alopecia areata + vitiligo | Forumul Medical ROmedic

alopecia areata + vitiligo

23-01-2006
nexam
Nu este medic/terapeut
nexam
buna ziua. am niste probleme de sanatate de foarte mult timp si vad ca nu se rezolva absolut nimic indiferent de tratament. este vorba despre alopecia areata si vitiligo. nu am avut niciodata par pe corp, membrele inferioare sau superioare. de la 8 ani a inceput sa imi cada si parul de pe cap, pana la 14 ani am ramas fara gene sau sparncene, cu 4-5 fire de par ici colo. am facut foarte multe tratamente de la diferite solutii si creme la injecti in pielea capului, toate fara nici un efect. la 17 ani am inceput un tratament cu prednison si superprednol, cam aprox 1 an, timp in care parul a inceput iar sa imi creasca. eram foarte fericit si multumit de rezultat dar din pacate m-am umflat ca un balon, crapa pielea pe mine, aveam tensiune foarte mare, imi curgea zilnic sange din nas si a trebuit sa renunt la tratament. in consecinta dupa 2-3 luni nu mai aveam din nou nici un fir de par si in plus mi-au aparut pete albe pe fata, maini si in general pe corp. de atunci nu am mai facut tratamente pt par. am facut in schimb pt vitiligo daivonex+advantan ( timp de 6-7luni), locoid (pt petele de pe fata tat cam 6 luni) si alte creme (nu mai stiu cum se numesc ). ultima data am facut vitix+raze uvb banda ingusta (4 luni) 28 de sedinte uvb fara nici un rezultat. de data asta am renuntat de buna voie fiind convins ca nu are nici un efect. char daca in rest perfect sanatos si din pc de vedere medical nu e ceva grav, in viata de zi cu zi bolile au fost fara sa exagerez un dezastru pt mine. momentan am 22 de ani, in contiuare cu pete pe piele fara pigment, putin par pe cap dar am sparncene. m-am lamurit dupa 14 ani de tratamente cam ce sanse de vindecare am. vreau doar sa imi spuneti cat se poate de clar este capabila medicina cu mijloacele care ii stau la dispozitie in anul 2006 sa influenteze (pozitiv bineinteles) bolile astea? care ar fi acestea ?
daca un anumit tip de anticorp e produs in exces, e logic sa nu se actioneze sub nici o forma in acest sens si sa se trateze zonele afectate cu substante care ( teoretic ) cica maresc rezistenta pielii la acel tip de anticorp ? daca da cum se face ca nu isi ating scopul? va multumesc mult.
6 comentarii
0
13-03-2006, ora 00:00
Dr.Anca Zbranca
Nu este medic/terapeut
Dr.Anca Zbranca
Imi pare foarte rau sa va spun ca nici una din problemele pe care le expuneti NU ARE INCA REZOLVARE MEDICALA. Atit pelada cit si Vitiligo fac parte din categoria bolilor autoimune care au aspecte ireversibile dupa o anumita perioada de timp.

Cu consideratie, prof.dr.Anca Zbranca, UMF Gr.T.Popa IASI
www.roderma.ro
0
13-03-2006, ora 00:00
Julius
Nu este medic/terapeut
Julius
Intra pe site-ul:www.dermabest.com.

Multa sanatate
0
18-03-2006, ora 00:00
alexa_x
Nu este medic/terapeut
alexa_x
Nexam inteleg intr-o oarecare masura prin ce treci.si eu sufar din pacate de vitiligo:(((, dar traiesc cu speranta ca intr-o zi o sa scap definitiv de petele astea nenorocite care nu m-au lasat sa-mi traiesc viata asa cum mi-ar fi placut.Si eu am facut multe tratamente pana acum, dar unul singur a dat rezultate cu adevarat.Este vorba despre un gel, Novitil se numeste.Aplicarea acestui gel in combinatie cu expunerea la soare duce la repigmentarea suprafetelor afectate de vitiligo (in cazul meu asa s-a intamplat).Pentru mai multe informatii intra pe site-ul www.dermabest.com.
Numai bine.
0
18-03-2006, ora 00:00
alexa_x
Nu este medic/terapeut
alexa_x
Nexam inteleg intr-o oarecare masura prin ce treci.si eu sufar din pacate de vitiligo:(((, dar traiesc cu speranta ca intr-o zi o sa scap definitiv de petele astea nenorocite care nu m-au lasat sa-mi traiesc viata asa cum mi-ar fi placut.Si eu am facut multe tratamente pana acum, dar unul singur a dat rezultate cu adevarat.Este vorba despre un gel, Novitil se numeste.Aplicarea acestui gel in combinatie cu expunerea la soare duce la repigmentarea suprafetelor afectate de vitiligo (in cazul meu asa s-a intamplat).Pentru mai multe informatii intra pe site-ul www.dermabest.com.
Numai bine.
0
18-03-2006, ora 00:00
alexa_x
Nu este medic/terapeut
alexa_x
Nexam inteleg intr-o oarecare masura prin ce treci.si eu sufar din pacate de vitiligo:(((, dar traiesc cu speranta ca intr-o zi o sa scap definitiv de petele astea nenorocite care nu m-au lasat sa-mi traiesc viata asa cum mi-ar fi placut.Si eu am facut multe tratamente pana acum, dar unul singur a dat rezultate cu adevarat.Este vorba despre un gel, Novitil se numeste.Aplicarea acestui gel in combinatie cu expunerea la soare duce la repigmentarea suprafetelor afectate de vitiligo (in cazul meu asa s-a intamplat).Pentru mai multe informatii intra pe site-ul www.dermabest.com.
Numai bine.
0
29-05-2007, ora 00:00
orlando
Nu este medic/terapeut
orlando
buna.ma numesc lisa si eu ma confrunt cu o boala alopecia areata si fac tratament de 5 luni la inceput mam speriat dar acum mam obisnuit cu ideea.stiu prin ce treci si imi pare rau ca te confrunti cu asemenea boala.am luat si eu prednison'fac niste sedinte cu un fel de ''zapada''asa ii spune medicul si se vede cum imi creste parul ma dau cu un fel de sprei''hairgrowe''in fiecare zipt mai multe informati intra pe site-ul www.dermabest.com.multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rolul dietei în tratamentul vitiligo (o revizuire sistematică a factorilor dietetici È™i a intervenÈ›iilor nutriÈ›ionale)
  •