alergie oculara la cobalt

18-06-2011
Mihai Ciurca
Nu este medic/terapeut
Mihai Ciurca
am fost gasit alergic la cobalt (blu) ce se gaseste in vopsele.Medicul alergolog mi-a zis ca nu este tratament.(m-a costat 360 de euro) Am de 6 luni pleoapele umflate si nu pot focaliza privirea in jos(2 imagini).durere slaba la nivelul ochilor Glaucom in faza incipienta.Pe cca.1/5 din albul ochiului stang am o besica cu lichid.Ptr.fiecare consult olftalmo cel putin 100 euro.De unde si cine le-a dat diplomele de absolvire ptr medici din Torino? Sunt meserias si fac lucru de calitate si rapid si am lucrat chiar si la medici si au fost multumiti.Eu de ce nu pot sa-mi rezolv problema?, probabil ptr ca sunt strain? Ar fi mai bine si mai sigur sa vin in tara?
2 comentarii
0
19-06-2011, ora 08:19
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! O solutie ar fi sa eviti vopselele, sa lucrezi intr-un loc unde nu ai contact cu vopsele pe baza de cobalt. Si eu iti recomand si un antihistaminic sub forma de tablete, de exemplu Ketoprofen sau Claritine -1 tb la nevoie( daca ai venit in contact cu un alergen si apar manifestari alergice); poti sa faci si un consult in Romania; numai bine
0
19-06-2011, ora 09:26
Mihai Ciurca
Nu este medic/terapeut
Mihai Ciurca
Buna dimineata si d-voastra si va multumesc, deja de 2 saptamani iau in fiecare zi 1 pastila de KESTINE EBASTINE si picaturi BETABIOPTAL de 2 luni, si nici un rezultat.Am evitat de a lucra cu vopsele.Besica de pe ochi e din cauza alergiei sau poate fi o infectie cu stafilococ, Candida albicans, bacil Koch(am citit si eu pe net)? Va rog, macar ca o simpla indicatie(banuiesc ca e imposibil ptr.un medic de a face un consult asa si de a da o reteta) o medicatie? Va multumesc-Cu respect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.