alte probleme cu urechea

15-06-2009
TCRoxa
Nu este medic/terapeut
TCRoxa
Nu-mi vajaie, nu tacane, nu aud sunete de genul bibaielilor sau alte sunete cristaline.
Urechea mea... pur si simplu scartaie. Orice fac, chit ca inseamna sa respir, sa misc capul. sa ridic din maini, urechea mea stanga (si numai ea, pentru ca cea dreapta e absolut normala) scartaie. E un sunet infundat, in interiorul urechii... ca atunci cand te asezi pe un pat mai vechi. Nu este ceva ascutit, sau altceva de genul asta.
Cel mai puternic se aude cand e liniste absoluta. Cum ar fi, cand ma culc. Atunci, "aud" perfect cum scartaie urechea in ritmul respiratiei mele sau a miscarilor.

Mentionez ca intotdeauna am avut un auz destul de bun. Recunosc ca ascult uneori melodii la mp3 player cu volumul la maxim, dar... uneori... si in rest nu am obiceiul sa ridic volumul.
In aceeasi ordine de idei, am facut "teste" cu urechea (am acoperit pe rand cea dreapta si cea stanga) si nu am sesizat vreo diferenta in auz. Am incercat sa ma concentrez sa aud sunete mai indepartate de genul muncitorilor care sapa pe afara... si aud.
Cum am spus, scartaitul e cel mai enervant cand e liniste in jur. Altfel, daca merg pe strada, zici ca nici nu am parte de vreun eveniment in ureche. In zgomot, nu am nici cea mai mica problema. Uit de scartait.

Stiu ca ar trebui sa ma duc la ORL, problema este ca programarile la policlinica unde sunt eu... pai, ca sa zic asa, cel mai probabil voi vedea ORL-istul la ochi luna viitoare.
Vreau doar sa stiu daca poate fi ceva grav... sau e doar o tensiune/ dop de ceara...

Va multumesc de informatii!
1 comentarii
0
16-06-2009, ora 06:45
danabv
Nu este medic/terapeut
danabv
Zgomotele respective se numesc acufene. Gasesti pe net informatii despre ele...
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.