alergiile si sarcina

12-03-2010
claudiamihaela
Nu este medic/terapeut
claudiamihaela
Buna seara, sunt mihaela si am 33 ani. Sunt la prima sarcina si ma confrunt cu o problema. In jurul varstei de 14 ani am avut o eruptie cutanata pe care medicul dermatolog mi-a diagnosticat-o drept alergie care se manifesta la schimbarea de sezon iarna primavara. De-a lungul anilor am mai avut cateva manifestari dar nu asa de serioase ca prima una doua bubite pe care le tratam cateva zile cu crema mentolata si dispareau. Saptamana aceasta insa au aparut intr-o forma mult mai agresiva..cu mancarimi si din ce in ce mai multe pretutindeni mai putin pe fata, unde nu au aparut nici la 14 ani. Ma dau cu crema mentolata, dupa ce am discutat cu medicul ginecolog care mi-a spus ca nu este nici o problema s-o folosesc dar ma ingrijoreaza faptul ca nu se opresc din aparitie, iar crema mentolata isi face datoria doar la aplicare si dupa un timp reapar mancarimile. Nu am ajuns inca la dermatolog dar tin minte ca prima data nu mi-a recomandat tratament medicamentos si au disparut doar datorita cremei mentolate. As dori sa stiu bebele este afectat de aceasta alergie cat dureaza cu mentiunea ca am 14 saptamani si am citit pe site mesajele unro mamici care spuneau ca au avut-o pana la sarcina. Daca vor continua sa tot apara o sa fiu un ca un leopard numai pete pete...
1 comentarii
0
14-03-2010, ora 15:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu stii la ce anume esti alergica, nu ai facut inainte de sarcina teste alergologice cutanate ? Trebuie sa eviti in primul rand alimentele cu potential sensibilizant si eliberator de histamina cum ar fi : nucile [ deci " sfintisorii " din 9 martie trebuiau mancati fara nuca ], alunele, ciocolata, pestele, carnea de porc, de oaie [ deci nici miel de Paste nu ai voie ], ouale, rosiile, citricele, condimente in exces, conserve, bauturi din fructe din comert, jeleuri, gelatina [ fara racituri / peltea ], branzeturi fermentate.caldura in exces, frigul, anumite medicamente [ nu lua pastile decat daca este absolut necesar si cu acordul MF ], alcoolul, stresul, infectii diverse netratate la timp, mucegaiurile din casa, praful, animalele de companie care stau in casa cu tine, toate acestea pot declansa aceste reactii alergice ce acum, in timpul sarcinii, sunt exacerbate, mai accentuate. Ce te-ar ajuta ? Vitamina C este un bun inhibitor al formarii de histamina, si daca ai trecut de trei luni [poti lua, pe perioade scurte Ketotifen, dar numai cu stiinta MF care te urmareste.Daca eruptia se extinde mergi la un dermatolog... iti va putea da terapie, dar pe perioada foarte scurta, cateva zile.Important este sa te pazesti si sa nu mai dai ocazia sa apara aceste reactii.Bebelusul nu va fi afectat, stai linistita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul