alimentatie

02-11-2010
angelica303
Nu este medic/terapeut
angelica303
Buna sera.Sora mea are un baietel de un an si 7 luni.Baiatul foarte"sensibil "..dar mai ales nu mananca mancare absolut deloc.Au incercat spun ei tot felul de supe de piureuri etc si nimic.Abia deschide gurita si parca nu poate inghiti.I s-au facut tot felul de analize si nici o problema.Intrebarea mea este "nu dauneaza numai acel lapte praf cu cereale de cateva ori pe zi si cateva ori pe noapte? si apa.Asta mananca el zilnic la biberon.Ei stau linistiti ca le-a zis pediatra ca pana la 2 ani sa il lase sa manace lapte daca asa vrea ca atata timp cat ia in greutate e k.Este destul de grasut cred ca are 12 kg.Este k? multumesc!
3 comentarii
0
30-03-2011, ora 14:21
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
In primul rand la 1 an si 7 luni, era cazul sa fie introdus de mult laptele de vaca...laptele praf e o cacealma de chimicale.si in al doilea rand laptele trebuie dat fara cereale...ati citit sa vedetei ce scrie pe cutia de cereale?!!
Eventual...daca ii place...cereale naturale...cumparate de la plafar si date prin rasnita si apoi fierte cu lapte.dar in nici un caz cereale "speciale"pt copii...adica speciale ca au E-uri si conservanti cat pt Casa Poporului:)
Si lapte la varsta aceea e destul de dat dimineata si seara, eventual si noaptea daca copilul cere...Dar in nici un caz si ziua...si noaptea...si.
Nici nu are cum sa mai manance manacare, daca ii da atata lapte praf...


Si in legatura cu greutatea.. de la laptele praf cu cereale...nu are cum sa fie slabutz...e combinatia ideala de fapt pt un start la obezitate la copii de mici, dandu-le lapte praf si cereale la discretie...


Si sa nu compare copilul lor cu al nimanui in privinta meselor.fiecare e diferit, unul mananca mai putin si ii e de ajuns pt organism, altul poate manca muuuult si e si anemic...sper ca ati inteles ce am vrut a zice.
0
03-04-2011, ora 18:40
raisamea
Nu este medic/terapeut
raisamea
Salut!Nu trebuie sa isi faca grij in privinta alimentatiei copilului, daca a luat normal in greutate e ok.Cred ca 12 kg e ok.Eu am o fetita de 1 an si 4 luni, sunt zile cand mananca 2 mese la pranz si mai dupa amiaza, iar intre mese rontaie tot timpul covrigei, biscuiti, sticsuri si sunt zile cand mananca doar o data pe zi mai bine si in rest rontaie ce ii las langa ea.Fata mea are 11 kg si mi-a spus doctora ca este in regula.
0
03-04-2011, ora 18:42
raisamea
Nu este medic/terapeut
raisamea
Ar fi ideal sa incerce sa-i dea piure de cartofi, pilah cu morcov, ciorbita de pui, paste fainoase, ceva sa-i faca bine la stomac sa nu-l strice.Fata mea e c-am sensibila la stomac si nu ii fac mancare cu prajeala sau carne de porc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Impactul alimentației copilului în primii ani de viață asupra sănătății mentale și personalității acestuia
  • Importanța monitorizării alimentației în primele 24 de luni de viață
  • Un nou program îi ajută pe copiii mici să capete autocontrol și obiceiuri alimentare sănătoase
  • Importanța accesibilității alimentelor acasă pentru o dietă sănătoasă a copilului mic
  •