alimta, cancer bronhopulmonar

06-02-2010
silan
Nu este medic/terapeut
silan
Buna ziua. Supun atentiei dvs. o problema cu care ma confrunt in aceasta perioada. Mama mea, in varsta de 55 de ani a fost diagnosticata in urma cu un an cu cancer bronhopulmonar. A suferit o operatie de rezectie a unei jumatati din plaman - cel pe care s-a dezvoltat tumora. A urmat tratamentul clasic cu citostatice, un tratament crunt, nu pot descrie in cuvinte cat a fost de greu. Doctorita oncolog ce avea in supraveghere cazul mamei mele a inaintat in toata aceasta perioada, in fiecare luna, referate catre CNAS prin care solicita subventionarea noului medicament revolutionar "Alimta". Dupa o perioada de aproape 8 luni, medicamentul a fost aprobat, s-a eliberat o reteta cu care trebuia procurat. Problema este ca nici o farmacie nu are pe stoc acest medicament, fiind extrem de scump - cca 104 mil./luna/timp de 4 luni. Deasemenea, furnizorii evita sa procure aceste medicamente foarte scumpe, deoarece CNAS onoreaza retele cu o mare intarziere, in tot acest timp, banii fiind efectiv blocati, din pct. de vedere al furnizorilor. Va rog sa ma sfatuiti ce as putea face in acest caz, de unde pot procura medicamentul, imi este teama ca timpul va trece iar medicamentul va deveni ineficient, in cazul in care boala progreseaza. Cu deosebit respect, Silan.
10 comentarii
0
06-02-2010, ora 12:06
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Problema e urmatoarea: medicamentele care au pretul peste 300 de lei au adaos comercial fix si anume 35 de lei. In cazul in care o farmacie v-ar elibera produsul ar castiga 35 de lei/cutie (1 flacon = 5.572, 75 lei) dar ar fi obligata sa plateasca TVA la suma de 10.000 lei (2 flacoane TVA = 920 lei ) desi banii de la CAS ar veni cam in 4-6 luni, de aici reticenta farmaciilor (care sint unitati sanitare dar si comerciale) de a aduce acest medicament. Solutia ar fi posibilitatea ca acest medicament sa fie eliberat prin circuit inchis - farmacie de spital lucru care momentan nu e posibil.
0
06-02-2010, ora 17:14
silan
Nu este medic/terapeut
silan
Va multumesc pentru raspunsul prompt. Sunt de acord cu dvs., farmaciile sunt si unitati comerciale, in concluzie trebuie sa "traiasca". Imi dau seama ca o farmacie ce ar face acest lucru ar ramane in pierdere o buna perioada de timp. Totusi, ce as putea face in aceste conditii? As fi de acord sa platesc farmaciei TVA-ul, desi nu cred ca este posibil asa ceva, dar sa achizitionez medicamentul la pretul de comercializare mi-ar fi imposibil. Trebuie sa existe o solutie de mijloc, dar nu imi dau seama care anume. Exista o alta cale? Ma gandeam sa ma adresez CNAS sau Ministerului sanatatii, dar nu sunt sigura cum m-ar ajuta acest lucru. Cu stima.
0
06-02-2010, ora 18:07
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
La farmaciile de lant ati incercat ? Sensiblu, Catena, Helpnet, etc ei au in spate distribuitori puternici de medicamente si isi permit sa astepte banii de la CAS mai mult decat farmaciile mici independente.
O cautare pe siteul Sensiblu a medicamentului Alimta returneaza o farmacie in care s-ar gasi si anume un Sensiblu din Cluj - Calea Floresti. In cazul lanturilor se practica schimbul de medicamente de la o farmacie catre alta daca exista cerere ptr produs.
0
06-02-2010, ora 21:56
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Incercati pe farmablu.ro sau -* luati legatura cu Scarface sa vedeti sa sfaturi primiti de la dinsul.Eu om deosebit si daca poate, o sa va ajute.Multa sanatate!


(*modificat de administrator)
0
07-02-2010, ora 15:07
silan
Nu este medic/terapeut
silan
Multumesc pentru sugestii. Voi incerca sa contactez farmacia din Cluj, desi nu stiu daca pot procura acest medicament de la o farmacie din alt judet, adica daca i se deconteaza de catre CNAS contravaloarea lui. In judetul meu nu exista lantul de farmacii Sensiblu, doar Helpnet si City Pharma (sunt din provincie, mai exact jud. Ialomita). Voi suna la farmacia respectiva pentru a intreba totusi. Pe Farmablu nu am gasit nimic dar o sa mai incerc. Sunt profund recunoscatoare pentru mesaje, aveam slabe sanse in a gasi persoane altruiste care sa incerce sa ma ajute.
0
07-02-2010, ora 18:06
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Nu puteti scoate medicamentele de pe o reteta decat din judetul dvs, farmablu nu are cum sa va ajute pentru ca, comercializarea medicamentelor online (nu a suplimenteor alimentare) este interzisa in Romania.
0
07-02-2010, ora 21:39
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Ce as face eu in locul dvs ? As lua legatura cu CAS judetean serviciul farmacisti expunandu-le problema, de asemenea exista o prevedere in contractul cadru (http://www.cnas.ro/?id=361 ar fi bine sa-l studiati) prin care farmacia este obligata sa aduca medicamentele de pe reteta in ~ 24-48 de ore, practic nimeni nu tine cont de ea dar teoretic cine stie...
0
08-02-2010, ora 18:31
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Nu inteleg de ce a fost sters din mesaj...eu nu fac publicitate nimanui...pacat ca ati sters...Scarface face numai bine celor care il contacteaza.Silan, o sa-ti dau adresa...sa-i scrii, te va ajuta cu siguranta.
0
08-02-2010, ora 19:56
silan
Nu este medic/terapeut
silan
Da, am sunat la Cluj, din pacate nu se elibereaza retete decat din judetul respectiv. Am cercetat de asemenea si contractul cadru al CAS. Este totusi o mica problema: farmaciile (majoritatea) spun ca medicamentul nu exista la furnizori (depozite), chiar daca ei ar face intr-un final comanda, furnizorii nu pot fi obligati sa il aduca. ; nu stiu de ce am impresia ca... se arunca pisica. O sa mai astept cateva zile, dupa care ma voi duce in audienta la directorul CJAS, poate se rezolva ceva, desi slabe sanse.
Nu am apucat sa vizitez site-ul sugerat de dvs., nu e nici o problema, posibil exista reguli pe acest site si nu pot fi postate unele lucruri, este de inteles. -*. Va multumesc, Remicade si lala, pentru tot.


(*modificat de administrator)
0
08-02-2010, ora 20:42
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Daca nu gasiti medicamentul in tara, incercati prin crucea rosie din Austria.Daca e nevie o sa va dau adresa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aerosolii țigărilor electronice pot cauza modificări celulare și moleculare în plămâni
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •