alergie sau infectie virala

05-04-2012
ciobanu.denisamaria
Nu este medic/terapeut
ciobanu.denisamaria
Asa, in primul rand sa spun ce probleme am, ma mananca capul, am avut si ganglionii foarte umflati, ma mananca fata, m-am trezit cu ochii umflati, pielea in jurul lor foarte iritata si ma mancau puternic, si pielea este foarte uscate si cred ca se observa si in poza am niste bubite pe frunte iar fata este rosie, dar primul simptom si totodata primul lucru care mi-a atras atentia luni seara dupa ce am luat 3 pastile de nistatina si am mancat vinete, icre, pizza cu oua si iepure la cuptor au fost mai multe bubite pe brate, nu ma mancau, a doua zi, marti fata s-a inflamat si mai tare si bubitele au aparut si pe abdomen, iar ieri dimineata mi-au aparut bubitele astea mici care par a avea lichid in interior in palmi pe degete si pe laba picioarelor, bubite care sunt dureroase cand le ating, inteapa, ustura chiar, dar nu ma mananca, iar azi am observat o roseata puternica pe lateralele trunchiului, cat si in zona inghinala si axila, cu o usoara mancarime. Acestea fiind spuse sa va spun si ce am facut eu, in prima faza am fost la farmacie fiind sigura ca este o reactie alergica, am luat claritine, asta marti, s-au ameliorat putin bubitele de pe brate, dar au aparut cele din palme, asa am ajuns la Victor Babes la camera de garda unde o doamna doctor mi-a spus ca sunt semne de rubeola dar si probleme dermatologice, mi-a dat o reteta de claritine si nurofen, dupa care la acelasi spital am fost la dermatologie unde o doamna doctor mi-a spus ca sa revin in cateva zile si ca ma va ajuta claritine, am plecat, iar azi aceeasi poveste, nu mai am ganglionii umflati, dar tot ma mananca capul, fata si sunt fosrte suparatoare bubitele din palme, asa ca mi-am facut programare la Medlife la dermatolog, unde mi s-a spus ca pare a fi ceva pe baza alergica dar si pe baza virala, m-a intrebat de detergent, balsam de rufe( nu am schimbat nici unul dintre ele ), mancare, medicamente etc. in final mi-a dat o reteta care suna cam asa: Diagnostic: Exantem micropapn, Roeritemalos deseminat, Eczema acuta palmo-planter, inghinal, trunchi, axila. Tratament: Advantan crema, Alerid seara, Claritine dimineats, Clotrinazol crema. Mi-a spus sa evit mezelurile, pestele, condimente, ciocolata. Si mi-a dat si un set de analize : bilirubina totala, creatinina serica, electroforeza proteinelor serice, fosfatoza alcalina, gama gt, glucoza serica, ldh, proteine totale, tgo, tgp, uree serica, hemoleucograma completa, vsh, ac anti epstein barr vca igm, ac anti virus rubeolos igm si igg, ec coproparazitologic, exsudat faringian si urocultura cu antibiograma.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: