alergiile la copii pana in 3 ani

09-02-2008
silviuta
Nu este medic/terapeut
silviuta
am un copil de un an si opt luni, zilele trecute mi a facut alergie la DANETTE, intre timp avea si o amigdalita nedescoperita cu care ajunsese sa aiba temp de 40 grade timp de 3 zile, initial acea alergie semana cu rubeola apoi dupa tratament dr si-a dat seama ca e de fapt o alergie, anul trecut mi-a facut de 3 ori bronsiolita, si eczema atopica, stiu ca toate intr un fel sau altul sunt alergii, despre bronsiolita stiu ca este alergie pe bronhii, as vrea sa ma ajute un dr cu cateva sfaturi, pt ca sunt f ingrijorata ca in mai putin de doi ani copilul meu sa faca atatea alergii, recunosc ca copilul meu nu are nici o alimentatie f adecvata pt ca nu primeste orice fel de mancare si atunci este f greu sa ii tin o dieta stricta, inca nu se pot face acele teste alergologice ca sa vad la ce este alergic, insa as dori sa ma sfatuiasca cineva ce as putea sa fac pt copilul meu ca sa nu se repete aceste alergii.
11 comentarii
0
09-02-2008, ora 00:00
silviuta
Nu este medic/terapeut
silviuta
am uitat sa mentionez ceva, copilu luna trecuta a facut hidrocortizon si a luat si prednison, iar acum i s-a facut iar injectabil in doza mare cu hidrocortizon hemisuccinat pt aceasta alergie, vreau sa intreb daca copilul poate avea efecte adverse pt ca a luat doze asa mari si repede una dupa alta, sau daca se putea da altceva in locul acestui hemisuccinat, imi poate spune cineva?si daca da cu ce anume se poate trata aceste alergii inafara de hemisuccinat
0
15-02-2008, ora 00:00
carmen101
Nu este medic/terapeut
carmen101
Si baiatul meu, care acum are 2 ani, a facut tratament cu prednison de 3 ori in jurul varstei de 1 an;a facut bronho-pneumonii repetate intre 9 luni si 1, 3 ani, a fost tratat cu multe antibiotice, injectabil de 2 ori, am fost cu el 10 zile la Praid, iar la intoarcere a facut 2 bronho-pneumonii repetate, iar in octombrie 2007 am inceput un tratament cu FLIXOTIDE INHALER(3 luni), iar de atunci a mai facut 2 raceli simple, ca toti copii.Sper sa te ajute ceea ce ti-am scris si sper sa nu treci cu baiatul tau prin ce-am trecut eu, caci e GROAZNIC.
0
15-02-2008, ora 00:00
carmen101
Nu este medic/terapeut
carmen101
Nici eu nu-i pot da orice de mancare.Mananca doar ce vrea el si cand vrea el, dar n-am ce-i face.astept sa mai creasca putin sa inteleaga, deoarece acum este inca foarte independent.
0
25-03-2008, ora 00:00
carmen101
Nu este medic/terapeut
carmen101
Si eu am reusit intre timp sa-i fac micutului meu (2 ani are) analize pentru depistarea alergiilor la Tg-Mures, iar rezultatele au fost negative (adica nu ar fi alergic la nimic).Totusi as vrea, daca poti sa-mi dai mai multe detalii legate de modul de lucru al acestei clinici.
In cazul meu s-a procedat astfel:i-a luat sange, iar dupa 3 zile au venit rezultatele (lucrate la Bucuresti );daca la acest set de analize ar fi iesit ceva pozitiv ar fi urmat altele care ar fi costat in jur de 200 RON.Pentru analizele initiale am platit 78 RON, iar laboratorul la care s-au lucrat se numesteMEDLIFE (cel din Bucuresti).
0
28-04-2009, ora 11:28
teodora_dinculescu
Nu este medic/terapeut
teodora_dinculescu
Si eu am un baietel de 1 am si trei luni, care in noiembrie anul trecut a facut a bronsita tare urata, care nu i-a cedat la antibiotic injectabil, ci doar cu nebulizari cu flixotide nebules, adrenalina si ventolin.Si- revenit dupa 3 saptamani, dar acum i-au aparut niste bubite, dermatologul a spus ca este vorba despre prurigo, i-a dat un preparat din triderm, hemorzom si cloranfenicol, dar nu sunt prea multumita de el.Bubitele ii apar in continuare, si a facut din nou bronsita, dar mergem in continuare cu nebulizarile, care-l ajuta foarte mult.As vrea sa-i fac un set de analize sa vad la ce anume este alergic, eu banuiesc ca este la proteine.V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati da un sfat, o sugestie, ceva...
0
02-05-2009, ora 08:52
vali antonia
Nu este medic/terapeut
vali antonia
buna baietul meu are 9 ani acum dar cand era mic imi facea foarte des bronsita cred ca pe la 2 ani nu mai stiu sigur dar era micut oricum ia-m dat niste pastile se numeau BRONHOVAXON timp de 3 luni cu pauza nu mai tin bine minte cate zile lua si cate facea pauza dar daca intrebati doctorul pediatru trebuie sa stie cert este ca la baiatul meu a avut efect.Eu eram disperata ii faceam injecti si de 2 ori pe luna, pentru ca cu altceva nu ii trecea, dupa acest tratament imi mai racea dar nu mai facea forme atat de grave si dese.Sper sa va ajute acest mesaj si SANATATE
0
03-05-2009, ora 10:32
carmen101
Nu este medic/terapeut
carmen101
Eu am doi băieţi şi pe la vârstele de 1, 5 respectiv 6 ani le-am dat câteva reprize de BRONHOVAXOM(10 zile cu pauză de 10 zile ) dar după fiecare repriză se îmbolnăveau, iar micuţul care era mare amator de bronşite urâte le şi făcea.Alt medic (alergolog de meserie ) a concluzionat că acest tratament nu le face bine şi l-am întrerupt. Nu pot spune că de aceea nu mai face copilul meu bronşite sau datorită faptului că am făcut alte tratamente, dar într-un an şi 2 luni a făcut o singură dată şi tratament cu antibiotic i-am făcut doar de 3 ori. Până la 2 ani lua antibiotic tare (ZINAT ) de două ori pe lună.Am avut norocul să dau de un medic pediatru imuno-alergolog care mi-a pus imunitatea copilului la punct şi prima măsură a fost tocmai scoaterea antibioticului pentru fiecare tuse sau pentru curgerea nasului.Sper să găsiţi şi d-voastră medicul potrivit.Dacă vreţi vă scriu şi ce tratamente i-am făcut micuţului în ultimul an şi d-voastră să cereţi sfatul medicului.
0
23-10-2009, ora 22:37
cris_r
Nu este medic/terapeut
cris_r
Teodora,
poate fi o alergie la o proteina a laptelui de vaca. Fiul meu e alergic la cazeina. Nu tolereaza nici laptele praf hipoalergic. II dau lapte de soia. La fel se manifesta si la el: eruptie pe piele: bubite mici mici si localizate sub forma de pete, in diverse parti ale corpului, cu predilectie la incheieturi iar in timp se cronicizau si faceau cruste tot mai mari, mai groase...se inmulteau si am ajuns sa fie aproape plin pe corp. Nu faceau fata nici cosmeticele (am incercat tot felul. cele mai eficiente au fost cele din gama ADERMA, de la Ducray; le-am luat pe comanda de la farmacia Dona). Si la produsele Mustela a reactionat destul de bine, dar Aderma i-au fost fff bune.
Dermatologul nu ajuta in cazuri de alergie...si noua ne-a dat niste tratamente care l-au ajutat momentan, dar eczemele au revenit. Trebuie indepartata cauza (adica alergenul). Triderm, Advantan si alte creme pe baza de cortizon am folosit si noi (si alte cunostinte de-ale noastre, cu aceleasi rezultate...proaste): dispar momentan apoi, reapar. Sfatul meu: mergeti la un pediatru bun (sau alergolog pediatru) si faceti niste analize de sange. Va veti lamuri la ce e alergic copilul (ce-i drept, pana la 2 ani, rezultatele nu sunt f sigure... ) si veti primi un tratament corespunzator. Iar daca sunteti adeptele homeopatiei, va recomand cu caldura sa incercati un tratament homeopat. La noi rezultatele sunt fff bune! Unde au esuat medicamentele, remediile homeopate n-au dat gres.
0
27-10-2009, ora 01:25
ioana2004bibi
Nu este medic/terapeut
ioana2004bibi
este bine sa ai grija sa nu-i mai dai copilului nimic cumparat adica fara conservanti, e posibil sa faca alergie la anumiti conservanti sau coloranti.Eu nu-i mai dau fetiei mele decat, pufuleti simpli si multe fructe.ciocol pt copii cu mult lapte.Produse semipreparate nici vorba, nu-i dau absolut nimic.trebuie sa faci copilul sa inteleaga ca nu sunt sanatoase.E adevarat poate ai sa spui ca nu inteleg dar eu am reusit sa o fac sa inteleaga iar acum singura stie ca nu are voie sa manace toate prostiile de prin magazine si multumesc lui Dumnezeu ca e intelegatiare, poate de frica injectiilor a facut-o sa fie asa.Intr-un cuvant trebuie sa invatam copiii de mici sa manance sanatos, nu e usor dar e spre binele lor si al nostru. Multa sanatate.Era sa uit, cand mai face alergie, trebuie macar o saptamana sa tii copilul la regim si anume fara lapte, carne, oua, doar legume si fructe si fara prajeli doar fiert.Multa sanatate
Util mai este si ceaiul de Trei frati patati
0
27-10-2009, ora 01:32
ioana2004bibi
Nu este medic/terapeut
ioana2004bibi
vitC e bine de dat in alergii pe care o poate lua din fructe sau se gaseste sub forma de picaturi si Ca lactic
0
06-11-2018, ora 14:02
Alesiac
Nu este medic/terapeut
Alesiac
Buna ziua

Cine ma.poate ajuta cu o lamurire?am o fetita de 10 luni si de ceva vreme e mai agitata noaptea, au fost noptii in care a dormit doar leganata pe.picioare initial am crezut ca e din cauza erupiiei dentare insa auzind atatea despre alergii am zis sa fac panelul alimentar si repirator si ne.au iesit ca si indici la.lapte 0, 11, grau 0, 14, gluten 0, 13 !credeti ca ar trebui sa tinem regim ?e posibil sa fie agitata din cauza aceasta ? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dezvoltarea alergiilor la sugari poate fi împiedicată de mici molecule din laptele matern
  • Expunerea la microbi a sugarilor contribuie la dezvoltarea sistemului imunitar
  • Originea alergiilor la copii - microbiomul intestinal
  • Alergiile la copii au fost asociate cu expunerea la mercur
  • Deficiența vitaminei D la copii a fost asociată cu un risc mai mare de dermatită atopică
  •