alergie medicamentoasa...soc anafilactic

09-02-2009
niculici2006
Nu este medic/terapeut
niculici2006
Am scris in sectiunea boli imunologice dar acum am vazut si sectiunea stomatologie.
Pe 21 sept 2008 am trimis un msj pe forum (alergo.ro) in, , imunoterapia specifica cu alergeni (desensibilizare) si drept urmare am primit un rsp. evaziv, sfatuidu-ma o pers. cadru medical sa fac un consult. Din acest motiv apelez si la d-voastra vis-a-vis de probl. mele, in speranta ca voi primi un rsp. Si sper sa nu fie inoportun mesajul meu si va rog sa aveti rabdarea necesara citindu-l, nu vreau sa va plictisesc. Imi cer scuze si pt faptul ca voi scrie si ceva mai mult si chiar simt nevoia sa fac asta. Nicoleta ma numesc si am 42 ani.
Si pt. ca nu am primit un raspuns mai explicit, va rog pe d-voastra sa-mi raspundeti si sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac si care ar putea sa fie cauza, deoarece efectul il cunosc. Si revin in mare spus: dupa 5 ani, adica acum 2 luni am repetat testele TTL la unele anestezii si pe o scala a val normale 1-5%, rezultatele au fost: xilina 8%, acum 4 ani aveam val 6%, scandonest 6%, acum 4 ani 5%, mepivastesin 6%, pavulon5%, propofol 4% (anestezic general am inteles), o (martor) 2%. Si acum 4 ani am mai facut teste TTL la aspirina 4%, manitol 2%, ubistezin 5%, tetraciclina 4%, ciprinol 4%. Mentionez ca la sf. lui 2003 am facut un soc anafilactic la xilina 2% si din acel moment si pana azi nu am facut o injectie sau vreo anestezie! Am facut recent analize care sunt bune: doar limfocitele au iesit ceva peste val. normala, alergologice si imunologice am facut, endocrinologice nu sunt probl. cu glanda, doar ca in cativa ani e posibil sa ma astept la menopauza (rez. analizelor a confirmat acest lucru) si din acest motiv iau duphaston 3 luni la care am avut emotii la inceput deoarece nu stiam cum reactionez.. Probabil treb. sapat undeva mult mai adanc, vorba vine ; facute alte investigatii deoarece nu se stie cauza si ma asteptam ca medicii sa-mi spuna ce treb. sa fac mai departe nu doar teste, le-am facut si gata.. De ce dupa atata timp la repetarea unor teste TTL gradul de permeabilitate TTL este in crestere? ce se intampla ? Oganismul meu a luat-o razna, vreo boala autoimuna, probl. cu sangele? Asta trebuie sa stiu! Am fost la dr. alergologi renumiti (buni in ceea ce fac) : Benea Vasile si in special Alecu Mihail si vreau sa spun ca nu am primit un rsp.
Concret nu stiu ce e de facut !!! Nu pot decat sa ma rog sa nu am nevoie vreodata de o operatie sau dif. medicamente, anestezii ? Ca banuiesc ca e inevitabil totusi. Acum 5 ani am facut un vaccin pt desensibilizare cu histamina vreo doua luni si ceva. Pana la aceasta varsta nu am facut niciun fel de operatie. Incerc sa fac ceva d.p.d.v stomatologic si nu stiu ce sa fac... Sunt alergica la leucoplast si in urma efectuarii unor teste epicutane la metale, 20parca, si mi-a iesit pozitiv la nichel si crom. In ziua efectuarii testului la metale, de fapt chiar in acea zi m-am trezit brusc cu un ciclu menstrual mult prea devreme. Am intrebat med.dermatolog si alergolog daca are vreun efect acest test asupra c.m. si mi s-a raspuns, , NU"" ! Nu stiu nici de ce tot din acea zi, mi-a disparut si o durere, mai degraba o sensibilitate la sanul stang pe care o aveam de f. mult timp, ani. N-a stiut ce sa spuna nici alergologul, ginecologul si nici med. de la endocrinologie. Poate un bio-energetician ar avea un rsp. ? Va rog dati-mi un rsp.referitor la ce am scris ! Exista vreo rezolvare la toate aceste probleme ale mele ? Vreau sa merg la stomatologie si mi-e tare teama ce ma poate astepta... Am intrat si pe dif. forumuri cu medici stomatologi care se contrazic intre ei vis-a -vis de anesteziile fol. in stomat., cat si dif. pareri cum ar fi : n-au intalnit asa ceva, nu-si doresc astfel de pacienti, ca sunt cazuri f rare, ca nu se face alergie la anestezice, impropriu spus; ci la dif. subst. sau e-uri din compozitia acestora. Ce fel de investigatii ar trebui sa mai fac? Tin sa mentionez ca am facut soc anafilactic dupa cateva secunde nu minute, xilina nu s-a folosit nici 10% din fiola" nu am simtit nici cea mai mica durere, am spus doar ca simt un nod in gat si un gol in stomac (acestea au fost simptomele si simultan cu aceste simptome am devenit rigida brusc. Pt. ca treb. sa ma intinda la orizontala si pers. respectiva nu-mi putea indoi mainile si picioarele ) Si totul a durat 4 min si ceva. Cu edem glotic, cu pierderea functiilor vitale. Am avut un noroc fantastic si am fost salvata de prietena mea cea mai buna, cadru medical cu 23 ani vechime si s-a intamplat acasa. Mi-am revenit cu cateva secunde dupa pierderea sfincter. (si stiu ce inseamna asta !), auzind-o pe prietena mea, de fapt auzeam vocea ei de foarte departe ca un ecou si treptat din ce in ce mai clar in momentul cand striga, , Nicoleta te rog respira, nu pe nas, pe gura ! repeta continuu; a incercat sa-mi scoata limba si mi s-a inclestat gura, a ramas cu rani la degete 2 saptamani. S-a luptat cu mine cum a putut cu respiratie gura la gura, a incercat sa forteze cumva sa-mi redea bataile inimii si a reusit. Cand mi-am revenit, pt ca eu eram intinsa la orizontal inca, mi-a spus sa nu ma ridic brusc si mi-a pus cateva intrebari, ce zi e, ce data ( se gandea sa nu raman cu sechele ceva ) si pot sa spun ca e totul ok doar ca acest soc anafilactic mi-a afectat cred viata de zi cu zi intr-o singura privinta : de atunci mi s-a dereglat total somnul de noapte - stres. Si dupa ce am baut un pahar cu apa pt. ca-mi era f. sete mi-a luat tensiunea (7 cu...) si incet, incet mi-am revenit. Ce ti-e si cu medicina asta... vesnic un infinit de intrebari fara raspunsuri -numai mister ! Dar va dati seama ce a fost in sufletul prietenei mele ; a vazut ea f. multe la viata ei si asemenea cazuri, dar la asa ceva cred ca nu se astepta vreodata sa se intample. Am fost mai mult decat surori pot spune, si ea vroia sa ma ajute si. ce putea sa se intample ! Ceea ce redau acum in cuvinte, d-voastra stiti mai bine ce inseamna. Ceea ce nu voi uita niciodata a fost aceasta intamplare tragica din viata mea si faptul ca in acele momente ma vedeam pe mine de undeva de sus- si cuvantul care se potriveste cel mai bine este cred:, eram ca intr-o cutie de chibrituri""! Nu stiu ce a fost asta dar sigur am vazut ; si acum atat de proaspat inca mi se pare totul. Parca fost ieri. Si acolo unde eram eu...era f.f. multa liniste, o liniste desavarsita si nefireasca unde era f.f. placut ; Aici nu exista acel vid, acea stare, sentiment (cred ca pot sa o cataloghez cel mai bine ca STARE SUFLETEASCA da, acesta cred ca e cuvantul potrivit. Daca nu era ea, prietena mea atunci, nu mai eram eu acum. Ironia sortii, acum ea a decedat de 5 luni din cauza unui cancer galopant (favorizat de un soc emotional asociat cu o cura de slabire) perioada in care astepta cu nerabdare sa vina la nunta la mine 12 iunie 2008 ca doar era cea mai buna prietena nu? si desigur a inceput sa se simta rau, nu mai avea pofta de mancare, obosea f. repede, analize bune, doar la tomograf s-a vz. si brusc din iunie s-a simtit rau, a aflat, a luptat cat a putut si in august... s-a dus. Si inainte cu o zi, doua, de a muri, si-a scos cateva sec. masca de la gura si mi-a spus cu vocea lipsita de vlaga de pe patul de la terapie intensiva, , saru'mana pt tot""! Am fost alaturi una de cealalta mereu, a fost ceva special pt mine si va ramane ceva cu totul special, ingerul meu. Tineam f.mult una la cealalta, era un om deosebit prin caracterul ei puternic si avea o inima mare de tot ! In mod cert atunci nu mai era timp de salvare in cazul meu. Am dobandit-o in timp alergia deoarece am mai facut in trecut anestezie la stomat. de 2 ori si la chirurgie cv. banal, vroiam sa port cercei si aveam urechea putin taiata si a fost nevoie de anestezie pt a o coase dar pe o portiune f mica si toate astea cam in 12 ani cred, f rar am facut si nu am avut nimic. Am avut acum 5 ani o avitaminoza si apoi problema cu alergiile (in acea perioada probabil s-a intamplat ceva cu organismul meu) Eu am o singura probl de sanatate si anume reumatism ; de la 23 ani a inceput cu o spondiloza, apoi spondilita si o tendinita la genunchi si in trecut acum 12 ani aveam probl.chiar am intepenit de vreo 2 ori dar am facut tratam. balnear la sanatoriul din Mangalia cand am avut ocazia. Stiu ca nu pot scapa vreodata de el dar nu ma mai simt deloc rau din acest p.d. v. F. rar la schimbare de vreme, coloana cu dormitul, o anumita redoare dar nu mai e ca inainte deloc si asta pt.ca am renuntat la servici cred ( domeniul de activitate ).Posibil ca aceste probl.ale mele sa aiba leg si cu reumatismul. Nu stiu daca pot spune ca am noroc dar cab med. de fam.e la parterul blocului meu si bineinteles ca am fost sa vad ce se poate face.Tot eu am intrebat de acel kit (autoinjector-tip stilou ANAPEN si nu a stiut despre ce vorbesc; mi-a spus ca nu a auzit de asa ceva si cand am revenit cu rez. testelor si analize pt. fisa i-am aratat.Mi-a spus ca e bine de retinut si de stiut (pt medic.adica pt ea, normal).
Am dat acele foi la cineva de la ministerul sanatatii si mi-a dat niste anumite informatii (pliante) in care explica cat de cat in detaliu socul anafilactic si specifica aceste autoinjectoare pt a le administra medicii cu retete acolo unde e cazul si explica si cum si cand se folosestc. Am intrebat med. de fam ce fac daca am o reactie severa la un medicament ceva. Si mi s-a spus sa cumpar hemisuccinat de hidrocortizon de la farmacie dar cine sa mi-l faca imediat? Sau sa chem salvarea... si a dat din umeri. Atunci am spus, pt ca i-am povestit tot, ca daca dureaza secunde si nu minute pt.ca asa am patit - ce fac? Dar probabil nu a putut crede asa ceva, credea ca imi arde de glume. Si asa am facut c-da la farmacie in caz de ceva sa fiu precauta. Am intrebat alerg. de acele bratari sau coliere pt. pers. alergice. Unul a zambit ca si cum nu considera necesar si cel de-al doilea s-a uitat la mine f.ciudat si mi-a zis ca nu stie despre ce vorbesc, nu am putut crede asta. Acesti oameni au scris carti in medicina. Pt.ca am citit si m-am informat si stiam si de la prietena mea ceva mult mai mult ! Doar e vorba de viata mea. Si acum citez ce mia scris med. alerg.referitor la rez. testelor efectuate ca observatie: medic.cu val TTL de peste 5% nu se administreaza.. Medic.cu val TTL de 5% se adm..doar cu supraveghere medicala, cu protectie antihistaminice si corticoizi si uitandu-se la mine verbal imi spune : cu f. mare atentie din partea medicului respectiv ! Val productiva a TTL (GRAD sau risc de permeabilitate a TTL de 60-70% ). Rezultatele au o val. ORIENTATIVA. Nu certa pt. stabilirea diagnosticului de alergie la medicamente. Asta dupa ce la un interval de 5 ani am repetat unele teste la dif.anestezii si am facut si la alte anestezii si val. ( ca grad de risc a crescut).Daca intelege cineva.ce face, se contrazice singur? Si med.endocrinolog mi-a dat pt. insomnii stilnox pe care nu l-am luat pt. ca mi-a fost teama de medicament in sine. Si cand am revenit la cabinet m-a cam certat putin. Mi s-a parut prea periculos, cu reteta si cu observatii cu kit la indemana si sa stau pe langa o cam. de garda 2 ore dupa ce iau medicamentul si primele 2 zile. Acest lucru a fost valabil si pt. duphaston dar din fericire nu au fost probleme. Am inteles ca intotdeauna aproape daca ai ceva probl. exista acest risc sa dezvolti o reactie destul de severa nu cand iei pt.prima oara acel medic. ci mai degraba a doua oara (dar asta nu e o regula). Adica dupa ce-l luam in 30 min. ma lua somnul greu, de simteam ca ma scufund pt. ca stiu de la cineva care foloseste si sa astept 2 ore sa vad daca se intampla ceva! Cum- daca adorm instantaneu si in timp ce dorm. vin acasa sau cum fac ? Mi s-a parut ceva nelalocul lui, usor de spus, greu de facut. Dar stia de probl. mele si ca o justificare pt. ea in caz de ceva a consimtit sa specifice acest lucru. Ma rog, si-a facut datoria...Am spus daca nu se poate substitui cu ceva naturist dar rsp. a fost ca e de acord cu aceste droguri clasice si ca nu e ceva complex ci are in compozitie doar o singura subst. Si sa nu cred ca cele naturiste nu prezinta nici un pericol. Nu mai inteleg nimic. Asta e. II simt enorm lipsa prietenei mele ; nu stiu; aveam o siguranta ! Acum simt ca sunt pe cont propriu... si treb sa rezolv probl. cu dantura neaparat dar nu stiu cum, cat sa mai aman? Ce stiu e ca la cab. de stom. nu cred ca se baga cineva, sunt un bibelou pt.ei asa mi s-a zis. Singurul loc... la fac. de stom. unde medicii nu prea au incredere in testele, metodele si subst. fol. de ei de cei din exterior. Mi-am notat undeva ceea ce pot lua ca medicamente, la care nu am probl. Bine ca pot lua algocalmin macar in caz de durere ceva. Nu uitati, astept un raspuns ! O zi buna sa aveti si. PRETUITI VIATA ! NICO
39 comentarii 12 Înainte ›
0
09-02-2009, ora 16:32
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Am citit cu atentie randurile dumneavoastra si vreau sa spun ca m-au emotionat pana la lacrimi ;( Este o situatie destul de complicata si ma rog Bunului Dumnezeu, sa existe cineva care sa va dea niste sfaturi, informatii utile!!
Multa sanatate va doresc!
1
10-02-2009, ora 03:39
niculici2006
Nu este medic/terapeut
niculici2006
Da, Jaquelinne ! Verific continuu pe forum doar, doar primesc si eu un raspuns ceva.Oricum cred ca o sa iau legatura si cu alte persoane care au trecut prin asa ceva. Acel baiat Nick de pe forum mi se pare super de treaba si mai e si drweather care chiar cred ca-i place ceea ce face , e ok si lucreaza si in.bransa! mai vorbim, poop, merci de vizita si sanatate!
0
10-02-2009, ora 14:22
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna ziua dna.Nicoleta
Da, il cunosc pe Nick si este o persoana minunata!!Acum are ceva probleme cu netul si nu a mai intrat de ceva vreme, dar cu prima ocazie cand il vad, il rog sa intre pe topicul dumneavoastra, pt ca si el s-a confruntat cu acest soc anafilactic si sunt convinsa ca o sa va aduca niste informatii utile!Am sa fiu si eu alaturi de dumneavoastra si daca aflu ceva informatii, va voi anunta!
Numai bine
0
10-02-2009, ora 15:28
niculici2006
Nu este medic/terapeut
niculici2006
Buna, Jaquelinne ! I-am dat si eu add lui Nick si mi-a dat acceptul pe mess. Mai vorbim . Poop si o zi buna iubita!
0
10-02-2009, ora 17:24
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Asa cum il cunosc eu pe Nick, o sa va ajute foarte mult comunicarile cu el!!!O zi buna si dumneavoastra va doresc!!
0
10-02-2009, ora 17:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimata Doamna Nicoleta,

Imi pare foarte rau ca ati trecut prin atatea experiente neplacute, din pacate, eu am fost cam tot in aceeasi situatie, putin diferita, dar m-am lovit de indiferenta si ignoranta multor medici, care m-au tratat absolut execrabil...doar un singur medic a fost in stare sa imi trateze stresul posttraumatic cu care am ramas dupa socul anafilactic si cel clinic (la mine a fost 2in1) si asta dupa mai bine de un an de "pelerinaj" prin toate spitalele din Bucuresti si nu numai.

Acum, in alta ordine de idei, am sa va rog sa imi urmati sfatul, dar mai intai va rog sa imi spuneti unde v-ati facut analizele alergologice si daca aveti o situatie financiara care sa va permita o terapie de desensibilizare foarte eficienta si nu numai?!

Astept rsp dvs!
Jackie, iti multumesc pentru aprecieri, din fericire si tu esti o persoana minunata (cine se aseamana, se aduna) ;)))

Numai Bine si aveti incredere in Dumnezeu, va asigur ca va veti face bine!
0
10-02-2009, ora 17:42
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nick ce ma bucur ca ai revenit printre noi!!!Sincer, era tare pustiu pe aici fara tine!!
Stii vb aia:a tunat si ne-a adunat ;))
Pupicei
0
10-02-2009, ora 17:53
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
;))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Si eu ma bucur foarte mult ca am revenit, m-am simtit straniu fara voi.nu-i nimic, de acum incolo nu voi mai avea probleme cu netul (spre binele Romtelecomului ;)).
0
10-02-2009, ora 20:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
"Acum, in alta ordine de idei, am sa va rog sa imi urmati sfatul" - sfatul vi-l voi da dupa ce imi veti raspunde la ceea ce v-am intrebat!
Numai Bine!
0
11-02-2009, ora 03:01
niculici2006
Nu este medic/terapeut
niculici2006
Buna Nick ! Eu testele de transformare blastica ( TTL ) -de sange le-am facut si in 2004 si la sf.lui 2008 la alergologie si imunologie la Sp. Scarlat Longhin (ca punct de reper Tineretului -Sincai ) si am fost la Conf.Dr. Alecu Mihail (dermatologie-alergologie -imunologie )http://www.librariaonline.ro/autori/alecu_mihail (si poti sa intri aici, e interesant de vazut si de stiut- cartea de la editura medicala >>>>> http://www.librarie.net/carti/28416/Reactii-alergice-la medicamente-M-Alecu (pe care am comandat- o acum o ora) " scrisa de acest medic si sotia dansului ( care o perioada a lucrat in aceeasi bransa si spital cu fosta mea prietena-de sotia dansului vorbesc). Si la Dr. Benea Vasile, tot acolo ; desensibilizare am mai facut, vaccin de 3 ori pe saptamana timp de 8 sapt cu histamina (pt ca ea e raspuzatoare in cazul meu vis-a -vis de probl.mele la anestezii si cu toate astea in timp riscul a crescut in cazul meu). Cred ca organismul meu a luat-o razna- sistemul imunitar ). Daca ai obs. in msj. meu pe forum testele la dif. grupe de medicamente sunt facute in corelatie unele cu celelalte. Adica : aspirina, f.multe med. sunt pe piata care contin acid acetilsalicilic pt. raceala, circ. sangelui, reumatism, antiinflamatoare etc. , eu treb. sa evit ; antibiotice -si eu am facut la ciprinol ultima gama din cele aparute in ultimul timp ca sa nu mai zic de pelicilina, tetraciclina etc. (pt. infectii etc.) si cate antib. sunt pe piata care contine subst in sine?- treb. sa le evit ; anestezii (in cazul unei operatii oricare ar fii ea), aici ce sa mai zic ca nu mai am ce ? si manitol, ( pt. atac cerebral etc), aici sunt undeva pe la mijloc daca nu cumva intre timp s-o fii modificat si val. intre timp. Dar Nick as vrea sa-mi spui te rog ce a insemnat la tine 2 in 1 si tablou clinic pt.ca nu stiu ce vrei sa spui probabil te referi la fazele prin care ai trecut care au degenerat soc. anaf.?Adica hipotensiune., obstructia laringo- traheala, asfixie care duc la stop cardiorespirator nu stiu concret la ce te referi...dar mai vrb., nu stiu cum a fost la tine ! acum eu cred ca voi merge si la institut. de alerg. la Malaxa sa vad ce-mi spun si ei merg cu foile dupa mine si. sa vedem. Nick, o sa-ti tr, un e-mail pe care l-a trimis fata fostei mele prietene catre instit. de alerg. din Londra ca sa vz. ce raspuns am primit. Au fost. tr. niste e-mailuri si la dif. institute din Germania si SUA dar fara rsp.. nu stiu de ce. Si apropos, spune-mi Nico, Nicoleta cum vrei tu dar nu d-na si nici tanti. Mie imi spun si prietenii si colegii de serv. si nepotii care sunt destul de mari Nicolici . Ma bucur ca v-am cunoscut pe forum si pe tine si pe Jaquelinne etc. .pastram legatura- Pa, Nico
0
11-02-2009, ora 03:12
niculici2006
Nu este medic/terapeut
niculici2006
Nick, ce am uitat sa-ti spun e ca saptamana trecuta am dat toate acele foi cu testele, rezultatele si observatiile unei pers. din ministerul sanatatii si ce mi-a spus a fost ca acei doctori la care am fost sunt cei mai buni, mi-a dat niste pliante cu soc anafilactic in detaliu si informatii despre autoinjectoare. mod de utilizare etc. si mi-a spus sa nu-mi fac probl. totusi ca ceva se va putea face la momentul potrivit. Si cam atat. Asa ca n-avem ce face decat sa mergem cu D-zeu inainte !!!!!! A, si la spital la alerg. mi-a zis med. ca stiu prea multe si nu e bine.
0
11-02-2009, ora 18:04
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna! Am sa iti spun Nicolette, sper sa iti placa, mie imi plac la nebunie numele romanesti adaptate in engleza...;)

Am sa iti spun pe scurt ce mi s-a intamplat mie. Aveam o infectie foarte puternica, o amigdalita cronica hipertrofica, iar medicul mi-a recomandat un tratament de 6 luni de zile cu Retarpen (varianta Moldaminului din Austria). Am acceptat sa fac penicilina pentru ca de cand ma stiam, aveam probleme foarte mari cu amigdalele, tot timpul faceam amigdalita, absolut non-stop, iar pentru mine amigdalita era o tragedie, asta datorita faptului ca eram contratenor intr-un cor bisericesc. Am facut 5 luni si ASLO-ul tot nu scazuse nici macar 1 UI, dar am zis sa fac 6 luni exact cum mi-a recomandat medicul.
Din pacate, la ultima injectie pe care am facut-o pe 9 Mai 2005 (de ziua Europei si in ziua in care trebuia sa dau teza la lb. romana), asistenta mi-a facut injectia gresit, nimerind un vas de sange. Practic, o cantitate de 1.500.000 UI de penicilina a ajuns fantastic de repede in fluxul sanguin si la creier. Am facut soc clinic si dupa soc anafilactic. M-am simtit groaznic (ma facusem mov pe langa ochi si spre verde pe toata fata, inima imi batea foarte repede (undeva la 140-160 batai pe minut), incepusem sa ma ingreunez, ma moleseam, devenisem dispneic, imi exploda cutia craniana, aveam stari foarte puternice de greata si voma, ameteala, se invartea pamantul cu mine, ma dureau toate organele in mine etc., intr-un final am ajuns acasa (noroc ca stateam la 1 km departare) etc. etc. etc. Nu mai povestesc ca imi aduc aminte si nu imi face placere, cert este ca de atunci, timp de 2 ani am trait un infern, pana la sfarsitul lui 2006-inceputul lui 2007.

Eu va recomand sa mergeti la Clinica WORLD CLINIC
(004) 021-31.668.31
contact@worldclinic.ro

Aceasta clinica face analize alergologice in laboratoare din Germania, Franta, Austria si Sua.
In urma acestor analize 100% reale si sigure, veti primi un fel de manual cu instructiuni si niste scheme terapeutice. Pentru a scapa de aceste alergii, medicii de acolo au un anumit protocol pe care il urmeaza cu succes. Va rog sa sunati si sa vb cu dansii, nu veti regreta, pentru ca toate celelalte analize facute in Romania sunt egale cu multimea vida...
0
11-02-2009, ora 18:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Scz, am inceput sa te tutuiesc si la final ti-am vb la persoana a 3-a...
0
11-02-2009, ora 18:23
niculici2006
Nu este medic/terapeut
niculici2006
Nick, multumesc! Intr-adevar ai cam avut de tras- eu nici macar nu am stiut ce se intampla cu mine, asa poti sa te duci...si nici nu stii!
0
11-02-2009, ora 18:42
niculici2006
Nu este medic/terapeut
niculici2006
Am trimis acum msj. meu nick pe acel site. Sa vdm. daca primesc vreun raspuns. Multumesc inca o data. Dar tu ai ajuns cumva la ei sa inteleg?
0
11-02-2009, ora 22:04
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Dna.Nico, v-am dat add pe mess, asa mai reusim sa vb si acolo ;)
Va pupic pe amandoi!
0
12-02-2009, ora 00:49
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nicolette, in ziua cu socurile am fost total zombificat...( si asa am ramas ceva timp)din pacate nici eu nu am stiut dsp ce este vb, la aproximativ 2 h m-am intors la clinica sa vad ce imi spune medicul si faptul cum a reactionat m-a frapat (negativ). Iti vine sa crezi sau nu, a inceput sa imi spuna pe un ton inalt ca este numai vina mea, ca ma simt asa de rau pentru si numai pentru ca mi-a fost frica (imposibil sa imi fi fost frica, nu imi este frica de nimic, doar de Dumnezeu, in plus faceam injectia saptamanal de 5 luni si aproape 4 sapt., era imposibil sa ma sperii), mi-a dat cu aghiazma pe fata si mi-a facut o alta injectie cu metamizol sodic (algocalmin), mai pe romaneste m-a expediat ca pe un colet, un colet care nu a fost ambalat corespunzator si care nu avea trecuta adresa corecta pe el.
Mai grav a fost ca, la aproape doua luni, aveam Bacalaureatul...tot timpul am fost supravegheat de o asistenta...imi era rau non-stop, la proba de Biologie nu am mai putut sa mai scris, imi tremurau mana si corpul foarte rau...asa a fost toata aceasta perioada, din fericire am luat cea mai mare nota de la Real (9, 15), asa vaide capul meu...dupa Bac m-am internat la Spitalul de Urgenta Floreasca din Bucuresti si nu au fost in stare sa faca nimic, nimeni nu isi explica de ce faceam atacurile de panica, nimeni nu stia de ce amortesc si tremur etc...pe la inceputul lui 2007, nu mai stiu exact (prin Martie sau Aprilie), am mers la o doamna doctor care a ramas uimita ca mai traiesc. Mi-a pus diagnosticul de stres posttraumatic insotit de stari depresiv-anxioase, toate datorita celor doua socuri pe care le retraiam zilnic; starile erau normale, numai fericit si sanatos nu puteam sa fiu, mai ales ca aceasta combinatie intre soc clinic si anafilactic este letala in 99% din cazuri (eram totalmente traumatizat si cred ca daca nu ajungeam la doamna doctor, in maxim un an, ajungeam la psihiatrie direct)...si cand ma gandesc ca daca mergeam la dansa imediat dupa socuri nu mai ajungeam sa traiesc un infern...Ii multumesc lui Dumnezeu zilnic ca mi-a dat sansa sa vb acum, cu toate ca in perioada aceea de aproape 2 ani, am avut momente cand imi spuneam ca ar fi fost mai bine daca as fii murit.

Te rog mult de tot sa nu renunti la aceasta clinica, este foarte importanta. Stiu ca poate nu mai ai incredere in nimeni si in nimic, te inteleg, este normal, dar aceasta clinica este absolut unica, nici nu zici ca graviteaza in Romania. Primesti analizele pe zeci de foi A4, foarte detaliat, consultatia cu medicul dureaza si 2 h, esti analizata perfectamente si completamente, raspunsurile sunt total agreabile, clare si concise, neexistand nici macar o firimitura de ignoranta, neclaritate sau neprofesionalism. Tot tratamentul este 100% personalizat!

Daca nu primesti raspuns, suna la numarul de telefon; sunt atat de solicitati incat. Urmeaza toate indicatiile si nu vei regreta...suna putin exagerat, dar, din fericire, exista si medici care vor cu tot dinadinsul

Vb. lui Dr. Martin Luther King Jr. (1929-1968) - "Fa primul pas cu credinta. Nu trebuie sa vezi intreaga scara. Fa doar primul pas." cum de altfel si: "Nimic nu este incurabil, curabilitatea vine atunci cand mintea este pregatita sa faca primul pas catre vindecare, cand este convinsa ca vindecarea exista si mai ales, cand mintea relationeaza cu exteriorul cu frecventa pozitiva".
Aceste fraze sunt absolut fantastice si sunt sigur ca le vei intelege, nu de alta dar, mi-am dat seama foarte repede ce fel de intelect ai...


Nu am nici un interes material sa te conving sa faci ceea ce ti-am spus (nu am nici o legatura cu World Clinic), vreau doar cu tot dinadinsul sa te faci bine, tocmai pentru faptul ca stiu cum este sa treci prin asa ceva si trebuie sa recunosc ca imi face o placere enorma sa ajut oamenii aflati in suferinta si nu numai; ma ajuta spiritual.

Cu multa placere,
NICK:)
0
12-02-2009, ora 02:51
niculici2006
Nu este medic/terapeut
niculici2006
Da, Nick ! La tine au fost probleme, ai ramas cu sechele dupa> Dar bine ca a trecut! atunci in perioada aceea sau dupa, ma rog- nu ti-a spus nimeni sa faci un EEG? Normal, se face pt ca orice soc. anaf. in cele mai multe cazuri produce anumite blocaje si astea se vad la EEG. Eu treb sa fac acum, mi s-a spus sa fac. dar treb sa ajung cam in multe locuri.ma descurc eu! Dar ceva teste ti-ai facut dupa? Dupa asa ceva ar cam fi treb. sa te ia la puricat... zic eu! Evident, vorbim de acea eroare medicala in cazul tau ; dar tu, in principiu ai vreo problema cu medicamentele, sau ai avut? a fost nevoie de teste alerg. ceva? Sau in totalitate a fost madama aceea asistenta de vina?- ca eu asta deduc. Voi merge acolo la clinica... sper sa nu te bat la cap cu astea sa te plictisesc ; nu mi-ai zis, ai primit e-mail meu?.dar mai vorbim !
0
12-02-2009, ora 14:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna!
Nu, nici acum nu am facut elecroencefalograma necesara dupa orice soc. De fiecare data cand am avut ocazia, a intervenit ceva si m-a impiedicat. In orice caz, electroencefalograma am facut cand eram mai mic; dupa ce am facut-o, medicul nu a vrut sa imi spuna ce am, mi-a spus doar ca am ceva, ceva care ma face sa fiu diferit de toti ceilalti (ma refer la ceva in encefal)...nu a vrut sa imi spuna...ca este de bine si atat (a reactionat atat verbal cat si prin grimasele fetei, ca si cand as avea 3 emisfere in loc de doua, total imposibil).
Mi-am facut mai multe teste atunci, dar sincer sa fiu, eram atat de zombie, incat nu mai stiu exact ce si cum...
Eu si acum am o problema cu medicamentele, nu mai iau nici un fel de antibiotic, iar in cazul celorlalte analizez foarte bine raportul dintre beneficiu si risc, iar cand fac cate o alergie se concretizeaza doar cutanat, nu altfel.
Nu ai cum sa ma bati la cap, este imposibil...nu poti sa ma bati la cap pentru ca imi face placere sa vb cu tine!!!
Nu am primit nici un e-mail de la tine :(
O zi superba si numai bine.

P.S. Ma bucur foarte mult ca esti 100% decisa sa mergi la clinica, BRAVO!
0
16-02-2009, ora 10:58
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Buna ziua! Imi pare rau este chiar ingrozitor prin ce treceti amandoi! Parca ma simt vinovata ca sunt OK! Nu am pretentia sa va dau sfaturi, chiar daca sunt medic sunteti mult mai bine documentati decat mine. Dar totusi.la homeopatie v-ati gandit? Pe mine m-a ajutat mult. E drept eu am avut o mica alergie de sarcina dar am scapat de ea numai cu remediile homeopate in doar 2 sapt. In plus aceste remedii sunt de fapt granule de zahar impregnate cu extracte de plante. Nu au contraindicatii si nici reactii secundare. Nu au excipienti la care sa fim alergici si sunt in totalitate naturale. Plantele fac minuni.
Nick eu as merge si as face un EEG in locul tau. Dar de data asta la un medic bun care sa iti explice in detaliu ce vede (altceva decat grimase si ca e bine). Cu creierul nu te joci si ar fi bine sa stii ce ai chiar daca nu este ceva patologic. Numai bine si mult succes la amandoi!
0
13-03-2009, ora 18:01
emy83
Nu este medic/terapeut
emy83
buna nick..

Am vazut ce ai scris despre clina world clinic. Si eu am mers la ei si mi-am facut analizele..eu sufar de or inita alergica...mi s-au parut ok dar pe net am citit (pe un alt forum) ca este o mare pacaleala si ca cei de aici nu sunt medici si ca se folosesc de o anumita clinica din germania pt asi face publicitate.
sincera sa fiu nici nu stiu ce sa mai cred. Astept si eu cu nerabdare rezultatele.
tu cand ai fost la ei? cum te-au tratat? ti-au dat tratament bun??
multumesc mult
0
04-04-2009, ora 23:22
StelaSM
Nu este medic/terapeut
StelaSM
Buna Nico, m-am regasit in tot ceea ce ai scris. Am trait aceleasi experiente. Visul meu este sa gasesc un laborator care sa dea predictie de 100 % testelor alergice la medicamente. Si eu am fost la doctorul Alecu, dar din pacate aceste teste nu sunt sigure. Clinica WORLD am citit pe net ca nu face teste la medicamente. Daca stii ceva spune-mi si mie, as veni la Bucurest sa imi fac analizele, eu sunt din Satu Mare. Da-mi nr. tau de telefon sau adresa de mail. mail-ul meu este: dm_stela@yahoo.com.

Buna Nick, iti multumesc pt sfaturile date, sper sa ma ajute si pe mine. Daca mai stii ceva te rog comunica-mi pe adresa de mail.

SANATATE!!!
0
05-04-2009, ora 19:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!

Nu pot sa va spun decat sa aveti incredere in cei de la World Clinic si in Dumnezeu!

Stela, Synevo face teste alergice la medicamente, incearca la ei!

Emy83, eu am fost foarte multumit de tot ce tine de World Clinic. Nu ma intereseaza ce se spune pe anumite forumuri; am senzatia ca unii n-au ce face si inventeaza.cu scopul de a deruta oamenii!
Mergi cu incredere si incearca sa faci tot ceea ce ti se spune si vei fi bine...

D-na doctor Iuliana, va multumesc pt sfaturi.

Numai Bine tuturor!!!
0
05-04-2009, ora 20:33
StelaSM
Nu este medic/terapeut
StelaSM
Buna Nick.
Am fost la synevo, am facut IGE specific dar nu sunt concludente. De ex: la penicilina mi-au spus ca nu sunt alergica iar eu am facut soc anafilactic. As vrea sa stiu daca WORLD CLINIC face teste la medicamente mai concludente. Voi suna maine dar as vrea sa stiu daca tu ai facut. Iti doresc numai bine.
0
17-08-2009, ora 11:32
dany. petra
Nu este medic/terapeut
dany. petra
Buna!
Ma numar si eu printre cei care au trecut prin neplacuta experienta de a avea un soc anafilactic.Nu pot sa va scriu prin ce am trecut, avand in vedere ca eram undeva la tara, unde salvarea vine, sau nu vine, in cel putin o ora, iar eu eram singura care putea conduce.Deci am plecat, umflata fiind la picioare si frigand de mama focului spre cel mai apropiat spital.Dar am lesinat pe traseu si mama mea care era cu mine s-a pierdut atat de tare, ca nici telefon nu mai a fost in stare sa dea.In cele din urma, spre bucuria mea, D_ZEU mi-a ajutat si mi-am revenit putin, nu stiu cum si nici medicii nu stiu(probabil ca dorinta mea de fii alaturi de copilul meu care are numai 7 anisori si incepe si scoala si este si sensul meu de a trai, fericirea si viata mea)m-au ajutat sa imi revin intr-atat cat sa ma pot deplasa mai departe cu 20-30 km pe ora.Chiar daca sunasem intre timp la fratii mei si la sotul meu care erau in drum spre mine, marele necaz a fost ca in apropiere de Mizil(acolo era unitatea sanitara), ei au intampinat in traseu un grav accident de circulatie si nu se mai puteau deplasa.Ar fii fost ironia sortii.Intru-n final, am ajuns la spital, dar cu tensiune 0 si puls 0 si nu am mai auzit decat de adrenalina soc si atat.Cand mi-am revenit putin deja aveam tensiune 5 cu 6.Deci scapasem exact in ultima secunda de viata.Asa au spus si medicul si asistentele.Mentionez ca acest episod s-a petrecut intr-o zi de vineri si eu tin, pe cat se poate, post in aceasta zi a saptamanii.Inseamna ca cineva, acolo sus a fost alaturi de mine.Cert este ca nu mi-am revenit inca si nu stiu cum sa ascund asta de cei din jur.Probabil ca voi toti ati trecut prin aceste faze, si ma intelegeti cel mai bine.
Am ajuns apoi la institutul de alergologie, si acum sunt in asteptarea unor rezultate ce se fac in Germania.Testele le-am facut la Synevo, si sper sa imi iasa la ce anume am facut sau la ce sa ma feresc.Nu stiu daca am mentionat, dar se pare ca am facut socul de la o pastila de paracetamol, drept pentru care mi se exclud, a zis doamna doctor, toate medicamentele uzuale si de care eu cam depind.(am probleme si cu rinichii, si cu bila, si sinuzita, si probleme cu stomacul, si dureri reumatice si circulatie proasta.Si, peste toate aceste probleme, cea mai importanta preocupare este COPILUL MEU.
O alta preocupare a mea este faptul ca mi-a prescris Anapen si nu il gasesc.Cu chiu cu vai, am facut rost de un creion cu adrenalina, dar de la o prietena din Germania.Mi se pare aiurea sa iti trebuiasca si sa nu gasesti.Dar vorba lui Mircea Badea "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".
Acum am sa astept rezultatele enalizelor si binenteles, daca nu v-am deranjat, sper sa pot primi si ceva sfaturi de la voi, cei care a-ti impartasit aceasta experienta tragica.
Va multumesc pentru rabdarea pe care a-ti avut-o de a citi aceste randuri si va urez sanatate la toti.
Sper sa pot lua legatura si cu NICK
0
19-03-2010, ora 13:46
caleacalarasi
Nu este medic/terapeut
caleacalarasi
buna in primul rand mihaela ma numesc

ce speriata eram dar ce speriata sunt acum

voi ati facut atatea teste si tot sunt probleme ..eu in urma cu 2 ani am avut prima reactie adversa-alergica..atunci n-am stiut ptr ca a trecut relativ repede, nici macar n-am facut legatura cu medicamentele.prima data.era vb doar de urticarie..aparuta timp de 5 zile, chiar radeam, in jurul orei 7 , pe picioare aparea brusc, ma manca din ce in ce mai tare ma dadeam cu ceva mentolat si ma abtineam sa ma scarpin si-mi trecea

apoi a mai fost o data cand urticaria ma uitam la ea cum se intinde pe tot corpul in secunde.. dar m-am calmat am dat cu mentol si s-a dus..


apoi anul trecut in iunie fusesm la stomatolog si am avut tratament cu oxacilina, eram in a 5 a zi..am luat-o dimineata inainte sa plec la munca si atunci a inceput sa ma friga fata sa ma manance pe gat..m-am scarpinat, dar senzatia s-a intensificat ..am ignorata-o numai ca uitandu-ma in oglinda inainte sa ies pe usa m-am speriat..eram desfigurata la fata.. abia atunci am observat ca tot corpul. imi era umflat si rosu..am dat sa plec pe munca dar pe drum deja eram ca un zombie asa ca m-am dus la urgente..s-au purtat foarte ok.. am stat cu perfuzii vreo 5 ore si abia cand totul a trecut am plecat acasa..ptr ca am zis ca am luat oxacilina -s-a considerat ca a fost o reactie alergica la oxacilina..intre timp nu am mai luat

in urma cu doua sapt, stomatolgie iar..am luat doxicilina..dimineata, prima pastila..am luat-o si am simtit-o cum s-a dus in stomac..chestie de cateva secunde am simtit cum fata imi ia foc..m-am dus la oglinda aveam ochii rosii fata rosie mi-a aparut urticaria dar totdata niste dureri groaznice de stomac..nu mai vedeam nu puteam sta in picioare nu puteam sta jos.. sotul a chemat salvarea..nici nu mai stiu ce am zis sau ce-au zis cei de pe salvare..nu auzeam sau nu intelegeam ..tremuram incat practic imi sarea corpul singur, mi-au bagat perfuzii aveam tensiune 7 si m-au luat la spital pe targa, abia dupa 2 ore aveam tensiunea 9 si dupa alte 2 tot ei m-au dus acasa..si vreo 2 zile am fost total ametita

mi-am facut programare ptr sapt viitoare la un cabinet de alergologie in galati ( eu sunt din braila) dar habar nu am ce teste ar trebui sa fac ( acum tre sa iau un tratament ptr helicobacter pylori si il aman ptr ca nu stiu ce antibiotic pot lua) am tot citit pe net si se pare ca oxacilina doxicilina si restul fac toate parte din peniciline..n-am luat eu asa multe antibiotice..dar sunt totusi necesare..ce fac ? ma duc in fata la urgente si incep sa testez ?

ce e mai rau..m-am speriat f tare cand doctorul de pe salvare mi-a zis " ai grija poate a treia oara nu mai ajungem la timp" si am citit ce-a scris nicolici, imi pare rau ptr pierderea ta, si adevarul e ca reactiile astea, cel putin in cazul meu, s-au agravat, si nicolici a fost atat de norocoasa s-o aiba pe prietena ei alaturi dar ce faci daca esti singur? adica eu acum doua sapt , a fost atat de repede si e atat de rau..adica pur si simplu ceva iti invadeaza corpul, il ataca, blitzkrig, si tu nu poti face nimic.e atat de inspaimantator rapiditatea cu care se intampla si neputiinta ta, ca posesor al corpului ..si am avut un noroc nemaipomenit ca a fost sotul meu acasa, m-a culcat, mi-a ridicat picioarele sus..e pompier si stie doar primul ajutor insa n-ar fi trebuit sa fie atunci acasa
0
25-12-2010, ora 17:57
anacipri
Nu este medic/terapeut
anacipri
Buna si Craciun Fericit!
Ma regasesc si eu in postarile de mai sus referitor la alergie la antibiotice, nurofen si alergie xilina.
Alergia la medicamente o am de aproximativ 1 an. As vrea sa stiu cei care ati avut probleme asemanatoare de ati facut?
Word Clinic din pacate nu fac teste la medicamente. Alta clinica care face teste concludente la medicamente si desensibilizari in Bucuresti sau la alta clinica din Europa stiti?
Va multumesc si astept un raspuns de la cineva care a trecut prin aceleasi probleme.
0
23-01-2011, ora 19:12
anacipri
Nu este medic/terapeut
anacipri
Buna Niculici.
Ce ai facut cu stomatologul. Eu am facut o reactie urata la ubistesin la stomatolog(s-a umflat buza dupa doua ore). Am de scos o masea si nu stiu cum.
0
24-01-2011, ora 00:07
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Nu cumva v-ati muscat buza si de aceea s-a umflat? Se intimpla frecvent cind buza e amortita inca de la anestezic, pacientii sa o muste fara sa-si dea seama... si, bineinteles ca se umfla.
Poate ca nu e cazul dvs, dar e o ipoteza de luat in calcul, avind in vedere frecventa cu care se intimpla.
0
24-01-2011, ora 03:27
niculici2006
Nu este medic/terapeut
niculici2006
Buna Anacipri ! Eu am rezolvat-o in oct 2009 la Fac de stoma din Buc. Avand probleme alergologice la anestezii: scandonest, ubistezin, mepivacaina, pavulon, propofol si cu mult peste valorile normale si un soc anafilactic cu debut mediat pe loc la xilina, solutia a fost anestezie generala cea clasica in care s-a folosit un cocktail din 8 subst si am avut un medic ATI f bun. Era prima anestezie generala facuta in viata mea si in cazul meu au fost 8 extractii in 20 min! Este un risc si in niciun caz nu treb sa gandim negativ.Totul a iesit perfect am fost f multumita medici f buni dedicati meseriei, la d-nul Bucur am ajuns pt detalii si verdict si d-nul Dinca Octavian s-a ocupat de mine bineiteles cu alt medic decundar si un medic rezident. Acum am alta problema o iau de la capat. Trebuie sa ma apuc de lucrari dar unde? La fac de stoma nu se fac lucrari dentare, la cab particulare nu prea se baga le e frica si astfel de probleme se rez in spital pt ca sunt cazuri mai delicate si cu multe riscuri. Nu stiu care ar fi solutia ! Sa incepi o lucrare dentara necesita anestezie, pardon.anestezii., sunt diverse proceduri, obturatie de canal etc. chiar nu stiu ce s-ar putea face care ar fi solutia! Vezi ce faci nu stiu prea multe despre cazul tau dar poate poti face altceva ??? Tine-ma la curent cu problema ta oricum ai facut o forma usoara de alergie.daca a fost alergie Pupici si numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pot să mă vaccinez anti-COVID dacă sunt alergic la mai multe medicamente?
  •