alternativa la anticonceptionale

19-05-2009
teea
Nu este medic/terapeut
teea
Buna,
Nu astept un raspuns de la un medic(neaparat), as dori cat mai multe informatii de la femei.
Vreau sa renunt la ac.Le iau de aproape 6 ani, nu am avut probleme in acest timp(am facut pauza o luna de 2 ori pe an), dar m-am gandit sa renunt la ele(din cate am inteles nu sunt cea mai ok varianta, ataca ficatul etc, dar pentru mine au fost si probabil vor ramane una dintre cele mai comode variante).As vrea sa stiu cu ce altceva(mai putin daunator) as putea sa le inlocuiesc.Am o relatie stabila, iar ideea folosirii prezervativului nu ma prea incanta.
Mentionez ca momentan nu as vrea nici sa imi montez un sterilet(as astepta pana dupa ce vom face un bebe).stiu ca deja lista posibilelor variante a "scazut" destul de mult, dar daca vreuna dintre voi foloseste o alta metoda, v-as fi recunoscatoare daca mi-ati spune si mie.
Mersi mult,
pupici.
2 comentarii
0
19-05-2009, ora 18:49
steffany
Nu este medic/terapeut
steffany
buna si eu am inceput acum pauza de anti dupa 5 ani neintrerupti si iti spun ca alta metoda care sa nu contina hormoni i afara de prezeervativ nu prea ai si steriletul daca nu ai avut bebe nu e recomandat.alte optiuni ar fi inelul vaginal, plasturele, dar sunt pe baza de hormoni.eu am ales prezervativul desi nici pe noi nu ne incanta dar daca am decis sa fac o pauza e ca sa mi se curete organismul si celelalte alternative sunt tot hormoni.si sa sti ca nici o varianta nu e ok din pacate.daca iei sa citesti prospectul la oricare medicament o sa constati ca ajuta pe o parte si dauneaza pe alta.in privinta anticonc. parerile sunt impartite pt ca pe de o parte ca afecteaza etc si pe de alta daca ai un chist acolo jos primul tratament inainte de operatie sunt anticoncept.eu ersonal am ales prezerv pt 3 luni cat o sa fac pauza nu ma incanta ideea dar o vad cea mai buna.sper ca tiam fost de folos
0
20-05-2009, ora 10:03
teea
Nu este medic/terapeut
teea
da, in privinta steriletului tocmai de asta nu am vrut sa-mi pun(ne gandeam ca poate peste vreun an facem si noi un bebe), legat de ac..sincera sa fiu eu una nu am avut nici o problema cu ele, dar cred ca e cazul sa renunt totusi la ele.dupa cum spui si tu, pana la urma probabil cea mai ok varianta este prezervativul.citisem despre ovulele pharmatex, dar din cate am inteles sunt sigure 85% si sincera sa fiu nu prea as vrea sa risc sa ramana gravida in primele 3 luni dupa ac(desi medicii spun ca nu este nici o problema, eu sunt constienta ca organismul meu este dat peste cap dupa ce le-am luat 6 ani...si nu vreau sa risc).metoda calendarului o cam exclud din calcule pt ca 1.inainte de a lua ac nu am avut ciclul regulat si 2.sunt un pic cam"ametita"...si daca incurc zilele.:))
mersi mult pentru raspuns.te pu si iti doresc o zi faina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul