alergie vara-pt dr. dermatolog

30-07-2009
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
buna, am 22 ani si in urma cu aprox. 3 ani am observat ca sunt alergica la metale atunci cand ma ating pe piele si in special vara cand mai si transpir, adica daca port niste cercei sau un lantisor care nu sunt din aur sau argint, sau chiar de la capse/fermoar din metal imi apare o iritatie pe piele care ma mananca f tare si imi da uneori si senzatie de "piele de gaina"-frisoane in corp; am fost la med de fam, care m-a trimis la sotul ei sa ma consulte-medic de interne, iar acesta mi-a spus ca am alergie la nichel-dermatita de contact a numit-o si mi-a dat un unguent ELIDEL pe care l-am folosit atunci-acum 3 ani si am observat ca imi mergea destul de bine si AERIUS niste comprimate, insa pe acelea nu le-am luat.
as vrea sa stiu daca exista ceva care sa vindece aceasta alergie si nu doar s-o trateze pe moment ptr ca este destul de stresanta, mai ales ca trb sa am mereu grija sa-mi cumpar haine care nu au nici macar un pic de metal.
va multumesc
3 comentarii
0
30-07-2009, ora 17:27
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, consulta un medica homeopat, caci in hoemopatie se folosesc remedii gen "niccolum" care este nichel homoepat si il alunga pe cel din corp, de la care provine de fapt alergia la nichel.
Cand corpul nu mai poate accepta sau prelucra o substanta, fie toxica fie netoxica apare alergie.
In plus fa o dieta stricta, evita alimentele daunatoare (cafea, porc, lapte, iuteli, conservanti, ceapa cruda), sau cel mai bine "un post" numai cu sucuri de fructe si ceaiuri de lunga durata pt. a ajuta la eliminare.
Poti folosi si remedii naturiste de curatie a ficatului si a sangelui. Numai asa poti scapa de alergie.
Homeopatia este insa mai rapida si mai eficienta.
Tinctura de usturoi sau usturoi crude are germaniu organic care este in stare sa lege atomi de metale grele pentru a putea fi eliminate.
O alta alternativa sunt pastile de germaniu organic, aloe vera are si ea germaniu si prorietati de detoxifiere ca si ceaiul de galbenele.

Aici vei mai gasi multe lucruri utile: www.leacuri.net

Succes !
0
30-07-2009, ora 22:20
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cea mai simpla solutie pe care am desoperit-o este sa aplic lac incolor de unghii pe aceste accesorii. Vezi daca asa le tolerezi. In orice caz, e greu sa te feresti de restul obiectelor din aceste metale, incearca si sugestiile lui Scarface, cine stie. Sanatate!
0
31-07-2009, ora 10:40
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
voi incerca sa aplic lac de unghii, dar asa cum ai spus Teosophia nu pot sa fac asta ptr toate obiectele din metal, dar macar la capse/fermoare ca sa pot purta hainele care le contin
multumesc ptr raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: