alimentatia in lipsa miscarii

17-04-2010
nikmihaila
Nu este medic/terapeut
nikmihaila
De 3 saptamani nu prea mai pot face activitate fizica, am tendinita la coapsa dreapta. pana acum alergam si mergeam mult pe jos, zilnic. Ce trebuie sa adopt/elimin din alimentatie, pt a nu ma ingrasa? am o problema, mananc f mult(nu orice-ador in special lactatele, fructe-mere, legume, mamaliga; nu mananc paine si dulciuri) si nu prea ma pot regla...ma ridic de la masa cand simt ca "explodez". Faceam efort, era ok, dar acum mi-e f. greu sa-mi controlez alimentatia, mai ales ca dupa 3 statii de mers am dureri...multumesc frumos.
1 comentarii
0
29-04-2010, ora 11:00
Dr. Cristian Panaite
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Cristian Panaite
Trebuie sa-ti fie greu sa nu mai poti face miscare. Dupa cum ai spus si tu, greutatea poate fi controlata prin alimentatie sau miscare. Ce povestesti tu se intampla si la sportivii care se lasa de sport, insa continua sa manance aproape la fel de mult cat mancau si inainte.
Sunt doua variante pentru tine: 1. Astepti sa-ti rezolvi problema fizica, si chiar daca iei cateva kilograme, le vei da apoi jos treptat dupa inceperea miscarii. 2. Faci ceva pentru imbunatatirea modului in care mananci, sau mai bine, pentru reglarea modului prin care te opresti din mancat. Nu trebuie sa-ti spun ca a te opri cand simti ca explodezi nu e un lucru grozav pentru corpul tau. Eu ti-as sugera sa incepi sa schimbi de acum strategia ta de alimentatie pentru ca cel mai porobabil, asta va duce la + de kilograme pe termen lung. Cum faci asta? Pai in primul rand sa identificam cauza. E mancat emotional, e o problema fizica cu stomacul tau, sau altceva. Apoi, sa facem ceva sa remediem cauza. De aici incolo sfaturile nu pot fi decat personalizate. Daca esti din Bucuresti, te putem ajuta.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.