alergie la rece-frig - informatii

05-02-2007
alex2007
Nu este medic/terapeut
alex2007
Am fost diagnosticata cu eritem pernio, o forma de alergie la rece/frig. De asemenea mi se inroseste nasul, atat la rece cat si la cald. Urmez tratament cu moldamin si pentoxiretard. Va rog sa ma ajutati cu mai multe informatii despre aceasta afectiune, eventual cu adresa unui cabinet unde pot sa fac mai multe investigatii, sau cu un tratament naturist. Va multumesc!
5 comentarii
0
14-03-2007, ora 00:00
DoinaSun
Nu este medic/terapeut
DoinaSun
Hi.. am si eu aceeasi problema k si tine.. Ai un id de mess? Pupik
0
15-03-2007, ora 00:00
alex2007
Nu este medic/terapeut
alex2007
Am id de mess dar nu am net decat la servici si nu prea pot sta pe mes. mai bine vorbin prin forum pe mail. Urmezi ceva tratament? Da rezultate?
0
15-03-2007, ora 00:00
DoinaSun
Nu este medic/terapeut
DoinaSun
pai.. am numai nishte pete mici.. roshii.. care imi apar cand ma scarpin.. Nu am bubitze.. sau altceva.. Iau Symphoral si ma dau cu Advantan Milk.. insa de 2 zile.. iar rezultatele nu sunt tocmai uimitoare :( ma mananca de moooor.. si mi-e frica sa nu am altceva.Tie in cat timp ti-a trecut..??
0
16-03-2007, ora 00:00
alex2007
Nu este medic/terapeut
alex2007
La mine simptomele sunt diferite. Mi se inroseste nasul, mainile imi devin reci, de gheata, si imi aparusera niste edematii (umflaturi la degete, in zona unghiilor) + niste pete rosiipe degete, dar nu ma mancau. Am urmat tratament cu Moldamin injectabil (pentru a preveni reumatismul), am aplicat o crema - Bephanten, vitamine si "ingrdientul" principal - Pentoxiretard (un medicament pentru imbunatatirea circulatiei). Edematiile de la degete, umflaturile si petele au discparut, nu stiu daca din cauza tratamentului sau a incalzirii vremii, dar inca urmez tratament cu Pentoxiretard. Insa mainile imi sunt aproape tot timpul de gheata si nasul mi se inroseste cum ies afara din casa, lucru care ma deranjeaza foarte mult din punct de vedere estetic. Si mi-e tot timpul frig... dar recunosc ca ar trebui sa ma ingras vreo 10 kg.
Spuneai ca urmezi tratament cu Symphoral si Advatan Milk? Pentru ce sunt indicate?
0
17-03-2007, ora 00:00
DoinaSun
Nu este medic/terapeut
DoinaSun
Pai.. am luat Advantan Milk si Symphoral.. si mi-a trekut.. in 4-5 zile.. :D Nush.. ce sa-ti spun... cred k la mine era o forma mai putin avansata.. k nu aveam nici bube.. nici mainile reci.. Nu stiu ce sa-ti spun:| Advantan Milk - pt diferite forme de eczeme acute( dermatita alergica, egzema degenerativa, eczema seboreica, eczema numulara [microbiana], eczema dishidrozica, dermatita de staza, eczema vulgara, neurodermatite) si arsuri solare acute.
Symphoral - rinite alergice sezoniere si perene, urticarii dermatoze alergice.
Nu-ti recomand sa le iei.. asha.. dupa auzite.. ci cu prescriptie medicala... Cert e k mie mi-a trecut foarte repede!! Pupik
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sensibilitatea la frig (intoleranța la frig)
  •