alimentatie si tratament in cazul cancerului de san si plaman

02-03-2007
aydan
Nu este medic/terapeut
aydan
ma intereseaza diete si tratamente de orice fel pt parintii mei.Mama are neoplasm mamar a facutoperatie, prima sedinta de chimio si se simte rau.Tata este in metastaza la plamani am descoperit prea tarziu.ce mai putem face?va rog sa ma ajutati.sunt disperata nu stiu ce sa fac.Puteti sa mi lasati mesaj -.va multumesc mult
2 comentarii
0
04-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
buna ziua doamna! in primul rand vrea sa va spun ca regret faptul ca va gasiti intr-o astfel de situatia si cu ce pot, voi incerca sa va ajut.
sa incepem:
in cancer, alimentatia are urmatoarele scopuri:
1.sa pastreze greutatea pacientului (deoarece scaderea in greutate se produce preponderent prin topirea masei musculare si nu a grasimii, fiind dovedit ca pacientii ce au reusit sa isi mentina greutatea au suportat mai bine operatia si terapia)
2. sa acorde o atentie deosebita proteinelor, deoarece pacientii ce fac chemioterapie au nevoie de proteine pentru refacerea tesuturilor lezate, daca nu sunt aduse din alimentatie, aceste proteine sunt luate de la muschi. surse de proteine sunt carnea, ouale, branzeturile, soia. cat si cum, in functie de greutate, inaltime, afectare renala si efort fizic.
3.sa se foloseasca multivitaminele CU PRUDENTA, deoarece unele, cum ar fi vitamina B12, produc cresterea tumorala.
4. sa se promoveze plimbarile, miscarea, deoarece studii recente au rezultate interesante
5. sa se consume fructe si legume, mai ales cele verzi si portocalii, pentru ca sunt bogate in vitamine, antioxidanti.
0
04-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
http://www.postamedicala.ro/stiri-medicale/noutati-stiintifice/activitatea-fizica-sustinuta-imbunatateste-supravietuirea-femeilor-cu-cancer-mamar.html
acesta este studiul despre care vorbeam. multa sanatate!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.