alunita pe sold?! | Forumul Medical ROmedic

alunita pe sold?!

29-03-2013
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
Buna ziua. De ceva vreme, am observat la sold, ceva in genul unei alunite.
Este ca un punct plin cu sange...parca.si in unele zile, am observat ca in jurul lui, pielea capata o culoare rosie/movulie/maronie, cu un contur neregulat. Cand nu are marginile colorate, arata ca o alunita mai mica..
Saptamana viitoare o sa merg la dermato, pt ca aseara, cand am vazut, era mai mare decat de obicei, si m-am cam speriat (am masurat acum pata, si are cam 6-7 mm)...Nu stiu ce poate fi...poate aveti o parare??
multumesc.
2 comentarii
0
31-03-2013, ora 19:02
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Iti recomand excizia alunitei( nev) modificate, in limitele sigurantei oncologice ( asta inseamna 1cm perilezional la suprafata si in profunzime) si examen histopatologic pentru stabilirea unui diagnostic de certitudine. Pentru o excizie corecta, iti recomand o Clinica de Chirurgie Plastica. Inainte de excizie, poti face si un examen dermatoscopic la Dermatologie pentru a ne orienta cu privire la caracterul benign sau malign al nevului. Numai bine.
0
18-04-2013, ora 16:54
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
am fost la dermato, si mi-a spus ca este hemangiom..care deocamdata nu prezinta nici un risc...O sa-l urmaresc in continuare, eventual o sa mai fac o vizita la dermato peste vreo luna..parca nu m-as incumeta sa-l "deranjez" cu vreo excizie, pt ca apoi sa dau in altele.mai rele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •