum are lana). Am simtit imediat si am rupt ata. zona s-a inrosit de jur imprejur, iar intr-o jumate de ora si-a revenit la normal. Alunita nu s-a desprins, nu a curs sange sau ceva...Atat: s-a insoit un pic pielea de jur imprejur. Am fost la dermato cu 2 zile inainte sa-mi analizeze alunitele...pe asta de pe gat nici nu a observat-o si nici eu nu i-am zis...A urmarit altele 2 mai mari...Mi-a zis ca sunt fara probleme dar daca se intampla vreun accident sa o rup (se referea la una mai mare de pe spate ) sa vin in 24 h maxim 48 h sa mi-o scoata de tot. Intrebarea, ea este: daca pe asta mica de tot am agatat-o, trebuia sa fug la spital???(era sambata seara...deci la medicul la care am fost nu ma puteam duce)...Trebuia sa merg repede la spital sa mi-o scoata chiar daca nu s-a rup, nu a curs sange, roseata a trecut repede??? sa ma duc iar la dermato???...ce sa fac??? o fi grav???
15 comentarii
0
02-03-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu e ceva foarte urgent, desi o alunita zgandarita poate evolua in timp catre cancer de piele, aceasta evolutie poate dura ani, si nu se produce de la un singur traumatism. Insa, e bine sa mergeti la dermatolog sa o cauterizeze pentru ca se poate infecta daca a foat zgandarita.
0
02-03-2008, ora 00:00
roxxxycrist
Nu este medic/terapeut
roxxxycrist
AM FOST LA MEDIC SI A SPUS SA STAU LINISTITA CA NICI MACAR NU ESTE ALUNITA...CI...NU STIU CE.CARE SE POATE CAUTERIZA, DACA VREAU. ORICUM...MI-A VAZUT ALTA DE PE LINIA CHILOTULUI SI M-A TRIMIS LA CHIRURGIE. A ZIS CA TREBUIE SCOASA DESI NU ARATA CA AR FI CEVA NEINREGULA CU EA, FIINDCA ESTE INTR-UN LOC PERICULOS. ESTE FRECVENT TRAUMATIZATA(MERS..ETC..) MULTUMESC PENTRU RASPUNS
0
18-04-2008, ora 00:00
Maku
Nu este medic/terapeut
Maku
am o alunita de circa 1 cm sub sanul stang, exact pe linia sutienului.o am din nastere.e putin grosuta si uscata de culoare maroniu inchis.acum o saptamana mi s-a desprins jumatate din uscatura(din stratul de deasupra) dar nu a cazut.inca este agatata de cealalta jumatate de pe piele.sunt cam speriata.ce pot sa fac?ce se poate intampla?
0
19-04-2008, ora 00:00
roxxxycrist
Nu este medic/terapeut
roxxxycrist
eu nu sunt medic dar, avand in vedere prin ce am trecut cu alunitele, iti recomand sa te duci URGENT la dermato. cum descrii tu e nasol rau...dintr-o alunita normala nu cad bucati. cauta pe net la melanom malign. sau dai cautare pe google "doctorescu melanom". O sa-ti deschida un blog cu niste discutii foarte lungi despre alunite. acolo am scris mai pe larg experienta mea. Acolo iti poate raspunde un medic, care am observat ca raspunde super prompt. Sanatate.
0
24-05-2009, ora 08:31
dnd
Nu este medic/terapeut
dnd
buna ziua, am o problema destul de mare pe tot corpul am alunite dar am una chear in zona ochiului care se mareste, una la fel pe brat iar pe cea de pe brat am dat sa o rup faara sa stiu am 12 ani si as vrea sa stiu ce sa fac si ce sa le spun parintilor.pls ajutor
0
09-06-2009, ora 09:23
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
ptr dnd: spune-le parintilor adevarul si mergeti rapid la un medic dermatolog
0
22-07-2010, ora 18:51
Dumitrru
Nu este medic/terapeut
Dumitrru
Buna. Am si eu o nelamurire.. cand eram mic, cred ca aveam vreo 8-9 ani m-a muscat un tantar langa o alunita din dreptul umarului...eu cum am un fel de alergie cu tantarii astea ( ma scarpin uneori pana cand imi curge sange ), m-am scarpinat pana a inceput sa imi curga sange din alunita... am fost la partinti imediat dupa ce am vazut ce am facut si mi-au zis sa nu ii mai fac nimic... nu m-am dus la niciun dermatolog (eram la tara atunci )... eu am foarte multe alunite pe corp. in fine, alunita pe care am deranjato, imi aduc aminte ca a facut o coaja dupa care si-a revenit si e exact ca inainte (nu a crescut sau a facut altceva ).. exista vrun pericol la ceea ce am facut ?
0
27-07-2010, ora 17:08
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
Buna,

Daca alunita a revenit la forma initiala nu cred ca mai exista acum vreun pericol, dar daca te nelinisteste ai putea sa mergi la un dermatolog bun sa o vada, desi repet eu nu cred ca sunt probleme.

Sanatate multa! :)
0
20-02-2011, ora 11:59
Alexandrina1980
Nu este medic/terapeut
Alexandrina1980
Buna ziua,


Ma puteti ajuta va rog cu un sfat?
Am o alunita undeva pe clavicula, e mai mult ca un neg, foarte proeminenta, dar de culoare maro inchis, mica, cam cat o boaba mica de orez..
Nu am avut probleme cu ea pana acum, insa de curand, acum vreo 2 saptamani, nu stiu cum m-am scarpinat in timpul somnului, dar dupa cateva zile am observat ca o parte din ea se desprinsese de piele...
Nu s-a inrosit, inflamat, nimic. Numai daca ma uit atent la ea, se vede ca s-a desprins o parte.
Ce ma sfatuiti sa fac? Nu am mers la dermatolog.

Va multumesc.
0
08-06-2011, ora 21:18
marius1697
Nu este medic/terapeut
marius1697
acum 3 zile mi s-a rupt ceva la cot dar nu pot sa imi dau seama exact ce.Si de atunci acea parte sta mereu rosie.Mentionez ca nu ma doare, nu a curs sange dar sunt ingrijorat sa nu fie ceva grav
0
21-07-2015, ora 22:28
Anonimus:
Nu este medic/terapeut
Anonimus:
Buna ziua am o alunita mai jos de gat un pic si azi ma-m scarpinat si a inceput sa curga singe si mi-am pus miez de piine si sa oprit dar nu e esita inafara si parca in mijloc e o coaja mica si se vede rosu un pic ce sa fac sa ma duc la medic sau nu e o problema daca e ovala ca am citit ca nu trebuie sa ma ingrijorez daca e ovala sau rotunda ce sa fac ?
0
23-07-2015, ora 11:08
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Se recomanda control anual pentru toate si orice semne de pe piele. La fel cum macar o data pe an va masurati o tensiune, mergeti si pentru semne sa fie vazute.
Traumatizarea nevilor nu creste riscul de cancerizare, dar aparitia unei sangerari sau ulceratii dupa o atingere sau traumatism minim poate sa semnifice ca acel semn era deja de dinainte cu probleme, carcinoamele si melanoamele sunt mult mai friabile si mai sensibile la acest gen de agresiune fizica.
In legatura cu forma, nu se poate afirma ca o leziune este benigna bazandu-ne doar pe acest criteriu.
In concluzie mergeti la un control.
O a doua recomandare ar fi ca data viitoare cand sangereaza ceva sa apasati cu o compresa preferabil sterila si sa mancati painea ;)
0
24-07-2015, ora 11:10
BlueDevicika
Nu este medic/terapeut
BlueDevicika
Buna ziua, eu am pielea deschisa la culoare si sunt oarecum plina de alunite mici(nu prezinta probleme), insa am una mare cam cat moneda de 10 bani cred...pe spate exact in dreptul coloanei.Medicul de familie mi-a zis mai demult sa o las acolo ca nu are nimic.Problema e ca ma deranja daca aveam de lucrat ceva la orele de sport(rostogoliri, abdomene)sau pur si simplu cand ma aplec parca simt o usoara jena.Cand imi fac baie, ea e descoperita(nu am folosit plasturi) si automat cad pe ea si gel de dus si sampon si nu stiu daca afecteaza cumva.Recent mi s-a rupt o bucatica din alunita aceea(bucata pe care am impachetat-o in hartie si am pastrat-o), nu m-a durut, nu a sangerat si ma gandesc sa imi pun plasture in zona aceea ca sa nu mai fie probleme.Cat despre scoaterea ei, m-au vazut 2 dermatologi, pareri diferite: prima recomanda scoaterea chirurgicala pentru ca zice ca asa elimina tot, iar al doilea zicea de laser.Sincera sa fiu, mi-e frica de operatia chirurgicala, mai ales ca alunita este situata pe coloana, si daca ar fi sa o scot as prefera prin laser.Ce trebuie sa fac in aceste situatii? Am auzit cazuri in care dupa scoaterea unei alunite, persoana a facut cancer...Multumesc mult.
0
24-07-2015, ora 13:48
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Incep cu ultima afirmatie: NU EXISTA ASA CEVA! Imi pare rau ca trebuie sa strig, dar nu stiu de ce se perpetueaza la nesfarsit aceasta eroare logica. Cauzalitatea este pe dos. Leziunile respective au fost cancer de dinainte sau nu au avut chiar nici o legatura. In plus, nu mai credeti toate povestile la mana a doua si a treia care reinterpretate si repovestite ajung ca la telefonul fara fir!

In legatura cu semnul: va recomand ca prin orice metoda hotarati sa o scoateti sa se trimita pentru examen histopatologic pentru a sti si dumneavoastra si medicul exact ce si cat s-a scos.
Nu stiu in ce masura se practica asta la laser, dar se poate face. Singura problema e ca in cazul in care tumora respectiva nu este un nev banal ci de natura maligna nu veti avea anumite informatii importante pentru prognostic si managementul ulterior. Laserul nu este ceva sf care va face sa va vindecati mai bine sau mai frumos. Aceleasi rezultate le puteti obtine si la un shave profund pe mai putini bani si mai multe informatii la EHP.
Nu are importanta ca e pe coloana, deoarece nu se scoate pana la os, ci se ajunge maxim in grasimea subcutanata la interventia chirurgicala clasica.
0
24-07-2015, ora 15:51
BlueDevicika
Nu este medic/terapeut
BlueDevicika
Va multumesc mult pentru raspuns! O sa ma gandesc si eventual revin cu un comentariu dupa ce am scapat de ea.O zi buna va doresc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •