alergie la praf de casa

23-05-2008
mihai229
Nu este medic/terapeut
mihai229
Buna ziua, ma numesc Mihai, am 29 ani si am o alergie la praf de casa si este din ce in ce mai deasa, trebuie sa merg tot timpul la urgente sa imi faca o perfuzie de circa 2 ore (HIDROCORTIZON HEMISUCCINAT), problema este ca nu fac numai la praf de casa, la alimente mai vechi, dimineata cand este putin racoare, etc.Chiar sunt mai multe lucruri de care eu nu stiu sa ma feresc sa nu mananc sa nu le fac.Am avut anii in care nu am stiut de aceasta alergie, de mic mi sa spus sa nu port supraelastic, sa nu mananc ciocolata etc.Am facut acest test de alergie cu ceva anii in urma si mi sa spus ca sunt alergic la praf de casa - acesta alergie nu are si un remediu, cum pot sa scap de ea.Va multumesc
6 comentarii
0
23-05-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Trebuie sa va adresati unui serviciu de alergologie, acolo se va determina la ce sunteti alergic si pe baza acestui test se va putea face o hiposensibilizare specifica, care pe termen lung sa reduca necesarul acestor perfuzii cu HHC.
0
05-06-2008, ora 00:00
mihai229
Nu este medic/terapeut
mihai229
Am fost la un dr. dermatolog - mi-a facut acel test de alergie si nu mi-a iesit ca sunt alergic la nimic (am facut coproparazitar sunt la a 2 pr si este absent) am tratament aerius si telfast pina vineri 06.06.2008 si luni o sa merg iar la control.O sa imi dea trimitere la bucuresti ca acolo au aparatura perfomanta si trebuie sa despisteze aceasta alergie.
0
02-09-2009, ora 12:12
danlar
Nu este medic/terapeut
danlar
Am 52 de ani iar in anul 1986 am fost depistat cu asm si alergie la praf de casa, mucegai, polen etc in urma testarilor facute. Am urmat un tratament naturist, iar de atunci nu am mai avut nimic. E adevarat m-am cam ferit de ce stiam eu ca-mi face rau(cel mai mult praful de casa existent in lenjerie, nu ca nu ar fi curata dar el exista). Clinica era in Bucuresti undeva pe calea Victoriei langa MICM-ul care functiona atunci acolo pe partea stanga cand mergi spre Petrom, pana in prima intersectie.
Scuze pentru neconcordante, dar nu sunt bucurestean.
0
27-11-2009, ora 11:43
kelma
Nu este medic/terapeut
kelma
Pentru a evita alergiile cauzate la praful de casa (acarieni, etc) sunt recomandate si inlaturarea cauzelor ce contribuie la aparitia acestora (pe linga medicatie daca boala a avansat). Naşul fetitei mele, care are alergie la praful de casa, foloseste un spray ce poate fi aplicat pe saltele si orice materiale textile. Este un produs aparut recent pe piata si care se vinde pe internet. Sprayul se numeste Potema, este facut in Germania si este distribuit de o firma ce se ocupa de igienizarea saltelelor. Cred ca numele firmei e chiar Potema Ro. Daca dati o cautare pe google cred ca ii veti gasi. De cand foloseste acest spray nu mai are probleme din cauza prafului de casa. A rezolvat si igiena si o problema de sanatate. Sanatate!
0
30-01-2012, ora 13:49
covorulmeu
Nu este medic/terapeut
covorulmeu
Intradevar daca se inlatura cauzele, adica praful de casa (acarieni, mucegaiuri, par de animale, etc...) problema este aproape rezolvata.
Incercati sistemul de curatenie Sentria de la Kirby care elimina particule de 0.1 microni din locuinta (dimensiunea streptococului auriu).
-*

(*modificat de admin)
0
25-02-2024, ora 00:07
MihaiIam
Nu este medic/terapeut
MihaiIam
Exista o alergie la particulele de piele moarta de pe propria fata, cauzata de inmultirea vietatilor microscopice numite Demodex. Eu reusesc sa impiedic devreme rinita alergica sau s-o opresc, daca ma spal bine de tot pe fata cu sapun obisnuit, frecand gentil dar foarte persistent, si daca aplic imediat dupa ce ma clatesc putina crema Apidermin, asta ca sa nu apuce sa se usuce si sa se exfolieze pielea. Cred ca ar functiona si alte creme, dar de la respectiva crema nu ma ustura fata ca la majoritatea pe care le-am incercat.

P.S. Unele articole sugereaza folosirea temporara a unei creme cu 10% sulf pentru a minimiza numarul acestor Demodex, dar nu am incercat inca suficient asta cu sulf, cu toate ca o sa incerc. E normal ca Demodex sa traiasca pe pielea noastra intr-un numar limitat, dar cand ai tenul mixt ca mine si ai mereu portiuni ale fetei prea uscate, si daca a apucat sa se dezvolte o alergie, atunci e bine sa te asiguri mereu si din timp ca nu lasi pielea fetei sa fie prea uscata. Evident, nu sunt doctor, sau alergolog, doar zic din propria experienta in care am invatat cum sa limitez destul de mult manifestarea rinitei alergice prin protocolul asta zilnic de preventie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care este „rețeta” apariției alergiilor alimentare?
  •